Gå til innhold
Hundesonen.no

Vidvinkel til Canon EOS


Quintinus
 Share

Recommended Posts

Er på utkikk etter et rimelig (i den grad det lar seg gjøre) vidvinkel objektiv til Canon EOS 450D.

Jeg er helt grønn på vidvinkel objektiver, og lurte på om noen hadde noen tips? :)

Er det stor forskjell på vidvinkel zoom og vidvinkel fast objektiv?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da jeg spurte etter rimelig vidvinkel objektiv ble jeg ihvertfall anbefalt dette

Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSM

og dette

Canon EF-S 10-22 mm f/3,5-4,5 USM

som visstnok skulle være litt bedre, men også veldig mye dyrere.

Jeg har ikke peiling selv, bare har fått dette ambefalt av en jeg kjenner som jobbet i Canon før.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hei!

Har canon EOS 1000D, og bruker vidvinkellinse til nesten alt. Vet ikke om samme passer til din versjon, men tror egentlig det.

Selvom jeg tar endel bilder, er jeg blank på hva ting heter, ønsker meg stort sett sånt til bursdag/jul, men linsa er veldig fin! Tar klare bilder og zoomer godt om man ønsker det.

Dette står på den:

ASPHERICAL LD XR DIII TAMRON AF 18-200mm F/3.5-6.3 (IF) MACRO 62 A14..

Vil i allefall anbefale linsa.. selvom jeg ikke er så god på hva det heter :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette står på den:

ASPHERICAL LD XR DIII TAMRON AF 18-200mm F/3.5-6.3 (IF) MACRO 62 A14..

Dette er ikke det man kaller vidvinkel.

Jeg har Sigma 10-20 mm til mitt Nikonkamera, og den er helt ok. Det er jo ikke superkvalitet, og den fortegner en del i kantene, men alt i alt et greit objektiv til den prisen :). Her er noen bilder tatt med den:

383121_330255510334998_100000516542715_1298953_672191025_n.jpg

387927_330254707001745_100000516542715_1298945_1735166414_n.jpg

378112_330256100334939_100000516542715_1298960_819983156_n.jpg

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest vivere

Jeg har Sigma 10-20 mm til mitt Nikonkamera, og den er helt ok. Det er jo ikke superkvalitet, og den fortegner en del i kantene, men alt i alt et greit objektiv til den prisen :). Her er noen bilder tatt med den:

[--]

Dæven. Jeg har en nesten maken Nikon. Den skal jeg ta med når jeg skal fotografere ulv om halvannen uke eller så :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest vivere
Også får vi se bilder etterpå, sant??? :D. Vidvinkel er morsomt det :)

Som du vet liker jeg å ta bilder uten for mye cropping. Vidvinkel kan bli en spennende utfordring når man skal fotografere ulv :)
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lykke til med å fotografere Ulv med ekstrem vidvinkel :sweat:

Vis meg gjerne noen Ulvebilder tatt med vidvinkel som er gode. (altså ikke fra dyreparker)

Man bør ganske nære for å få et tilfredstillende resultat samt få frem ulven i bildrt, og jeg er usikker på hvor mye av livet mitt jeg ville satset :)

Skulle jeg tatt bilde av Ulv, så hadde det nok blit EF 70-200 f/2.8L USM IS II :) eller evt. 50mm f/1.2L eller 85mm f/1.2L.

Aller helst villejeg nok hatt en lyssterk 400mm eller mer, men disse koster fort rundt 100.000,- :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da sitter jeg her og klyper meg i armen, fordi Edeward ga meg både utgangsstilling og flere meter med fot gjennom tre vendinger og flere stopp med sitt uten å ha forventninger om verken lek eller godis for det. Hadde ingenting fremme, og attituden hans tilsa at han gjorde det bare for interaksjonen og noe å gjøre sammen. Kanskje er metoden effektiv - han har begynt forbinde handlingen i seg selv med noe bra? Det er den faglige forklaringen. ..men ved å antropomorfisere kan det også ha vært for å belønne meg for å ha vært flink mams og servert ham rikelig med vom for å sitte pent og vente mens jeg kaster "apporten" - som jeg sliter med å kommunisere hvordan jeg ønsker levert. Det er vårt nye problem for tiden. Han blir forbanna fordi jeg ikke tar imot når han bare slipper den foran meg og begynner kjefte på meg fordi jeg krever å få den i hånden før jeg serverer noe. Vi har hatt mange sånne runder nå, og jeg forstod endelig at vi må tilbake noen skritt og trene på å holde apporten igjen. Gått altfor fort og klønete frem.  Ellers har Jokke kommet tilbake. Antar det er fordi testikkelen som ikke har kommet ned i pungen vokser i størrelse og er ukomfortabel der den sitter. På gjerdet om å fjerne den, fordi jeg er usikker på om jeg vil fjerne bare den ene som ikke har kommet ned, eller kastrere ham fullstendig. Har på følelsen av at den avgjørelsen blir tatt litt uti puberteten ^^ Det er vanskelig, altså. På den ene siden virker den ballen på feil sted ubehagelig for ham, og det er en fare for kreft i den. På den andre siden er kirurgi kirurgi. Fordi den har vært jojo, nede i pungen i perioder og ligget utenfor kanalen, i lysken, så er det stadig en sjanse for at den kommer helt ned. Da er det dumt å utsette ham for kirurgi unødvendig. Hormonene har flere effekter på helse og humør, er ikke bare der for forplantning. Noen av effektene vil en helst være foruten, men å fjerne dem kan også medføre uønskede helse- og adferdsendringer. En kan vel tilføre hormoner kunstig dersom det blir et problem. Et mindre onde enn testikkelkreft. ..men fjerne en eller begge, og når?  Antakelig er han 8 år og har fått en kreftdiagnose innen jeg klarer bestemme meg.   
    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...