Gå til innhold
Hundesonen.no

Rumensk gjeterhund Mioritic


jlkm
 Share

Recommended Posts

Se http://www.royalcanin.no/breeds/dog-breeds/fci-group-1/romanian-mioritic-shepherd-dog

Er det noen som kjenner til denne? Eventuelt, finnes det slike i Norge - og aktiv oppdrett?

Vi bare undersøker, altså. 3-4 års perspektiv, da har vi fått det som vi vil. Et lite bruk i skogkanten, et par sau og noen bikkjer. Har en Old English Sheepdog og kommer nok til å fortsette med flere av samme "ulla", men det hadde vært moro å bryne seg på andre raser også. Så sitter jeg her og surfer Youtube, og kommer over dette rumenske beistet. Ser jo ut som et herlig utyske!

http://youtu.be/KygX0K8ORO4

En større og "hvassere" OES, kanskje? Er det noen som i det hele tatt har kjennskap til disse, er jeg mer enn interessert i all relevant info! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Anne K Laski på Kløfta har vel noen eksemplarer - jeg vet ikke om hun har hatt kull, men hun har iallefall tatt inn hunder fra Romania så vidt jeg vet. Rasen er vel ikke 100% FCI-godkjent, jeg tror ikke de kan tildeles CACIB, men ellers kan de stilles på alle utstillinger iallefall.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm, da har jeg jo et navn. Takk og bukk :)

(For all del, er interessert i alles eventuelle meninger om rasen. Og kanskje, tanker (erfaringer, helst) om det å importere hunder fra land som Romania på egen hånd - om det noensinne skulle bli aktuelt. Jeg mistenker at det ikke blir det, men ble så fascinert av dette dyret..)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm, da har jeg jo et navn. Takk og bukk :)

(For all del, er interessert i alles eventuelle meninger om rasen. Og kanskje, tanker (erfaringer, helst) om det å importere hunder fra land som Romania på egen hånd - om det noensinne skulle bli aktuelt. Jeg mistenker at det ikke blir det, men ble så fascinert av dette dyret..)

Bare hyggelig :). Jeg kan dessverre ikke noe om rasen, har bare sett dem på utstilling - og de er DIGRE altså :D. Om du kontakter Anne så kan hun helt sikkert si noe om både rasen og om hvordan det er å importere fra Romania - det er ikke alle som er registrert og sånt der, så jeg tror ikke stamboka på dem er helt lukket, og antakelig også derfor de ikke kan tildeles CACIB på utstilling).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 8 months later...

Hei. Vi har en Tispe på snart 8mnd som vi hentet i Romania. Det krever en god del sosialisering hvis du har tenkt at den skal på utstilling eller lignende, innad i familien er de sosiale, trivelige, aktive og glad i barn. Vår er fra en seriøs oppdretter som også har nuffer, så hun er vokst opp innenhus og vant til det meste. Jeg stiller mye og hun har vært med over alt, enda så trekker hun seg helst vekk fra fremmede. Hun har dog lært seg at i utstillingsringen er dette ikke tillatt. Vi er veldig fornøyde og vurderer en til, ellers har vi pyreneerhunder. (Www.altacolina.com)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tilbake til start i trening av utgangsstilling og fot har Edeward fått IVEREN og GLEDEN i å utføre tilbake. Godisen har haglet og det har hjulpet. Hans aversjoner mot øvelsen er borte. Han har gitt meg på tom hånd mot å få kastet leke også. Tilbyr utgangsstilling og går klisterfot hver gang jeg har mat i hendene. Det er helt klart fremgang, på tross av å ikke egentlig være fremgang. Vi er tilbake på et punkt vi kan jobbe oss videre fra, men jeg tør ikke tøye strikken på en stund. Pengene må ligge på bordet ved bestilling en god tid fremover fordi tilliten er tynnslitt etter alle de hånlig nedlatende forsøkene på å narre ham til å utføre uten garantier om lønn. ..men han er IVRIG og GLAD igjen, og det er bra!  Ny milepæl: blir sittende ved kasting av apport - mens jeg har Vom i høyre hånd. Fremskritt det også. Han er så ivrig på å fly etter leker i bevegelse, der har jakten trumfet mat til nå. Små skritt. 
    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...