Gå til innhold
Hundesonen.no

Tispe med misfarget "hårdusk"


MiO

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har en grå, hvit og svart shetland sheepdog, såkalt blue merle.

På kjønnsorganet sitt har hun en "hårdusk" eller sånn "hårtufs" om man kan si det sånn. Den pelsen på den er hvit, eller den var hvit opprinnelig. Denne hårtufsen stusset jeg lengden på med saks for å unngå de dråpene som blir hengende der. Ekkelt...!

Etterhvert har hårtufsen der blitt brunere og brunere og nå er den helt mørkt, rødbrun! Fargen er så mørk at det ser litt unaturlig ut.Det er vel ikke noe galt, det er bare sånn det blir..?

Er dette samme opplegg som under øynene på hvite hunder, som får rødbrun misfarget pels der fuktigheten fra tårer og tårekanalen legger seg? Bakterier og sopp? Hun vasker seg jo selv med tungen der, så det blir jo fuktig der rett som det er.

Jeg har badet og shampoonert hunden bare et par ganger siden jeg fikk den. Hun er 4 mnd og 3 uker gammel nå. Men dette er vel sånt som ikke går bort i vask heller?

Ikke at det er noe "big problem" siden det ikke syns heller, men jeg lurte på om det er noe jeg bør gjøre mht vasking og sånn...? Skal man egentlig gjøre det på hunder...? :icon_redface:

Skrevet

Min tispe er også slik, men hun er red merle, så en rødbrun dott i musa gjør liksom ikke noe. Har aldri egentlig tenkt på at det kan være sopp/bakterier, så det lurer jeg også på..

Tror ikke det er sånn kjempelurt å vaske dotten til bikkja med vanlig hundeshampo. Mennesker skal jo ikke bruke vanlig såpe der, da kan man jo få sopp og slikt. Tror det er som med mennesker, at jo mindre man diller med det (annet enn normal hygiene) jo mindre skittent osv blir det.. :icon_redface: Men jeg har ikke sånn voldsomt greie på det.

Skrevet

Dette er en type sopp/bakterie ja. Er vel ingen kvalitetssikre metoder for å unngå dette. Slikt kommer på hvit pels dessverre, i enkelte områder: mellom tredeputer på poter, under øyne, i munnviker, i navlen, rundt kjønnsorgan etc

Skrevet

Nei, det plager bare oss som ser det :P

Er ikke mulig å få det bort permanent, så bare venn deg til deg.

Dalmisen min hadde sånn mellom potene i vinter, trolig pga mye våte poter. Når våren og sommeren kom, forsvant det av seg selv :)

men der navleloet finner veien, fant også rødfargen veien, året rundt.

Skrevet

Åja, nei for meg gjør det ikke noe. På min hun ser det ikke unaturlig ut pga pelsfargen.. Men om hun legger seg på rygg er det ikke få som har spurt , har hun løpetid eller? Haha! Men om det ikke er skadelig for hunden så kan det jo bare være der.

Skrevet

Hehe, jeg tenkte tanken jeg også; "Det er jo nesten så rødt som løpetids-rødt..." Men min er for ung ennå til det da, så det slo jeg fra meg i neste øyeblikk.

Nei, vi får bare leve med det :-) Jeg lurte egentlig mest på om det var vanlig å gjøre noe med det, f.eks. vasking og sånn. Men hvis det ikke er "usunt" å bare la det være, så lar jeg det være.

Skrevet

Enkelte hunder kan reagere på fuktsoppen i pelsen og da med kløe og irriterte hårsekker/hud. For å bleke misfargingen og drepe soppen kan du vaske med Optima eller eddikkvann, evnt Malaseb, samt stusse pelsen slik at soppen ikke har så stor grobunn.

Reagerer ikke hunden din på soppen er det jo ikke noe problem og da er heller ikke verdt å styre noe med, men det er greit å være obs på at enkelte hunder synes det er ubehagelig med fuktsopp. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...