Gå til innhold
Hundesonen.no

Sele til Bedlington Terrier?


Gjest
 Share

Recommended Posts

Jeg merker mer og mer at jeg ikke egentlig er noe halsbåndmenneske, så jeg er på utkikk etter en sele til Mozza. Den skal brukes på tur, til litt forsiktig trekking, og det er en fordel om den også kan brukes til spor.

Men hvor finner jeg en skikkelig sele som passer en hund med sånn myndeaktig fasong?

Har vært rundt og sett i dyrebutikker og på veterinærsenteret, uten å egentlig finne noe som satt skikkelig.

Vi fikk en hurtta pro y-sele i str. 60 hos et familiemedlem, men den er for stor til henne i halsen... og 45 blir for lite rundt brystet, ellers kunne jeg gjerne ha tenkt meg en sånn en.

Noen som har gode forslag? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De så ikke så dumme ut nei... Spesielt siden de også kan spesialbestilles etter mål, hvis jeg leser riktig.

Si gjerne fra hvis du kommer på hvor du kjøpte y- selen også. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå klarer jeg ikke heelt å huske hvor stor en bedlingtonterrier er, men disse er gode seler, litt samme stil som den Hermes linket til, bare med bryststolpe i tillegg slik at den ikke glir opp i halsen.

http://www.handlerimport.no/netthandel.asp?work=details&action=36&pid=372

Aussien min, ei lita tispe på 17kg har størrelse 4, så jeg regner med at de blir ganske små i størrelse 1-2. Send de ei melding og hør! De er laget av Dragråttan i Sverige.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå klarer jeg ikke heelt å huske hvor stor en bedlingtonterrier er, men disse er gode seler, litt samme stil som den Hermes linket til, bare med bryststolpe i tillegg slik at den ikke glir opp i halsen.

http://www.handlerim...tion=36&pid=372

Aussien min, ei lita tispe på 17kg har størrelse 4, så jeg regner med at de blir ganske små i størrelse 1-2. Send de ei melding og hør! De er laget av Dragråttan i Sverige.

Jeg skal høre med dem også, takk skal du ha. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hurra Y er en fin tursele, men er etter mitt syn lite egnet til trekk og spor, da den har en tendens til å gli opp og blokkere luftveiene når det blir drag i lina. Ville heller ikke brukt de andre selene som her er nevnt til sporing. Til spor er det bedre med en sele med feste under magen, da slipper du både at sela glir opp, og at hunden får ligge fremover og dra. Jeg ville med andre ord satset på to ulike seler, en til turbruk og en til sporbruk. Evt kan du jo se om du finner en halvnome med feste både under og oppe på ryggen? Vi har halvnome fra... Huken, tror jeg..?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for innspill!

De selene over her vil i såfall bli brukt til tur og trekk. Vi har ikke fått testa ut spor enda, så jeg vil helst finne ut om det er noe for oss før jeg bruker alt for mye penger på egen sele. Hvis vi fortsetter med spor kommer vi nok til å kjøpe en egen sporsele etter hvert. :)

Hovedpoenget nå er egentlig å finne en sele til hverdagsbruk, som kan brukes til litt av hvert.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hurtta Y sele fungerer jo til det meste, har flere som går spor og alt i den.

Jeg har tydeligvis blitt bit av en basill for jeg innså nå at jeg har non-stop trekkselene til å gå på tur hvor de får trekke/ski/løping/sykling, også har jeg div hurtta og andre rare gåseler som jeg bruker om vi skal til byen og jeg må ha kontroll. Også har jeg halvnome seler til spor. Og jeg som påstod jeg ikke hadde et shoppingproblem :no:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for innspill!

De selene over her vil i såfall bli brukt til tur og trekk. Vi har ikke fått testa ut spor enda, så jeg vil helst finne ut om det er noe for oss før jeg bruker alt for mye penger på egen sele. Hvis vi fortsetter med spor kommer vi nok til å kjøpe en egen sporsele etter hvert. :)

Hovedpoenget nå er egentlig å finne en sele til hverdagsbruk, som kan brukes til litt av hvert.

Da ville jeg sett etter en halvnome. Halvnome er etter min mening den aller beste allroundselen. Pass på at du får en hvor festet faktisk er bakerst i sela (Jægerens, tror jeg det er, har festet på samme sted som Hurtta sin, og det duger bare ikke hvis bikkja ligger litt fremover). Kan kanskje være utfordrende å få ei sele som er smal nok over hodet og skuldre, men som fortsatt har nok lengde så den ikke klyper bak forbeina, til din type hund? Men der igjen: halvnomen er litt lengre i snittet, og burde dermed passe fint.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...