Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan komme seg til Arendal med hund?


Benedicte

Recommended Posts

Skrevet

Jeg skal til Arendal i morgen og ha med mine to søte små :whistle: Har ringt til NSB, men alt er fullt. Andre alternativer?

Sørlandsekspressen er jo uaktuell, men jeg titter litt på Lavprisekspressen. Det står jo følgende på siden deres;

Busser i rute har ikke plikt til å ta med levende dyr (hund/katt m.v.). Sjåføren kan kreve at dyr blir satt av hvis de er til plage for medpassasjerer, f.eks. allergikere.

Førerhund for blind og polititjenestehund, sammen med politi i uniform prioriteres og befordres fritt ved forhåndsreservasjon.

Små hunder plassert i kurv eller bur på eierens fang, og som ikke opptar egen plass, tas med gratis. For øvrig må det reserveres plass og betales med barnebillett for andre hunder/dyr.

Hund skal holdes i bånd og plasseres slik at reisende ikke sjeneres.

Hvor streng pleier de å være på dette, dere som har reist med Lavprisekspressen før? Begge hundene er mellomstore (kelpie og labrador), og ligger bom stille uten en lyd i de timene det tar å reise. Hva er sjansen for at vi får bli med? 10%? 50%? 99,99%? :icon_confused:

Andre alternativer?

Skrevet

Jeg har reist med lavprisekspressen flere ganger med hund, og det har aldri vært noe problem :) Noen av de andre reisende må protestere hvis det skal være uaktuelt, feks pga allergi, men da kan du jo foreslå at dere setter dere i hver deres ende/etasje av bussen :)

Skrevet

Takk for svar!

Men burde jeg ringe inn på forhånd og si at jeg skal ha med hund? De har stengt for dagen, men jeg kan jo ringe i morgen tidlig. Eller skal jeg bare bestille en voksenbillett og en barnebillett (hundene tar jo ikke mer plass enn èn persons beinplass) på nettet?

Skrevet

Konkurrenten har plassgaranti og det går ikke an å bestille billetter. Har inntrykket av at de er veldig greie, har reist med dem flere ganger og de er alltid hyggelige. Har sett hunder og andre dyr på rutene deres de fleste gangene jeg har reist med dem (har selv hatt med kyllinger som fikk plass ved beina mine), så vil tro at det som regel går greit hos dem.

Skrevet

Tusen takk for svar! Da vet jeg hva jeg skal bruke som reserveløsning neste gang :) Jeg ringte nemlig NSB opp igjen, for å se om jeg fikk tak i en ny kundebehandler. Jeg syns nemlig han forrige var litt rar. Han virket så nølende og litt arrogant, og sa at alle togene var fulle for hundeplasser. Det er det veldig sjeldent en vanlig helg, så jeg syns det var litt rart. Dessuten svarte han så fort når jeg sjekket de andre togene, og det hele hørtes så rart ut.

Snakket nå med en dame og jeg har nå billett i hundevognen i morgen på det toget jeg aller helst ville dra med :blink:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...