Gå til innhold
Hundesonen.no

Border collie


Sanne

Recommended Posts

Jeg og samboer har det siste året diskutert rundt hvilken rase som skal bli den neste (snakker minst ett år frem i tid). Og som overskriften sier, vi har falt for border collie, men så ser man alle advarslene folk får mot "slike" raser. Vel jeg kan jo egentlig bare skrive ned vår hverdag med hundene vi har nå, hva vi kan tilby, interesser og drømmer o.l. Kom gjerne med anbefalinger hvis dere mener andre raser kan passe bedre!

Først hverdagen vår:

Hundene får minimum 1 times tur til dagen. Det vanlige er 1 time morgen (rolig rusletur da jeg sliter veldig med ledd og er fryktelig stiv om morgenen), 2 timer ettermiddag, halvtime kveld og småturer for å få tisse ellers. Ellers er vi generelt veldig mye ute og bare er i ro, da har vi selvfølgelig med hundene, så det er dager der de er ute hele dagen og bare får tusle rundt oss eller bare slappe av. Selvfølgelig har vi noen "rolig"dager, men vi er veldig turmennesker, så vi folka blir fort rastløs. Hundene er avslappet uansett hvor mye tur de får :lol: Så aktivisering er ikke et problem i det hele tatt, der har vi ikke noe problem med å tilpasse oss hunden.

Hjernetrim blir det også endel av. Blant annet passeringstrening, innkalling og generell kommandotrening(dere skjønner tegninga?) osv. Målet vårt med Shensi har vel hele veien vært spor eller lydighet. Eller begge deler ofc. Hun har vist seg å være en drømmehund på veldig mange områder. Hun er førerorientert, lærevillig og har masse pågangsmot og energi. Men hun er litt liten.

Det vi vil ha i en fremtidig hund:

-førerorientert og lærevillig

-en hund som vil jobbe

-litt størrelse, men ikke kjempestor. 30 kg er absolutt maks. Tror jeg.. :lol:

Ting vi helst vil unngå:

-Ikke altfor mye bjeffing. Altså, jeg vet man ikke kan gardere seg mot det, men helst ikke en rase som er "gneldrete". Vi har allerede ei og det er egentlig nok :lol:

-Ikke for mye pelsstell. Altså ikke hunder som må klippes ofte osv. Børsting og stussing er ikke noe stress.

Drømmer:

-Spor, lydighet (evt konkurranse også) og slike ting.

Vi har en aktiv hverdag og hele dagen går stort sett med til hundene. Vi reiser så og si ingenting fordi vi ikke har interesse av å dra fra dyrene. Mye har forandret seg veldig etter vi har hatt Shensi det siste året nå, nye drømmer har dukket opp og hverdagen er lagt opp på en helt annen måte, derfor har raseønske endret seg også!

Tja, vet ikke hva mer jeg kan skrive i grunn, men vil gjerne ha litt input. Har på ingen måte falt bastant på at vi skal ha border collie, men det er en stor drøm! Ouch, ble langt dette! På forhånd takk til alle som orker lese det hele!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sanne, gled deg, Border Collier er et behagelig bekjentskap og en enkel rase syns jeg. Det passer garantert flott inn i deres liv :)

Aww, godt å høre fra deg! Jeg hadde håpet på svar fra deg og vurderte i utgangspunktet å sende deg en PM se :ahappy:

Vi føler virkelig selv at det er en rase som kan passe oss perfekt :ahappy:

I skrivende stund har jeg verdens herligste border collie i armkroken faktisk :wub: Fine vofsen til bestevenninna! :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Gråtass

Aww, godt å høre fra deg! Jeg hadde håpet på svar fra deg og vurderte i utgangspunktet å sende deg en PM se :ahappy:

Vi føler virkelig selv at det er en rase som kan passe oss perfekt :ahappy:

I skrivende stund har jeg verdens herligste border collie i armkroken faktisk :wub: Fine vofsen til bestevenninna! :ahappy:

Send meg en Pm når det blir aktuelt for dere med hund, så kan jeg gjerne hjelpe dere med å finne et passende individ.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tok bilder i dag, med tanke på dagboken, og innså at det ikke er noe nytt å melde, utover ny frisyre. Spanielørene måtte vike i varmen. Nyfrisert Edeward i solnedgang   
    • Når du ber om en øvelse eller tar en strafferunde så belønner du bjeffingen med at det skjer noe. Så det beste er at det ikke skjer noe. Hva med å prøve konsekvent time-out i bilen? Eller lær å bjeffe på kommando og stoppe å bjeffe på kommando. Om du ber han om å slutte å bjeffe så husk å tell til tre før du belønner, ellers belønner du for tidlig at han er stille og han kan ta det som belønning for bjeff. 
    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...