Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Guest Yellow
Skrevet

Kjempenydelige, begge to! Er Bamse en liten valp? Utrolig "valpete" i ansiktet, veldig søt :D

Er også selv blitt så fascinert av Norsk Lundehund de siste årene, hvordan er de kontra Bichon/en selskapshund? Med tanken på at jeg har hørt de gjerne er selvstendige, da tenker jeg for meg selv også, mindre kosete og kontaktsøkende (iallefall iforhold til en Bichon)?

Skrevet

Kjempenydelige, begge to! Er Bamse en liten valp? Utrolig "valpete" i ansiktet, veldig søt :D

Er også selv blitt så fascinert av Norsk Lundehund de siste årene, hvordan er de kontra Bichon/en selskapshund? Med tanken på at jeg har hørt de gjerne er selvstendige, da tenker jeg for meg selv også, mindre kosete og kontaktsøkende (iallefall iforhold til en Bichon)?

Tusen takk^^ Bamse blir 9 år i mai, så ingen valp han gitt :D

Vel, kommer litt an på! Forrige lundisen vår var veldig selvstendig, samtidig som han var totalt og ekstremt avhengig av meg! Livet uten mamman sin var ikke så greit i grunn. Men kos og sånt var på hans premisser, helt klart! Ikke var det mulig å trene med han heller, for det var mye mer interessant å bare nyte livet og alt det hadde å by på :lol: Nektet å komme på innkalling, men holdt hele tiden øye med oss menneskene osv. med andre ord veldig selvstendig, samtidig som han var ekstremt knyttet til folka sine!

Hu vi har nå... Vel måten jeg ble vekket på i dag var av en lundis hoppende lykkelig i fjeset mitt, fordi hun ville ha kos og oppmerksomhet :lol: Hun stikker aldri langt fra oss, kommer som et skudd på innkalling, liker å ligge tett inntil å koooose og vil være der vi er! Så i forhold til Bamse så er Shensi minst like kontaktsøkende, om ikke mer! Men en bichon er og blir en klovnete koseklump, så det er klart Bamse kunne kost hele dagen, mens Shensi føler hun har fått nok etter en stund liksom.

Så hvis du plasserer lundehunder en plass mellom disse to individene, så tror jeg du har dem! De skal være veldig flokktilknyttet, samtidig som de skal tørre å bruke hodet selvstendig (i forhold til lundefuglfangsten, da de måtte jobbe alene inne i grottene). Det du er garantert med en lundehund er masse humor! Så om man har tålmodighet, tåler litt rot og hurramegrundt, da vil man elske en lundis. De gjør så mye rart i løpet av en dag og det er liksom bare å lene seg tilbake å få seg et humorshow! :D

Forøvrig! Jeg ville valgt tispe om jeg skulle hatt lundis igjen! Aldri aldri mer lundishanne :blink: Så sterke kjønnsdrifter tørr jeg ikke gamble på å bli sittende med igjen, det var et mareritt med tisper i nabolaget... Så selv om Ulrik var min øynesten, min once in a lifetimehund, så var det ekstremt mye jobb med han og jeg slet meg halvt ihjel for å få til et samarbeid vi alle kunne trives med!

Men ellers, som skrevet over, de er klovnete! Og det er jo bichonrasene også, så jeg tipper du er vandt til den biten. Det er nok den siden jeg liker best ved begge rasene mine, at de er så happy hele tiden :D

Woah! Ble langt dette...

Skrevet

Så herlige de er, skjønningene! :wub: Lundehund er på min "vil-ha"-liste, men tror jeg holder meg til å nyte din :lol:

Iih^^ Ja det holder kanskje med en lundis i gangen, tenk om du hadde fått deg og kommet på besøk :blink: Det går 10 Bamse på en Shensi liksom :lol: Hun er ganske intens til tider :whistle:

  • Like 1
Skrevet

Iih^^ Ja det holder kanskje med en lundis i gangen, tenk om du hadde fått deg og kommet på besøk :blink: Det går 10 Bamse på en Shensi liksom :lol: Hun er ganske intens til tider :whistle:

Hahaha, helt sant! Holder meg til lapphunden jeg :lol:

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...