Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Generelt:

Coton de Tulear er en liten, men tøff liten rase. Mange lar seg ofte lure av utseende til rasen, da den ser ut som en søt og liten levendes pelsdott. Men rasen er tøffere enn du tror! Coton er nemlig en glad, rask, intelligent, leken, artig, røytefri og allergivennlig liten rase som heller ikke har den karakteristiske hundelukten, selv når de er våte.

Rasen er svært hengiven mot sin eier. Og det er en sterk og frisk rase som er kjent for å leve lenge.

De har også en egenartet måte å gå på, på grunn av dens spesielle vinkler på bena. Men dette er naturlig. Coton har da også en ganske så hoppende gange, og skal ikke få trekk for ikke å gå fint i utstillingsringen. Der skal den hoppe og danse litt mens den går.

Mangehøyde hannhund: 26 - 28 cm (+2/-1 cm)

Mangehøyde tispe: 23 - 25 cm (+2/-1 cm)

Vekt hannhund: 4 - 6 kg.

Vekt tispe 3,5 - 5 kg.

Tilhører gruppe 9 - selskapshunder.

283324_10150711415365468_791750467_19714679_2459082_n.jpg

Pelsen:

En Coton krever børsting minst 2 - 4 ganger i uken. Men den bør helst børstes hver dag. Rasen har en nesten selvrensende pels som gjør at skitten kan børstes ut når pelsen er tørr, så sant man ikke har vasket ut alt lanolinet i pelsen med sterk shampoo.

Det er veldig forskjell fra hvor mye man skal, eller vil vaske sin Coton. Det kan variere fra uke til måneder. Jeg selv vasker hunden(e) svært skjeldent for å ikke ødelegge lanolinet i pelsen. Det kan gå oppimot 6 måneder før jeg vasker de igjen, komme litt an på utstillinger og hvordan pelsen er på den tiden.

Pelsen har en bomullsaktig konsistens, derav navnet Coton de Tulear. Pelsen varierer også fra hund til hund. Noen har en svært tykk og kraftig pels, mens andre har en lettere og mer luftig pels.

Rasen skal ha en naturlig lang pels, og så lenge de skal stilles skal de ikke klippes! Det kan ta opp til 2 år før pelsen er fullt utvokst igjen.

En Coton kan bli født i forskjellige farvevarianter, men farven blir som oftest bleket ut etterhvert som hunden vokser. Vom voksen skal hunden gi ett inntrykk av å vere en hvit hund.

Historie:

Navnet Coton de Tulear betyr egentlig "Bomull fra Tulear". Tulear er da en havneby på Madagaskar.

Det er forskjellige historier om Cotonen's opprinnelse, men mange regner med at rasen har oppstått ved at rike menneskers selskapshunder reddet seg i land på Madagaskar ved et skipsforlis og krysset seg med lokale terriervarianter.

Noen sier også at sjørøvere brakte de med seg fra skipene. Men de første nedtegnelser om Coton på Madagaskar var nok fra slutten av 1500 - tallet.

Rasen ble omtalt som vaktsomme, ville og revelignende hvite hunder som jaget i flokk. Coton skal være en av få hunderaser som har vert utsatt for naturlig utvalg i ca. 400 år!

Klimaet var hardt, og hunder med den minste svakhet bukket fort under i bushen på Madagaskar. I den stekende solen ble også ett noe lysere pigment svart, og derfor godtas også en tobakksfarvet snute.

Den hvite og fluffy pelsen fungerte som beskyttelse for den stekende solen. Man kan sammenligne den med beduinenes klesdrakt.

Coton de Tulear rasen lever fremdeles på Madagaskar, og er deres Nationalhund.

Krokodillehunden:

En Coton har mange kallenavn. Og her kommer noen av de:

- The anti depression dog

- The little clown

- The little white devil

- Krokodillehunden

Det mest kjente kallenavnet er nok krokodillehunden. Dette kallenavnet kommer av at rasen ble brukt til å avlede krokodillene når buskapen skulle krysse noen av de mange elvene på Madagaskar.

Da bjeffet de, og sprang langs elvebredden for å tiltrekke seg oppmerksomheten fra krokodillene mens buskapen gikk trygt over elven lenger oppe der det var smalest.

Når alle dyrene var trygt over elven, spang Cotonene i full fart etter og svømte over elven før krokodillene skjønte hva som hadde skjedd.

En varsler:

Rasen er svært intelligent, og blant annet i USA har Coton gjort det svært bra i agility og lydighet. Rasen er opprinnelig en varsler, og kan derfor bjeffe (varsle) når den hører lyder. Men dette kan trenes bort fra den er liten av.

Coton er bemerkelsesverdig en rolig og avslappet rase. De er svært tilpasningsdyktige, og med riktig sosialisering omgås de både barn, andre dyr og hunder uten problem.

  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...