Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp til valpekjøper


Recommended Posts

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg har ei tispe boende hos deleier i Larvik. En frøken med temperament, men inntil hun flyttet herfra så var det kontrollerbart og hun var ikke "teit". Med alderen (3,5 år nå) og tilværelse som alenehund har frøkna utviklet seg til bli direkte utidig i forhold til andre hunder. Hun kan gå greit med noen hanner, men blir litt rabies i forhold til andre.

Jeg skal innrømme at jeg ikke helt vet hvordan det arter seg, men jeg har forstått det på deleier at de opplever det som vanskelig å ha henne løs fordi hun bare bestemmer seg for å være pyton om hun møter andre hunder.

At hun ikke går greit med tisper er helt ok, det er forsåvidt ok at hun ikke går sammen med andre hunder også - men da må hun bli kontrollerbar, dvs. hun må bryte interessen for andre hunder når hun får beskjed og lære seg å ignorere. Ja - dere skjønner hvor jeg vil.

Og før noen begynner å drodle om at hun sikkert er redd andre hunder osv. så kan jeg si med 100% sikkerhet at hun ikke finnes engstlig for noe som helst, hun gjør det fordi hun kan og fordi hun mener at hun har all mulig rett til å hevde sin suverenitet. Denne selvhevdelsestrangen har hun hatt fra hun var valp - hun tok ikke fem flate øre for å diskutere med min voksne terrierdame om hvem som eide leker osv. - Dog var dette kontrollerbart her fordi hun rett og slett ikke fikk lov til å oppføre seg dritalt.

Vel - til poenget. Jeg ønsker at deleierne mine skal få hjelp, de bor i Larvik og mitt spørsmål er enkelt og greit. Finnes det noen i det området som kunne tenke seg å hjelpe dem, eller finnes det noen som kjenner noen som er flinke med hund og flinke til å løse slike problemer. Altså - problemet kan nok ikke løses, men man kan finne andre løsninger eller gi de hjelp til å få kontroll på det. Rett og slett lære de å kontrollere henne uten at de lager konflikt for å si det sånn.

Send meg PM om dere har tips og ideer.

Guest Belgerpia
Skrevet

Finnes det "Ikke la bikkja di oppføre seg som ei purke"-kurs?

I wish!! *ler*

Men jeg fikk ett tips som jeg skal sjekke ut, teit at jeg ikke har tenkt på det selv kjenner jeg :)

Guest Belgerpia
Skrevet

Jeg ville tatt kontakt her :)

Ja Marthe, det hadde nok vært det ideelle, men jeg tror ikke de føler noen trang til å kjøre til Elverum for å løse problemet - da tror jeg de bare lar det gå til de ikke gidder mer. Men jeg skal sende melding til en annen belgereier i distriktet der som er oppegående og flink så får vi se om de ikke kan få litt hjelp :)

Skrevet

Ja Marthe, det hadde nok vært det ideelle, men jeg tror ikke de føler noen trang til å kjøre til Elverum for å løse problemet - da tror jeg de bare lar det gå til de ikke gidder mer. Men jeg skal sende melding til en annen belgereier i distriktet der som er oppegående og flink så får vi se om de ikke kan få litt hjelp :)

Men det var avd Larvik Marthe linket til?

Guest Belgerpia
Skrevet

Men det var avd Larvik Marthe linket til?

Aaaa men ååååååå - jeg er jo for rask når jeg sjekker... Selvsagt kan jeg helt klart sende dem til Per-Arne - har jo rette rasen også............ *rødme*

Skrevet

Ja Marthe, det hadde nok vært det ideelle, men jeg tror ikke de føler noen trang til å kjøre til Elverum for å løse problemet - da tror jeg de bare lar det gå til de ikke gidder mer. Men jeg skal sende melding til en annen belgereier i distriktet der som er oppegående og flink så får vi se om de ikke kan få litt hjelp :)

Men det var avd Larvik Marthe linket til?

Aaaa men ååååååå - jeg er jo for rask når jeg sjekker... Selvsagt kan jeg helt klart sende dem til Per-Arne - har jo rette rasen også............ *rødme*

Flink jente, *ler* ;)

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...