Gå til innhold
Hundesonen.no

NUCH SEU(u)CH LT CH PLW-10 LTW-13 Heirofia's Hot Chilli - Aris


Recommended Posts

Skrevet

(Om en eventuell gammel tråd ikke har blitt slettet, gi meg et ord)

Min første, fineste prøveklut har passert 7 år, og jeg tenkte han skulle få en ny tråd her på sonen :)

Som overskriften sier heter han på papiret NUCH SEU(u)CH PLW-10 Heirofia's Hot Chilli, til daglig Aris.

Han ble kjøpt hos oppdretter Ann Sofie Kleppe en vårdag i 2005, og selv om jeg ikke formelt eide han da har han vært min prøveklut. Kombinasjoner og linjer hadde vi lite peil på den gangen, så han ble kjøpt fordi mora var et flott raseeksemplar og far en god redningshund ;)

389359_210902452363327_1333135883_n.jpg

8 uker gammel søtnos

Han var plukket ut som beste utstillingshund ved 8 uker, og til tross for en treg start på karrieren har han gjort det godt i utstillingssammenheng. Med tanke på at flat er en rase med gode påmeldingsantall (hovedsakelig mellom 25-120 individer på utstillinger syd for Tr.heim) har han fått flere fine fremganger. Etter 5 1/2 år, og 5 småcert (hvilket er bannlyst i rasemiljøet, ups...) tok han sitt etterlengtede championat på NKK Rogaland for Mikael Tranholm. Deretter gikk det slag i slag til BIR på NKK Hamar, BIM på NKK Tromsø og en syk Polentur (som kan leses mer utfyllende om på sonen her) med nye tittel høsten 2010. På første forsøk i januar året etter tok han sitt svenske cert :)

395705_103292516457655_594281489_n.jpg

Favoritt-hobbyen, her fra gruppa på Hamar - foto: Mari S. Johansen

Han har som sagt vært en prøveklut, og vi har prøvd oss innenfor det meste av hundesport: Bruks, blodspor, lydighet, jakt og agility - mest for moro skyld og aktivisering. Allikevel er det utstilling som er hans favoritthobby - ved siden av å hente dummies, helst på vann ;) Han kan svømme i timesvis :)

386030_103293019790938_807579601_n.jpg

574921_204255286361377_1891506186_n.jpg

556411_228269460626626_1798966827_n.jpg

I løpet av sine år har han også fått noen avkom. Ingen konkurrer aktivt så vidt jeg vet. Men alle tilbakemeldinger jeg har fått tilsier trivelige, rasetypiske flater. Av 25 er 19 røntget, hvorav alle er fri. Noen har jeg hatt med meg, og disse har fått CK på utstilling i Norge og Sverige.

579927_210902429029996_1110631577_n.jpg

Far og datter - noen som ser likheter? ;)

Til daglig er han familiens sjarmklump,storebror for Ace, og alltid klar for spenning! ;)

  • Like 3
  • 2 months later...
Skrevet

Liten update - for noen dager siden fikk vi svar på en vetgen test vi sendte inn for moro skyld, og Aris bærer brunt, arvet ned fra sin oldefar(!) og kan derfor gi brune valper dersom tispen også bærer brunt :) Og de avkommene han allerede har kan være bærere av brunt :)

  • 4 months later...
  • 4 months later...
Skrevet

Arisen nyter veteranlivet med å gjøre det han liker aller best - gå på utstilling og bade :)

Han har fått CK alle ganger i veteranklassen i år minus 2 (1x KIP for halting og en dommer som mente han padlet i front) og blitt både BIR, BIM og BIS veteran :)

971382_387065534747017_1706358227_n.jpg

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
    • Hva som er best kommer jo an på deg, og din hunds behov. Jeg brukte et sammenleggbart tøybur. 
    • Hva slags bur bruker dere på utstilling? Eller tralle? Passer Stroller best? Eller tøybur? Eller metallbur? Har du link? Bilder av alt utstyr? Har prøvd litt forskjellig men usikker på hva som er best?
    • Det er veldig stor forskjell på dem. (På norsk skrives forøvrig rasenavn med liten forbokstav) Collie deles i korthår og langhåret, men det er ikke veldig stor forskjell på dem. Begge er myke raser som er avlet et godt stykke bort fra opprinnelsen som gjeterhunder. De er ganske førerorienterte, men krever mindre enn de mest aktive gjeterhundene. De er likevel smarte og aktive, og krever litt mental aktivisering for å trives. Eurasier er en veldig selvstendig rase, kan ha mye jakt, og er krevende å trene og ha løs.  Begge rasene har mye pels, røyter i perioder når de skifter pels, og må børstes regelmessig. Begge rasene har også hatt en del dårlig avl med mye usikkerhet og dårlig mentalitet, men det er lenge siden jeg var aktiv nå så forhåpentligvis har dette bedret seg. Jeg ville uansett vært veldig nøye med oppdretter, foreldrehunder osv.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...