Gå til innhold
Hundesonen.no

Hundegård til liten Border Collimix, tips mottas med takk :)


Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Jeg er ny på dette forumet, men ble anbefalt av noen jeg kjenner. Så tenkte jeg kunne spørre her.

Vi har en herlig Border Collie mix på snart 6 mnd. Hun er rolig inne, og aktiv ute. Og kjempe glad i å være ute. Nå har vi brukt bånd, da jeg er hjemme i permisjon og kan følge med henne ute. Og i tillegg er hun på verandaen vår.

Til sommeren tenker vi å bygge en hundegård til henne, da det ser ut som hun trives godt ute.

Hun får masse turer, og får løpe fritt daglig på turområder, litt vanskelig er det nå som det er så mye snø overalt, men når våren kommer blir det enda mer løping uten bånd. :)

Så hun skal ikke ha hundegård for å løpe i, men trenger likevel tips til hvor stor den bør være, hvilket underlag er best? Hun liker å grave i snøen, og regner med hun kommer til å grave en del i jord også :P

Takk for svar! :)

Skrevet

Hunden vil vel like den så stor som mulig vil jeg tro :) Så jeg ville laget den så stor jeg kunne, med tanke på plass og penger. Underlagt ville jeg helst hatt gress eller grus, men om hun graver er det mange som bruker heller eller betong. Betong må jo kanskje spyles for tiss ol. regelmessig. Jeg synes det høres litt hardt ut, men om hun er der mens det er fint vær, kan du jo legge ut et gammelt teppe eller to, som hun kan dra med seg og ligge seg på. Jeg ville også hatt et solid hus om hun skulle vært der i stygt vær, og netter. Om man har betong, er det lurt å ha litt helling til en side, slik at regnvann ikke vil samle seg i en dam på midten for eksempel :) Også ville jeg hatt en venn til henne om hun skulle bodd ute netter ol.

Ellers har jeg ikke noe å komme med. Har ikke hundegård selv :)

Skrevet

Ser at mange bruker heller i hundegårdene sine - eller singel (grus). Fordelen med grus er jo at evt urin renner ned - men uansett bør man jo spyle hundegården jevnlig for å unngå lukt.

Ang. størrelse - jo større, jo bedre.

Og ja, mange hunder synes det er meeeget kjedelig og trist å stå i hundegård sånn helt alene. Det blir fort bjeffing av sånt også. Så med èn hund i hus (av selskapshundrase) hadde jeg heller basert meg på å være ute sammen med den, eller latt den være inne sammen med resten av familien.

Susanne

Skrevet

Heeey, vi skal også bygge hundegård til vår BC på 8 mnd til sommeren..vi skal lage den så stor som mulig også står det ett lite utehus ved der gården skal stå så vi lager ett lite rom inne der som hunden kan gå ut å inn i. Vi skal også ha heller rundt med gjerdet så han ikke kan grave seg ut med det første ihvertfall, men tror ikke han kommer til å gjøre det. :)

Guest lijenta
Skrevet

Ser at Bordern her liker godt å ligge og følge med på det som skjer. Så en plass som ligger litt opp fra bakken som hunden kan nyte livet på er ikke dumt. I forhold til graving så er det mange som legger armeringsmatter under garden og singel/grus oppå. Men en må huske på at hunden kan hoppe ut av hundegåården også så den bør være så stor at hundehus og platting til å kose seg på ikke er for nerme veggene. Størelsen kommer jo også ann på hvor stor palss dere har til rådighet da og hvor mye penger dere er villig til å bruke på den.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...