Gå til innhold
Hundesonen.no

Hendene fulle av kattunger


Artemis

Recommended Posts

Ja, det er ganske utrolig.. Også kattunger, da - som er SÅÅÅÅ søte! (Hadde skjønt det hvis det var snegler, liksom.. :icon_redface: )

Åh.. jeg vil ha hus mer enn 200 meter fra E6'en så jeg kan ha katt igjen!

Susanne

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg fatter ikke hvorfor folk setter kattunger til verden om de ikke har tenkt å gjøre en innsats for å omplassere dem. Det krever ikke så hiiiimla mye å få omplassert dem, vi har det siste året hatt 4 kattunger inne i fosterhjem, alle 4 har fått fantastisk flott hjem innen kort tid. Vi har tatt med oss hjem fra dyreklinikken de gangene vi har vært der å det har kommet inn mens vi har vært der.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nusselege kattar :). Forstår heller ikkje vitsen med å forlate dei, om det er gjort med vilje (finst jo meir eller mindre ville kattar som godt kan få ungar utan at dei (ungane) nokon gong har hatt eigarar). Vi har sjølv 4 superfine kattungar i hus no, to av dei er alt gjevne vekk, men ventar på å bli gamle nok til å forlate mora, og dei to som ikkje er gjeve vekk enno, er dei to finaste, så det går sikkert fint òg. Om ikkje, så har vi då alltid plass til dei sjølve, eg ser ikkje det heilt store problemet...

Og SusanneL: Vi bur sjølv 50 meter frå E16, og var jo spent på om katta vår skulle vare i ei eller to veker. No har vi hatt han i over eitt år, går fint det :).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

skjønner meg ikke på folk jeg :getlost: er jo ikke så himla vanskelig å ta med katten til dyrlegen å enten kastrere hannkatten son eler sterelisere hokatten sin heller.. katter er ikke bruk og kast, selvom mange tydeligvis synes det :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men om det kan være en trøst så sier i hvert fall stort sett de veterinærene jeg snakker med at ting har blitt bedre. Det er flere katter som kastreres, og færre kattekull som leveres inn til avlivning. Men har inntrykk av at folk kanskje er litt flinkere i byene enn på bygdene(?)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Men om det kan være en trøst så sier i hvert fall stort sett de veterinærene jeg snakker med at ting har blitt bedre. Det er flere katter som kastreres, og færre kattekull som leveres inn til avlivning. Men har inntrykk av at folk kanskje er litt flinkere i byene enn på bygdene(?)

Kan bare svare for hvordan det har vært her.

For ca 3-4 år siden fikk vi nye naboer, mor og barna i huset syntes at kattene ute var så søte og begynte å fore. Til slutt var det ikke unormalt å se 7-10 katter samtidig, noe som resulterte i masse bråk fra hundene i området (som ikke er noen katteelskere). Da vi fikk spørsmål om hvorfor hundene våre bjeffet såpass mye som de gjorde, svarte jeg "fordi det kryr av løskatter rundt her, så mange har det ikke vært her før". Da innrømmet de at de foret alle kattene de så og tenkte ikke noe på at det dermed kom mange kull. Det var såpass ille at kattene kom opp på verandaen i andre etasje her og gjorde sitt fornødne :x

Gårdbrukerne her har veldig god kontroll på sine katter og de ser vi skjeldent, de holder seg rundt gårdsbyggene (og de tre nærmeste gårdene har katter som er sterilisert/kastrert :thumbs: ).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

akkurat her hvor jeg bor har jeg ikke sånn supert godt intrykk..er en del ukastrerte hanner her veit jeg...og en del som tenker litt bruk og kast :hmm: men ser at det har blitt litt bedre de siste årene selvom det er en del som ikke bryr seg. selv slapp jeg ikke frøkna her ut alene før hun var sterelisert. og de jeg fikk hun av hadde 2 ho katter som fikk kull samtidig. og når jeg spurte om hvorfor de ikke stereliserte var det fordi det var så dyrt og de ikke gadd å bruke de pengene på en katt. så de ble veldig glade når den ene døde :blink: men de stereliserte den siste til slutt etter nok et kull som bare ble drept.. off..

blir litt oppgitt når det er så mange som ser sånn på katter jeg.. men godt å se at det kanskje sakte men sikkert bedrer seg :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dytter denne opp. Her har jeg kontret forventingsbjeff med: "Legge i bakken" (forsiktig press i halsbåndet) og tatt en på stedet hvil. Ingen effekt utover tiden vi står i hvil, hvor han skuespiller avslappet for å komme videre, og begynner bjeffe igjen med en gang. Ignorert og ventet ham ut. Øker bare i stress. Bedt om øvelse (sitt/dekk/spinn/fot../) og så belønnet det med en leke for å gi ham litt godfølelse. Resultatet? Han ser bjeffing som et cue for å få meg til å utføre den adferden. Avledet med å ta en "strafferunde" rundt oss selv. Heller ikke effektivt utover i øyeblikket vi gjør det.  Gitt ham en kald skulder. Vist at jeg er skuffet og synes han er teit og snudd meg bort med et litt foraktelig fnys. Går opp i stress fordi han blir såret og synes jeg er urettferdig.  Jeg er clueless. Antakelig skulle en av disse metodene appliseres konsekvent, right? Det er antakelig veldig forvirrende med det random utvalget av ulike adferder fra meg - men hvilken er riktig å velge som en konsekvent reaksjon? Da hestene her ga ham sosial avvisning med foraktelige fnys og snudde ryggen til ham forstod han umiddelbart greia og responderte med å slutte bjeffe. Hvorfor har ikke det der samme effekten fra meg? Er det fordi jeg gir ham oppmerksomhet når jeg forstår/synes at han bjeffer av såkalte legitime årsaker? Jeg kan jo ikke slutte med det.   
    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...