Gå til innhold
Hundesonen.no

Treningsprogram valp?


TollerValp

Recommended Posts

Tenker å skrive et lite treningsprogram. Vi får en tollervalp til sommeren og vil forberede meg så godt som mulig. Derfor trenger jeg litt hjelp med listen min. Her er ting jeg tenker å trene og tilvenne:

8-9 uker: Tilvenning av huset og do-trening

9-og utover: Klikkeren, Sitt, innkalling, komandoer, kontakttrening, rotrening, og båndtrening.

10-og utover uker: Selvstenindighetstrening og Sosialisering med lyder, folk, ting, dyr og ukjente steder.

Noe viktig jeg har glemt, og hva bør vi ha med på listen etterhvert som den blir eldre?

Noe som bør endres på ?

Hvordan ser ditt opplegg ut?

Er litt trøtt så har sikkert glemt noe viktig :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Må innrømme at jeg ikke har store programmet for Yaris. Vi skal trene kontakt (og sitt + innkalling) fremover, men det er rett og slett fordi jeg har fuglehund og de to tingene MÅ sitte.

Ellers startet jeg med en gang med å gå ifra ham litt og litt. Og alt annet egentlig. Men det er fordi jeg tror at jo mer program man har, jo mer styr og unaturlig blir det.

Dermed har jeg egentlig bare to tips:

1. slapp av og kos dere (ta masse bilder)

2. meld på et valpekurs

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror du har glemt litt rotrening til dere selv? :whistle:

Det der høres nemlig akkurat som meg selv før jeg fikk valpen i hus, og det var ikke særlig lurt :lol: Fikk en gal, overstimulert stressa drittvalp en periode, jeg, bare fordi jeg skulle være så himla flink :innocent: Det er i grunnen ikke dumt det du har skrevet der, men ikke tenk så mye på at valpen skal trenes, den skal bare tilvennes, den. Puttes inn i Kodak Moment-settinger. Og koses med og sånn :wub: Dessuten skal den sove så mye at det er litt kjedelig i blant - bortsett fra når du vil sove for da skal den på do, så gled deg til noen skikkelig trøtte måneder framover :whistle:

Det beste tipset jeg har, er å finne noen sonenmennesker som bor i nærheten av dere, for sonenmenneskene har kronisk valpekløe og er flinke til å vite omtrentelig hva valpen er klar for, det er omtrent sånn jeg lærte hvordan jeg kunne få en fin hund ut av krapylet mitt :aww: Ellers er fellestreninger på den lokale hundeklubben et veldig godt alternativ, der får du sosialisering og tips fra drevne folk på en gang; evt valpekurs men personlig ville jeg ha venta et par måneder med det :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tenker å skrive et lite treningsprogram. Vi får en tollervalp til sommeren og vil forberede meg så godt som mulig. Derfor trenger jeg litt hjelp med listen min. Her er ting jeg tenker å trene og tilvenne:

8-9 uker: Tilvenning av huset og do-trening

9-og utover: Klikkeren, Sitt, innkalling, komandoer, kontakttrening, rotrening, og båndtrening.

10-og utover uker: Selvstenindighetstrening og Sosialisering med lyder, folk, ting, dyr og ukjente steder.

Noe viktig jeg har glemt, og hva bør vi ha med på listen etterhvert som den blir eldre?

Noe som bør endres på ?

Hvordan ser ditt opplegg ut?

Er litt trøtt så har sikkert glemt noe viktig :icon_redface:

Som vims sa, ro litt ned tror jeg. Amiga startet vi valpekurs med en måned etter vi fikk henne, så gikk vi jevnt på kurs i et halvt år og plutselig sa det stopp. Hun nektet noe som helst og har gått 4 mnd uten å trene noe og vi er litt på scratch igjen.

Sånn hjemmemessig lærte vi henne å være alene og tisse ute. Jeg hadde vel aldri no fokus på sosialisering med alt mulig fordi hun var med oss overalt, buss, tog, fly, gåturer midt i byen, på gård ol. Det bare falt naturlig at hun var med overalt og ergo ble sosialisert.

Men de viktigste kommandoene jeg føler å få inn er kontakt, Amiga har en helt super kontakt fordi vi trente det hver gang vi skulle noe annet. Først kontakt, så noe annet. Kontakt, gå pent i bånd, sitt og dekk.

Per nå 1 år kan Amiga kontakt, gå FVF, dekk og noenganger sitt :P Amiga gir meg nemlig litt fingern om vi skal trene litt mye ol. Hun er ikke så glad i det :aww:

Lykke til med valp, og husk pust med magen :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tror du har glemt litt rotrening til dere selv? :whistle:

Tror nok det :whistle: Vil jo gjøre alt rett :rolleyes2:

Jeg tror nok jeg skal følge mer deres råd og droppe dette treningsporgrammet mitt :innocent: Det blir jo nok naturlig sosialisering og jeg for ta alt etter hvordan valpen er :ahappy: Gleder meg til å kose meg med valpen min, takk for alle svar ! ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja, det ble tre dager av 2025 det... Så her må det oppdateres med nye mål for 2025 for frøken Lilje: Blodspor: - Starte AK Nosework: - LGT - Merkeprøve(r) Kurs: - Passering - Nesearbeid (spor/søk) - Apport for moro skyld?    
    • Mitt forslag er å døyve smertene med en ny valp eller en voksen omplassering med en gang hun går, så slipper du ha det helt ****** alene. Jeg har prøvd begge deler. Det var mye bedre for meg å ha fokus på ny hund med en gang enn å få tid til å savne. De er jo alltid der i minnene og en savner dem, men en ny som krever oppmerksomheten tar den verste brodden ut av smertene. Personlig kunne jeg aldri hatt en ny som liknet for mye. Det blir awkward for meg. Andre velger samme homogene rase om og om igjen. Jeg synes ihvertfall det er langt bedre å ha ny hund å ta meg av med en gang, enn å være uten i lengre tid.
    • Haha, kattejaging er nok ekstremt krevende. Men jeg var impornert over Grisha Stewart som fikk en jack russel til å ikke jage ekorn ved bruk av BAT (behaviour adjustment training, egentlig et litt teit navn på en metode siden mye trening er nettopp for å justere adferd, men det er nå det det heter). 
    • Han har helt rett! Når de er over 10 får de lov å gjøre som de vil! (I min bok)
    • Det er vanskelig å akseptere at de begynner å bli gamle. Det er mye mer vi kan gjøre for hundene nå enn de gjorde før i tiden, selv om jeg også synes det er urimelig å holde dem i live "så lenge som mulig" for egen del. Men så lenge vi faktisk kan lette livene deres i alderdommen så gjør vi jo helst det. Jeg antar at hun er fulgt opp og sjekket hos dyrlege siden hun går på rimadyl. Jeg er usikker på om det kan (eller bør) kombineres med librela eller andre smertestillende mot forkalkninger, så sjekk det. De siste årene hadde jeg månedlig fysioterapi for hundene, og kan anbefale det. En hundefysio kom hjem til oss og masserte og behandlet stivheter i kroppen, og hundene var betydelig bedre av det. 13 år er en anstendig alder, og jeg tenker nok at uansett alder så er det nok dessverre på tide å innstille seg på at hun ikke kommer til å leve evig.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...