Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund og nyttårsraketter


Guest lijenta
 Share

Recommended Posts

Guest lijenta

Vet ikke om det havner riktig. Men dere kan godt komme med tanker.

Altså Border Collien er nå fire år. Hun var ikke redd for raketter men har blitt mer og mer redd. Vi tror det er fordi hun ser dårlig.

Kan jo forklare hvorfor. Vi går på tur langsmed veien i skumring/mørke og det kommer en bil bakfra og lyser opp vegen for oss. Da begynner hun å stresse. Er det lyst og vi går på samme vegen så er hun helt rolig når bilen kommer forbi. Hun løper villmann når det er mørk så det er godt det er jorder rundt her. Alt ser ut som å bli tatt på strak arm men kan stresse litt når det er skumring og mye som skjer. Lyder san ellers er av typen må sjekkes ut og virker ikke redd for dem.

Jeg vet at det finnes cd med rakettlyder, det finnes medisin og at en kan reie bort til et sted uten raketter den natta. Hva ville dere gjort? Hun fungerer fint i hverdagen.

Edit: For meg sist nyttårsaften så virket det som hun reagerte på lyset og ikke lyden. Hun hoppet opp i fanget mitt og jeg la teppe over damen og hun roet seg ned samtidig som det fortsatt var hørbart at folk smalt raketter

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da foreslår jeg at du drar til veterinær og øyelyser henne :) Hvis ikke, så er det ikke uvanlig at hunder med mentale brister blir verre når de blir voksne, dessverre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest lijenta

Hun er øyelyst og det er bekreftet at hun ser dårlig fra det holdet også. Husker ikke hva det er. Det er kunn på nyttårsaften og når det kommer biler bakfra i skumringen som gjør stress og nyttårsaften så blir hun redd. ALtså bilene så stresser hun når vi kommer inn i lyskjegla og stresset er borte når vi havner ut av lyskjegla. Har jo eller sett at noen oppgaver blir gjort på en "blond" måte.

Nå er jeg ikke helt inn i det med hund og mentale brister har bare hatt en her og han var tydelig mentalt noe feil med så han fikk fri. Ellers så virker hunden stort sett som en med bra gemytt på for og være BC. Men jeg kan jo ta feil.

Men om hun har noen mentale brister er i orden så lenge det går ann å leve med det. Nå er det hunden til sønn og det er ikke sikkert jeg er der til nyttårsaften og kan roe hunden. Hva gjør sønn da? Han får ikke roet henne ned på samme viset som jeg gjorde tror jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...