Gå til innhold
Hundesonen.no

Tispe med misfarget "hårdusk"


MiO

Recommended Posts

Jeg har en grå, hvit og svart shetland sheepdog, såkalt blue merle.

På kjønnsorganet sitt har hun en "hårdusk" eller sånn "hårtufs" om man kan si det sånn. Den pelsen på den er hvit, eller den var hvit opprinnelig. Denne hårtufsen stusset jeg lengden på med saks for å unngå de dråpene som blir hengende der. Ekkelt...!

Etterhvert har hårtufsen der blitt brunere og brunere og nå er den helt mørkt, rødbrun! Fargen er så mørk at det ser litt unaturlig ut.Det er vel ikke noe galt, det er bare sånn det blir..?

Er dette samme opplegg som under øynene på hvite hunder, som får rødbrun misfarget pels der fuktigheten fra tårer og tårekanalen legger seg? Bakterier og sopp? Hun vasker seg jo selv med tungen der, så det blir jo fuktig der rett som det er.

Jeg har badet og shampoonert hunden bare et par ganger siden jeg fikk den. Hun er 4 mnd og 3 uker gammel nå. Men dette er vel sånt som ikke går bort i vask heller?

Ikke at det er noe "big problem" siden det ikke syns heller, men jeg lurte på om det er noe jeg bør gjøre mht vasking og sånn...? Skal man egentlig gjøre det på hunder...? :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min tispe er også slik, men hun er red merle, så en rødbrun dott i musa gjør liksom ikke noe. Har aldri egentlig tenkt på at det kan være sopp/bakterier, så det lurer jeg også på..

Tror ikke det er sånn kjempelurt å vaske dotten til bikkja med vanlig hundeshampo. Mennesker skal jo ikke bruke vanlig såpe der, da kan man jo få sopp og slikt. Tror det er som med mennesker, at jo mindre man diller med det (annet enn normal hygiene) jo mindre skittent osv blir det.. :icon_redface: Men jeg har ikke sånn voldsomt greie på det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette er en type sopp/bakterie ja. Er vel ingen kvalitetssikre metoder for å unngå dette. Slikt kommer på hvit pels dessverre, i enkelte områder: mellom tredeputer på poter, under øyne, i munnviker, i navlen, rundt kjønnsorgan etc

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, det plager bare oss som ser det :P

Er ikke mulig å få det bort permanent, så bare venn deg til deg.

Dalmisen min hadde sånn mellom potene i vinter, trolig pga mye våte poter. Når våren og sommeren kom, forsvant det av seg selv :)

men der navleloet finner veien, fant også rødfargen veien, året rundt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Åja, nei for meg gjør det ikke noe. På min hun ser det ikke unaturlig ut pga pelsfargen.. Men om hun legger seg på rygg er det ikke få som har spurt , har hun løpetid eller? Haha! Men om det ikke er skadelig for hunden så kan det jo bare være der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hehe, jeg tenkte tanken jeg også; "Det er jo nesten så rødt som løpetids-rødt..." Men min er for ung ennå til det da, så det slo jeg fra meg i neste øyeblikk.

Nei, vi får bare leve med det :-) Jeg lurte egentlig mest på om det var vanlig å gjøre noe med det, f.eks. vasking og sånn. Men hvis det ikke er "usunt" å bare la det være, så lar jeg det være.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Enkelte hunder kan reagere på fuktsoppen i pelsen og da med kløe og irriterte hårsekker/hud. For å bleke misfargingen og drepe soppen kan du vaske med Optima eller eddikkvann, evnt Malaseb, samt stusse pelsen slik at soppen ikke har så stor grobunn.

Reagerer ikke hunden din på soppen er det jo ikke noe problem og da er heller ikke verdt å styre noe med, men det er greit å være obs på at enkelte hunder synes det er ubehagelig med fuktsopp. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan henge meg på anbefalingen om Collie, men vær nøye på valg av oppdretter og linjer. Det er ikke å stikke under en stol at det finnes mentale brister innad i rasen. En god collie derimot er en enormt kjekk hund å ha! Så gå seriøst inn og møt hunder i flere settinger og se hvordan de tar ting, eventuelt om de har en MH så er jo den fin å få sett om de har filmet den f.eks. 
    • Tiden flyr og lille bebbisen blir snart året. 😱 Hun er fremdeles kanskje 6mnd i sitt eget hode da. 😂 Dagens agenda så slik ut 😴 etter å ha trent litt på fokus med bestekompis whippeten Leo som distraksjon, og så gått ett spor i nytt terreng etter en god times pause i bilen. 😁    Tidligere i mars når vi passet på ett lite småbruk. Fant en fin foss!   et par fra den lille uka vi hadde snø her sørvest. 😂
    • Life's a beach, og når det er kaldt og surt og blåser, så har vi den for oss selv, så det var ikke så ille, men det var ikke så vel heller, for Ede har ikke store radiusen (0-2m) eller masse interesse for å utforske omgivelsene selvstendig, så aktivitet begrenser seg mest til mutterns fremdriftstempo og kastearm. Det som er dårlig med det er det samme som er bra med det. Borrelås klengete er dog veldig å foretrekke over selvstendig på vift i sin egen verden. Bonus for egen helse å måtte løpe litt og være mer aktiv for å gi Ede mer av aktiviteten han trenger.  Virkelig ikke så mye å melde fra en stadig mer rutinepreget hverdag sammen. This is it nå, liksom.  Ede har begynt gå på turbusser helt selvstendig, flink opp trappen og går rett til plassen sin på midten. Trenger finne en smart måte å trene på å rygge i vinkel, for å komme inn mellom seter. Mestrer vi ikke det, så må vi stå over en buss om det er barnevogner og bagasje på den plassen der.  Å gå ned trappene på tur ut av bussen ligger lenger frem i tid. Han har gått ned bare sju trappetrinn i sitt liv så langt, og de var av normal bratthet. De tre veldig bratte trinnene på turbussen vil han fortsatt bæres ned. Nærmer seg antakelig 150 kg valpevekt nå, slik det føles i armene mine. Trenger derfor begynne lære gå de tre bratte trappetrinnene ned på egenhånd også, ellers vil han finne veien ned der på den harde måten, fordi jeg er evig optimist og vil at some point overvurdere min egen evne til å bære ham ned der. Seriøst, han begynner bli tung å bære i armene. Fordi jeg er idiot har vi KUN løftet med hodet til høyre side, hele livet, og dermed mesteparten av vekten hans på den svakeste armen min. Å snu for å bære motsatt vei er et alvorlig avvik i prosedyre som må rapporteres og meldes og klages på og ankes i flere runder før vi etter en lang godkjenningsprosess kan vurdere prøve på den måten.  Å bli bært på såkalt påssarygg (trønder, sjø) har vi begynt få litt dreisen på. Ede synes det var skummelt i starten, men har begynt like å leke ryggsekk nå. Aberet er at jeg har utnyttet jukkeangrep bakfra for å shape det inn. Usikker på om han tør gjøre det der foran et publikum på bussen. Han er jo i den alderen. Å vise affeksjon for foreldre er veldig pinlig. Mulig han heller vil reise med buss til evig tid enn å ta den flausen der for å komme seg ned trappen.  Vi får se. Det finnes antakelig en viss mengde NomNoms som i bunnen av den trappen der vil vekke den nødvendige motivasjonen til å klare komme seg ned de trappetrinnene selvstendig i en fei. 
    • Dette handler mer om uenighet. Jeg håper du sier nei til dette. Om du hadde visst at hunden skulle brukes til å produsere blandingskull hadde du ikke skrevet under. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...