Gå til innhold
Hundesonen.no

Vaksinasjon


Recommended Posts

Vel, man ikke vaksinere hunden i det hele tatt. De sier vel nå at kombivaksinen settes hvert andre år, mens kennelhoste fortsatt er hvert år. For å delta på arrangementer via NKK så må du vel vaksinere annenhvert år tror jeg.

Samme vaksiner har for øvrig mye lengre "holdbarhet" i andre land, så det er sannsynligvis ikke nødvendig å vaksinere så ofte.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vel, man ikke vaksinere hunden i det hele tatt. De sier vel nå at kombivaksinen settes hvert andre år, mens kennelhoste fortsatt er hvert år. For å delta på arrangementer via NKK så må du vel vaksinere annenhvert år tror jeg.

Samme vaksiner har for øvrig mye lengre "holdbarhet" i andre land, så det er sannsynligvis ikke nødvendig å vaksinere så ofte.

Mener jeg leste at for å delta på utstilling, måtte hunden være vaksinert i løpet av de siste 3 årene (gjaldt voksen hund) og på valp etter fylte 10 uker (eller var det 12)??

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Mener jeg leste at for å delta på utstilling, måtte hunden være vaksinert i løpet av de siste 3 årene (gjaldt voksen hund) og på valp etter fylte 10 uker (eller var det 12)??

Du har helt sikkert rett. Og jeg tipper det er 12 uker og ikke 10. Til trådstarter, google er den veien --> ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det står ihvertfall på NKK sine nettsider :)

De må være fylte 10 uker, det står i de nye reglene til nkk' som ble nye fra årskiftet til 2011. men er en del hundeklubber som ikke har oppdatert seg der enda. Har sendt mail til flere om akkurat det siden Leo her ble vaksinert når han var 11 uker. Og da fulgte vi det som sto på sidene til NKK for at vi skulle ha han med på utstillinger :)

Edit: de ene svarte forøvrig med at det burde de ha tenkt på selv siden valper under 4 mnd. Ikke har lov å komme inn, var hvertfall en sammenheng der med vaksineringstid og sånn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Anektdotisk erfaring sier at individ er av større betydning enn rase, fordi så mange faktorer spiller inn. Miljø vel så viktig som genetikk. Jeg har hatt to typiske gneldreraser, hvis første egenskap folk forbinder med dem er bjeffing, og ingen av de to lagde lyd. Så har jeg hatt en nusselig liten cavalier som var den verste gneldrebikkja ever. Den jeg har nå skulle liksom med letthet kunne trenes til å halse bare til spesifikke oppgaver og ellers tie. Treningen går fremover, men noen lydighet- og bruks-stjerne blir han antagelig aldri med meg i andre enden av båndet, mest pga lyden, som jeg overhodet ikke har kontroll over av-og-på-knappen på.  Har vokst opp med mange mynder i omgangskrets: afghansk, borzoi, irsk ulvehund, skotsk hjortehund og saluki. Disse går vel alle under ekstra store, men de var ekstra ålrighte også. Veldig lettvinte og greie hunder om en bare vil ha en for selskap, tur og kos, men noe upraktisk størrelse på dem alle. Golden og schæfer individer jeg vokste opp med var henholdsvis gjennomsnittlig bjeffete va nær taus,  men jeg har hørt skrekkeksempler av masete gneldreschæfer uten sidestykke også. Life is like a box of chocolates?       
    • Mange. Hva definerer du som "ekstra store"? Generelt sett er det spisshunder og vokterhunder som har litt lyd. Vokterhunder bjeffer sjelden mye, men de kan si fra når det er noen på døra/tomten/veien etc. Puddel og noen gjeterhunder kan også ha noe lyd, særlig i arbeid. Retrievere, fuglehunder, mynder, de store spanielene for eksempel.
    • De aller fleste hunder kan være familiehunder, det er få raser som ikke egner seg til det blant dagens brukshunder. Det handler mer om kapasitet og aktivisering i hverdagen generelt.
    • Hvilke større hunderaser over 15 kilo har ikke så mye lyd? Må også ikke være blant de som er ekstra store. 
    • Hvilke brukshunder kan også være familiehunder blant gruppe 1 ? Gjetere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...