Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har tenkt på å få en hund, og synes shetland sheepdog virker søte og passelige:) Men lurer på litt om rasen hvis noen hadde giddet å svare :)

Sheltier er jo ganske små men har lest at de er raske og trenger en del mosjon. I så fall kunne jeg tatt med den med på joggetur med de korte beina? :P Og genrelt hvor mye mosjon trenger de?

:):heart:

Skrevet

Vi har hatt tre sheltier til nå, og holder på å lete etter den fjerde :ahappy: En sheltie kan godt være med på joggetur, de er både raske og utholdende. Jeg jogger med min, og det er ikke hunden som er mest sliten etter en økt, for å si det slik :lol:

Vi har alltid hatt hundene med overalt, også på lange fjellturer. De er med på alt du er med på.

De trenger mosjon, men våre hunder har i allefall vært veldig fleksible. De er med på alt, også en uke på sofaen om det trengs. Men det er jo noe man må trene på. En hund som er vant til fire timer mosjon hver dag, vil også kreve det. Men om de er vant til at det ikke nødvendigvis trenger å være full fres hele tiden, så er de lette å ha i hus :)

Ganzie er i allefall vokst opp med at formen min kan være meget varierende. Det er alt fra lange turer (nesten) hver dag til ukesvis i sofaen med kun en tissetur på gresset utenfor døra. Da ligger hun oppå meg på sofaen og sover :wub:

158216.jpg

551181_363486240373199_1140693747_n.jpg

Når jeg ligger i sofaen, så er Ganzie med og passer på :wub:

Det er jo selvsagt individuelt, men jeg har inntrykk av at de er veldig tilpasningsdyktige.

Men man må jo huske på at de er intelligente hunder som gjerne vil ha både mental trening så vel som fysisk trening :)

Skrevet

Jeg har shetland sheepdog. Ang. hvor mye mosjon de trenger, så er alt relativt. Jeg går turer + at jeg sørger for at hun får løpe og leke løs med sine hundevenner og øse ut litt energi på den måten veldig ofte. Vi har inngjerdet hage som vi bruker flittig i båndtvangsperioden, så hun får løpe løs og herje med hundevennene sine i hagen. Vi har besøk flere ganger i uken av forskjellige hunder.

Du greier ikke løpe fra eller slite ut en sheltie med jogging og løping, så du trenger ikke være redd for de korte bena deres ;-) Den holder fint følge med deg, så ta den gjerne med på joggeturer! De kan være ganske raske når de setter inn høygiret, ja.

De egner seg veldig godt til aktiviteter som agility, men de egner seg også veldig godt som selskaps- og familiehunder. De har evnen til å tilpasse seg. Men de er ikke sofaslitere :-) De er lette å få lydige, for det er svært intelligente hunder, og de er trofaste. Stikker ikke av i hytt og vær, men holder seg helst rundt der de bor og rundt eieren sin på tur. Det er noe jeg setter veldig pris på ved rasen.

Skrevet

Jeg har en sheltie gutt på litt over året. Er super fornøyd med rasen :)

Morsomme, smarte, rare hunder med masse personlighet. Min hund er ekstremt selvstendig og tar seg gjerne en tur på egenhånd og stikker langt vekk fra meg, så alle sheltier holder seg ikke i nærheten, bare så det er sagt :P

Sånn i aktivitets nivå så kjeder min sheltie seg ganske fort, men det er fordi jeg ikke har trent så mye på lange perioder i ro, han vil gjerne være ute hele tiden, noe ikke jeg kan tilby han siden vi ikke har hage.

Jeg går 1.5 - 2 timers tur hver dag, ofte mer. Vi trener også aktivt innen agility og blodspor. Jeg synes ikke sheltien har noe særlig høyt energinivå, tvert imot skulle gjerne hatt mer :)

Skrevet

Min hund er ekstremt selvstendig og tar seg gjerne en tur på egenhånd og stikker langt vekk fra meg, så alle sheltier holder seg ikke i nærheten, bare så det er sagt :P

Oj, nå ble jeg overrasket :D Jaja, vel, der ser man. Ingen regel uten unntak! :- )

Skrevet

Morsomme, smarte, rare hunder med masse personlighet. Min hund er ekstremt selvstendig og tar seg gjerne en tur på egenhånd og stikker langt vekk fra meg, så alle sheltier holder seg ikke i nærheten, bare så det er sagt :P

Det er helt sant. De er forskjellige de også. Misty er mamma og pappas hund, hun kom til oss i mars i fjor, og nå er hun straks seks år. Hun er en hund som kan ta seg en tur på egenhånd om hun ser sitt snitt, og det er jo utrolig uvant for oss som er vant til Tara og Ganzie som aldri stikker av og som har en radius på maks 20 meter, og helst mindre. Men nå har jeg vært ganske konsekvent og trent på dette mens de enda var bittesmå, så de lærte fort at det var greit å holde seg i nærheten.

Misty er blitt mye bedre etter at jeg har trent mye med henne, men jeg kommer aldri til å stole på henne som jeg gjør med Ganzie.

Skrevet

Ja min kjære Casper leste desverre ikke rasebeskrivelsen da han kom til oss :)

Jeg har lest overalt at sheltien gjerne holder seg rundt eierene sine og ble ganske forskrekket da den 8 ukers gamle ballen føyk av gårde på eventyr på egnhånd :) plutselig så jeg bare en liten sort prikk langt der borte :) :) han dreit i meg.

Og sånn er han fortsatt, veldig selvstendig og veldig tøff :) han er ikke typen som gjemmer seg bak bena til mor, nei han kaster seg mot enhver "fare" :)

hihi...Min sheltie er mye tøffere, selvstendig og "hardere i hodet" enn min terrier/dachs blanding :P hehe...

Legger til : til TS, han er nok et lite unntak han raringen min, jeg har null problemer med å anbefale rasen på det varmeste!

Skrevet

Vår Sheltie elsket også å få jobbe med hodet. Han kunne få introdusert et triks en dag, ha et opphold, og så huske trikset (og ha forbedret det uten trening mellom) til neste gang. Litt tenking på karen og han var lykkelig. Han er nok den "smarteste" hunden familien har hatt :)

Edit: Glemte å nevne at det var en del pelsstell. Sier seg selv egentlig. Kvister, tistler, frø og alt mulig... Sheltie kan være litt "skogbunns-mopp", men er kjempekos å børste da :) Har ingenting å gjøre med mosjon, men det teller jo inn på hvor mye tid du bruker på hunden.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...