Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det noen som har erfaring med å introdusere voksen katt og valp? Vi har to pusekatter, og tenker på å skaffe oss valp. Min største bekymring er faktisk om kattene vil godta valpen. Vi har en kasterert hann, og en 1 år gammel jente. Hun er liksom husets diva og midtpunkt. Så dette kan bli intressant...

Skrevet

vet ikke stort om introdusering, men det er nok lurt å ha plasser der kun kattene kan gå så de kommer seg unna valpen. :) Det samme for valpen og, gi den ett trygt sted den kan ligge å sove i fred uten å bekymre seg for kattene. :)

Skrevet

Er så spent på om det går.. Vi kommer til å gjøre avtale med oppdretter såklart, sånn at vi kan prøve oss fram. Tror ikke hannkatten blir et problem.. Men divan kan bli ganske eksplosiv..

Skrevet

Selvsagt kommer det til å gå, men ha realistiske forventninger til det. Ikke forvent de blir bestevenner, men forvent at de tolererer hverandre. Ikke gjør noe big deal ut av det, slipp valpen inn og gjør som du ellers ville ha gjort hjemme. Ikke prøv å tving valpen på kattene, og ikke prøv å tvinge dem til å hilse. Hva slags avtale skal du gjøre med oppdretteren?

Skrevet

Har lest en del tips på nkk.no de sier at det skal være mulig for katten å stikke av. Å rydde plass i hyller og på benker slik at den kan observere. Og gjerne gjøre en avtale med oppdretter om at h*n kan ta tilbake valpen dersom katten(e) ikke godtar valpen. Man hører jo om tilfeller der det bare ikke går..

Skrevet

Vi hadde to katter i hus da valpen kom. En hannkatt på 9-10 år og en hukatt på 3 år. Her gikk det helt fint, vi tok kattene ned i gangen til valpen og lot dem hilse på. Kattene var ikke spesielt interesserte da, men dette gikk seg til senere. Hannkatten ble god venn med valpen, sa i fra hvis valpen ble for voldsom, men kunne gå bort å stryke seg i beina og snuten etterpå. De var gode venner til kattens bortgang.. Hukatten var aldri spesielt glad i hunden, hun godtok han, men ville ikke være i nærheten.

Har også introdusert voksen hund med kattunge, dette gikk over alle forventninger. Disse er gode venner den dag i dag :)

Skrevet

Mitt beste tips: aldri la valpen få sjansen til å jage kattene, da er mye løst :) De fleste katter er helt ok når det er dyreunger, er min erfaring. mamma og pappa hadde to katter da jeg fikk min første valp, den ene en typisk diva. Gikk så det suste! Der satte jeg bare ned valpen som den største selvfølge. :D Han fikk seg et par klask over snuten, men aldri med klør ute!

Skrevet

Hadde med meg min da 5mnd gamle valp hjem til jul, og der har vi to katter. Den ene er redd for hunder og den andre er kongen på haugen. Begge er godt voksne katter (9 og 10 år). Regelen er at valpen ikke får leke med kattene. Dvs hun fikk ikke bølle med dem, dytte på dem, løpe etter dem, bjeffe på dem osv :)

Valpisen min var veldig flink da, men bar seg litt fordi hun ikke fikk, og kattene ikke ville leke med henne :P Så etter et par dager, slutta katta som er redd for hunder å pile avgårde hver gang hun så valpen, og alle kunne være i samme rom uten at det ble bråk.

Er nok lettere å få en valp når du har katt, enn det er å få en katt når du har voksen hund :P Så hvis du er bestemt, så går det nok bra. Du må jo bare vite på forhånd hva slags oppførsel du vil tillate, og ikke, og holde deg til det :)

Skrevet

Eneste jeg ville gjort var å stusse litt på klørne til pusen, så ikke valpen får ei klo i øye ;) Det er i allefall det jeg skal gjøre med mine når nye valpen kommer. Også har de steder de kan søke ''ly'' dersom de ikke liker den nye. Det går nok helt fint! Min nåværende, kattespisende, hund og de tre kattene vi har nå går helt fint, men om vi får hundebesøk går kattene bazinga-bananas..

Bare gi dem tid, så går det nok fint skal du se :) Mine tre katter har ikke noen 'hard-feelings' ovenfor bikkja, som stadig finner ut at katter er lunsj.

Lykke til!

Skrevet

Takk for mange gode råd! Håper på det beste! Får bare ta tiden til hjelp. Skal passe på at den Evt. Valpen ikke får jage de små pusene mine! Hihi:D

Min pus lærte fort at det dummeste han gjør når han skal vekk fra hundene er å løpe. Kommer de etter han, legger han seg "død", og bikkjene mister interessen med en gang ;)

  • Like 1
Skrevet

Hahahahha! Smart pus! Mine har hilst på hund før. Da ble de så sinna og redd at de blåste seg skikkelig opp, og busten Sto på dem! Derfor jeg blir så skeptisk. Dette var riktignok en fullvoksen schæfer...

Skrevet

Tja, Strega var en ganske så bestemt pus en gang i tiden han å. Slang fort ut en pote hvis han ikke likte noe. Når Birk kom i hus som valp, prøvde pus på det noen ganger. Birk er kanskje noe rart skrudd sammen, og ble skikkelig sinna når poten traff snuten hans. Han tente på alle plugger, og skulle virkelig ta pus! Pus skjønte også at det var kanskje ikke så smart, og roet fort ned poteslenginga :lol:

Nå høres det kanskje ut som pus har hatt det tøft, men han har ikke hatt det så ille altså :D I dag kan han fint ligge med 4-5 hunder rundt seg helt avslappet. Han blir forresten 10 år i mai :D

Skrevet

Vi hadde to kattar på det tidspunktet vi fikk hund i hus, og vi lot dei eigentleg finne ut av det sjølv utan å blande oss inn. Eldste katten er sær, og kan ikkje fordra hundar, enkelte gangar er hundane OK då.

Yngste pusa synest det var stooor stas med kvalp, så ho lot seg bli slept etter halen, vaska i øyra og kapra overende, men blir ho lei, så går ho sin veg :)

Skrevet

har hatt en katt som har vert skvetten og redd for lyder og ikke minst andre dyr. så vi var ganske bekymret på hvordan dette ville gå. fikk valpen forrige fredag og katten overrasket oss stor ved å være nysgjerrig men skeptisk på vårt nye familie medlem.

etter en uke er katten fortsatt litt skeptisk men har gitt hunden et par lusinger så den holder avstand. tror de har lært seg å respektere hverandre, og hvor grensen går. dersom hunden kommer litt kjapt på katten, får den seg mest sannsynlig en lusing.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...