Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvem i valpekullet bør vi velge?


bikkjene

Recommended Posts

Jeg skal kjøpe en valp og det er tre tisper i kullet. Hva bør jeg spørre om hvem av de tre som passer best? Fordi er jo store forskjell i kullet også tror jeg. Men hva bør jeg se etter? En som ikke er agressiv og ikke dominant og ikke redd og engstelig og sosial og kontaktsøkende osv.? Hva er best? Bør jeg reise å se de først eller holde av en valp sånn at de ikke blir solgt før jeg er der? Hvor mye depositum pleier det å være om jeg holder av en? Hva skjer om jeg holder av en og ombestemmer meg? Tror ikke jeg ombestemmer meg men bare lurte jeg :P Jeg skal jo ha en valp :) Valpene er nå en uke gamle. Hva gjør jeg da? :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skal kjøpe en valp og det er tre tisper i kullet. Hva bør jeg spørre om hvem av de tre som passer best? Fordi er jo store forskjell i kullet også tror jeg. Men hva bør jeg se etter? En som ikke er agressiv og ikke dominant og ikke redd og engstelig og sosial og kontaktsøkende osv.? Hva er best? Bør jeg reise å se de først eller holde av en valp sånn at de ikke blir solgt før jeg er der? Hvor mye depositum pleier det å være om jeg holder av en? Hva skjer om jeg holder av en og ombestemmer meg? Tror ikke jeg ombestemmer meg men bare lurte jeg :P Jeg skal jo ha en valp :) Valpene er nå en uke gamle. Hva gjør jeg da? :P

Jeg ville nok kontaktet oppdretteren på disse valpene og spurt dem om depositum og om det er aktuelt å kjøpe valp fra dem, kan jo hende de alt er lovet bort. og viser det seg at du får kjøpe valp, ville jeg dratt ditt en eller to ganger når de blir litt eldre for å se hvordan de er da, og høre litt med oppdretteren om hvordan de er og hvem de kanskje kunne tenke at passet til dere avhengi av hva dere skal bruke hunden til :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fortell oppdretter hvilke egenskaper du vil ha i hunden din, og la de komme med anbefalinger på hvilken valp de tror best vil passe til deg. Oppdrettere blir godt kjent med valpene i de åtte ukene de bor hos dem, trolig er de flinkere til å plukke valp enn det du er som førstegangseier (?). Det er vanlig at man ikke fordeler valper før de er nærmere leveringsalder, det er først da man ser de individuelle forskjellene, så inntil videre kan du legge akkurat den problemstillingen på hylla og bare la deg forelske i hele kullet. :)

Ofte er det gjerne en valp som utpeker seg, og som man føler kjemi med når man blir litt kjent. Da løser det seg helt av seg selv.

Jeg husker mitt første møte med min første hund, hun var bare tre uker gammel. Det første hun gjorde var å geipe til meg, og da var jeg bare solgt da. Det kunne liksom ikke blitt noen andre.

Generelt ville jeg skydd unna valper som trekker seg unna, ikke oppsøker kontakt, og/eller virker skvetne. En trygg og utadvent valp vil møte deg med nysgjerrighet, glede og skarpe tenner, og den tåler å bli håndtert.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hvor mye depositum pleier det å være om jeg holder av en? Hva skjer om jeg holder av en og ombestemmer meg?

Depositum pleier å være tapt dersom man ombestemmer seg og går fra avtalen om å kjøpe valp. Da beholder oppdretter depositumet.

Jeg betalte 3000,- kr i depositum når valpen min var 6 uker, etter å ha vært og sett på valpene dagen før. Fullpris på valpene var 13.000,- kr. Siden jeg allerede hadde betalt 3000,- i dep. så betalte jeg altså 10.000,- på hentedagen.

Du bør ha tenkt grundig gjennom alt og betaler ikke noe depositum om du ikke føler det på samme måte, selvsagt! :) Det er derfor en STOR fordel at du drar og møter oppdretter og hilser på når hun/han gir klarsignal til det og valpene er gamle nok til besøk. Får du en dårlig magefølelse eller noe skurrer mellom deg og oppdretter, se deg om etter en annen.

Når du har vært der på besøk, bør du ta minst resten av dagen og den neste til å tenke deg om, "er jeg heeeelt sikker på at jeg vil ha DEN valpen?" :)

Så er det bare å overføre til oppdretter via nettbank og deretter.... ventetiden og glede-seg-tiden!♥♥♥

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan jeg spørre hvilken medisin hun gikk på? Har selv en hund på 3 år som allerede har fått påvist alvorlig grad av HD. Gått fast på Previcox hittil, men synes virkningen kan diskuteres. Ønsker gjerne innspill på smertestillende - ev injeksjonsbehandlinger som gir tilstrekkelig med lindring uten noe særlig bivirkninger. Vet en del av smertestillende som blir forskrevet i behandling HD og artrose blant annet er  NSAIDS som igjen gir ofte belastning på lever, og nyre over tid. Synes det er vanskelig å finne rette behandlingen da hunden er relativt ung.
    • Du kan nok ta det helt med ro ang. rosa nese.  Jeg har hatt flere valper med rosa nese og de har blitt fullpigmentert fram mot leveringstid, noen litt senere, men sorte har de blitt.
    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...