Gå til innhold
Hundesonen.no

Må hunden ha papirer for å ta gjeterprøver?


Daracia
 Share

Recommended Posts

Vi har kjøpt vår hærlige Border Collie Storm hos en gammel sauebonde, som både eier moren og faren selv De er friske og renrasede, men han kommer fra gamletypen som ikke interresserer seg noe om papirer. Storm ble selvsagt levert med full dyrlegesjekk etc. Nå skal vi begynne å gjete med ham, men jeg finner INGEN informasjon noen plass på nettet om hunden må ha papirer for å få delta i gjeterprøvene eller evt konkurranser?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har virkelig ikke aning, men jeg synes det er rart om den ikke må ha papirer. Det kan jo støtte opp om blandingsavl om folk begynner å designe sine egne supergjetere. Det er iallefall det første jeg tenker når du stiller det spørsmålet.

Og jeg er litt usikker på hvorfor du er så sikker på at hunden din er renraset hvis hverken den eller foreldrene har papirer?

Men kanskje det finnes gjeterprøver for blandinger og papirløse også?

Edit: Det ser ut som alle kan stille i følge reglene:


  1. Hvem kan stille på prøven?
    I utgangspunktet skal arrangørene legge til rette for at alle som ønsker å være med på prøven, får mulighet til det. Særlig gjelder det prøver som teller som uttak til mesterskap. Dersom det likevel er påmeldt for mange hunder til en prøve, må de som har meldt på flere enn en hund, vike plass. Først med en og en overskytende hund, slik at alle som er påmeldt innen tidsfristen, om mulig kan stille med minst en hund. En hver reduksjon etter denne regelen, må starte med de sist påmeldte. Avgift som er betalt for de hundene som må gå ut, skal betales tilbake. For NM, Nord-norsk mesterskap, Nord-norgescup og Norgesserien, gjelder det egne regler for påmelding og deltaking!

Hentet herfra LINK

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har møtt begge foreldre, som klart er renrasede, og utrolig dyktige gjeterhunder begge to:) Bonden hadde også selv besteforeldrene, så jeg vet at der ikke er noen andre raser inni bildet. Hunden min skal ikke brukes i avl, han er allerede kastrert, men syntes han burde få delta i sporten, som han så klart har instinkt for, og stor glede av, selv om han ikke har papirer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men du har jo ingen papirer så du har 0 garanti hunden kommer fra de hundene, du har bare ord på det..

Jeg vil kanskje gjette foreldrene ikke dekker kravene for å registrere Border Collie her til lands og dermed avler de useriøst på lik linje med blandingsavl. Papirløst og uten helsesjekking.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

neinei, jeg vet godt at det er deres valper. Og har full helsesjekk. spm var ganske enkelt, og jeg vet at hunden er Border Collie, så la det ligge. sukk. Det er ingenting galt med dem, men det finnes faktisk ganske mange gamle sauebonder som syntes papirer er tull, alt fra dyrlege er han meget viktig på. Er så lei av at folk skal hakke på papirløse hunder med en gang, og mene det er noe galt med dem, når de selv ikke vet en dritt om hunden, og eier ikke har bedt om deres mening. takk for svar Caro :)

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ingen som hakker på papirløse hunder her! Ikke ta det personlig, det eneste vi sier er at papirløse hunder regnes som blandinger fordi man ikke kan vite med sikkerhet at de er renrasede. Det var relevant fordi vi diskuterte hvem som kan melde på prøven og ikke. Men det ser da ut som det går fint, så da er vel den grei. Du kan jo også ta en telefon til NKK eller noe å spørre for å være sikker.

Min personlige mening er at man er useriøs som oppdretter om man ikke har papirer på hundene. Det må være lov å si på et diskusjonsfora for hunder. Papirer handler om å holde rasene slik de skal være, og å lettere holde styr på helse både bakover i linjene og fremtidige kull. Hva er det som er tull med det?

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi har kjøpt vår hærlige Border Collie Storm hos en gammel sauebonde

PS: min BC er også fra en herlig sauebonde som eier både mor og far, men jeg har papirer på min med stamtavle som tilsier at hunden er renraset og har anledning til å starte på f.ex lp,agility og andre prøver i regi av nkk :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg tror man skal oppgi reg nr for å gå gjeterhundprøver. I så fall er det ikke mulig å gå prøver/konurrere i gjeting uten å ha papirer på hunden. Du kan sikkert få stille på noen gjeterhundprøver og bli bedømt, men resultatet blir ikke registrert og du kan aldri kvalifisere deg til f.eks. NM så lenge du ikke har papirer på hunden. Dette gjelder også alle andre hundesporter, der hunden minimum må være NOX-registrert (registrert som "blandingshund").

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

neinei, jeg vet godt at det er deres valper. Og har full helsesjekk. spm var ganske enkelt, og jeg vet at hunden er Border Collie, så la det ligge. sukk. Det er ingenting galt med dem, men det finnes faktisk ganske mange gamle sauebonder som syntes papirer er tull, alt fra dyrlege er han meget viktig på. Er så lei av at folk skal hakke på papirløse hunder med en gang, og mene det er noe galt med dem, når de selv ikke vet en dritt om hunden, og eier ikke har bedt om deres mening. takk for svar Caro :)

Hehe, jeg har også en papirløs hund som kommer fra en gård der de ikke hadde papirer på verken tispen eller hannen, men jeg traff begge foreldrene og ser godt att det er BC! :)

MEN som "borderen" sier over her så kan man registrere som NOX, det gjør jeg så jeg kan ha mulighet til å konkurere med pelsdotten her. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

registreringsnr er hos norx ja sa de, og evt chipnr og han trenger ikke stamtavle for å bli med. så da var det avklart. Grunnen til at vi ikke får ordnet papirer er at bestemoren er død. vi vet godt at de er renrasede, og det er svært synd at vi ikke får ordnet papirer. Men sånn er det, Storm er ikke mindre verdt fordi, og har like stor rett til å ha glede av gjeting som andre^^

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Storm er ikke mindre verdt fordi, og har like stor rett til å ha glede av gjeting som andre^^

Nei det er han virkelig ikke, og det er jeg ganske sikker på at ingen på sonen mener heller. Alle hunder er verdt sin vekt i gull mener jeg :)

Kos dere med gjeting :flowers:

Edit: NEI, tar det tilbake! For om hunder er verdt sin vekt i gull så er lille Selma mindre verdt enn store hunder :no::lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Det er ikke krav til registrert hund for å starte på prøve, men hunden må være id-merket. Gjeterprøver er ikke definert som avlsverktøy, man kan derfor starte med f.eks en blanding av bc og WK om man ønsker det, eller som i ditt tilfelle en uregistrert hund.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...