Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger råd om renslighetstrening! Noen som kan hjelpe?


LinnK

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Jeg har en helskjønn pomeraniantispe på 13 1/2 uke og vi (jeg og familien) sliter med å få henne til å la være å gå på do innendørs. Har hatt henne i akkurat en måned i dag og skulle tro det begynte å gå fremover, men i det siste har det helste blitt værre og det vil vi jo ikke ha noe av.

Når jeg trener henne bruker jeg klikkertrening og hun er ganske lettlært og kan litt lydighet allerede, selv om det (selvfølgelig) er ting som må repeteres en del. Klikkertrening har jeg også brukt for å få henne til å like å gå på do ute bedre enn inne, ved å belønne henne for å gå på do ute, men overse det om hun gjør det inne, men som nevnt ovenfor så ser det ikke ut til å fungere...

Noe jeg da lurer på er om noen av dere har noen råd? Hva gjorde dere med deres hund for å få den husrein? Er min første hund (som jeg har hatt inne i allefall) og kunne absolutt trengt noen gode råd. ;)

På forhånd tusen takk. :)

Skrevet

Ta henne ut etter at hun har spist, sovet, lekt og ellers hver gang det er lenge siden sist eller om dere ser hun begynner å snuse på gulvet. Når dere er ute ikke gå tur med forhold deg rolig på et kjent sted. Da blir det ikke så spennende å følge med på alt annet slik at man glemmer å tisse. Husk noen hunder trenger lengre tid, og noen (gjerne små hunder) er ikke husrene før de er nærmere året. Det handler om tålmodighet. Lykke til :)

Skrevet

Tåmodighet, tålmodighet og tålmodighet!

Du har fortsatt en bitteliten valp, den har kanskje ikke den beste blærekontrollen ennå, og kanskje synes den det er utrygt å gjøre fra seg ute. De færreste valper er stuereine i løpet av en mnd - noen bruker flere mnd på dette.

Følg følgende regler så går det seg forhåpentligvis til etterhvert:

- ut etter soving

- ut etter spising

- ut etter leking

- ut når valpen begynner å tråkke rundt

Å klikke og belønne for at valpen tisser ute har liten hensikt og tar antaklig vekk fokset for valpen. NÅR valpen setter seg ned ute så kan du rolig rose med en stille og behagelig stemme - ikke noe tjo og hei og godbiter. Følg også med på valpen når den er inne og forsøk å ferske den i det den setter seg for å tisse. Da løfter du den bare med ut - setter den ned og venter til den har tisset. Dette krever kanskje en stor dose tålmodighet, men kan lønne seg i lengden.

Skrevet

Tusen takk for svar begge to. Får se om vi kan få prøvet noe av dette å se om det hjelper. Får også se om vi kanskje kutter ut klikkingen når det gjelder do-treningen, om dere tror det kan fungere. Så igjen, takk for svar! :)

Skrevet

vist du tar bikkja på fersken i å tisse inn kan d være greit å løfte den opp å bære den ut å sett den ned, fordet om den kanskje allerede har bynnt å tisse å d kommer en stripe me tiss fra stua å ut :P

Skrevet

Hvis du gjør som Gino sier, kan du ta halen mellom bena, da slutter den å tisse :P så slipper du den stripa til utgangsdøra :P hehe

Skrevet

Klikkertrening er flott for å time forsterker så presist som mulig. Men i atferden "gjøre fra seg" :icon_redface: ligger det en del faktorer som på en måte kan bli litt rart å klikkertrene på. For det første er atferden negativt forsterket ved at man blir kvitt ubehaget ved å måtte på do, når man tisser og bæsjer. For det andre er det vanskelig for en valp å holde seg, uansett om den kanskje egentlig vet at det er ute som er do og da er det litt urettferdig å bli straffet for noe den ikke kan noe for og absolutt ikke kan endre på.Ignorering er også straff, vet du. Uteblivelse av forsterkere på tidligere forsterket atferd, er straff. Og hvis du klikker inn tissing og bæsjing, hvordan kan valpen vite at det er bare ute den atferden medfører godis? Det er liksom ikke en slik atferd man ønsker at hunden skal tilby i hytt og gevær og både her og der :blink:

Uff, dette ble vanskelig å forklare, men jeg ville altså ikke klikket inn renslighet, prøver jeg å si. Heller ikke ignorert tissing inne. Ta hunden i det den setter seg og løft den ut, med halen som "kork". (Nei, ikke putt halen i hullet, men press haleroten mot hullet, mens du springer ut med nurket) Ikke si noe, ikke vær brutal, bare vis med din handling hvor du ønsker at do skal være og gi annerkjennelse for å gjøre fra seg ute..

Skrevet

Hos oss fungerte det veldig bra å avgrense området som valpen fikk være på, i tillegg til de andre rådene du har fått.

Vi stengte av så han bare fikk vært på halve stua rundt måltidene og på kveldstid. Da var det lettere for oss å se tegnene på når han måtte ut også var det ikke mulig for han å gå og gjemme seg litt unna for å gjøre sitt. Det endte fort med at han satte seg ved døra ut av stua når han kjente han måtte tisse/bæsje.

Skrevet

Igjen tusen, tusen takk for svar! :) Har nå droppet å klikke og heller rose rolig og så får jeg se om vi ikke får fulgt noen av de andre rådene etter hvert. Som f.eks. å bære hunden ut med halen som "kork" om den er i ferd med å gå på do inne. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei Jeg kom tilfeldigvis over en app for å gjøre avtaler om lufting av hund. Det virket som en god løsning, og det var helt tilfeldig at jeg kom over denne. Gratis var det også. Jeg skal ikke drive noe reklame for den ene eller andre appen, men tenkte likevel å dele.  Nettsiden (og appen) jeg kom over var: hundedate.no Og det hadde vært ålreit å ha litt flere enn bare mine egne løyper og hundeparker å velge mellom skal jeg innrømme
    • Jeg vurderte sterk å skaffe med chodsky pes. Jeg har hatt kontakt med oppdretterer og eiere siden 2013, men valgte rase bort på grunn av mentaliteten og mye usikkerhet. 
    • Har en JRT f. 2012 som har luksasjon av klobeinet på ytterste tå på en bakfot. Amputasjon av hele tåa er anbefalt. Har noen erfaring med amputasjon av denne tåa, eller andre for den saks skyld? Hvordan var tiden etterpå, var hunden plaget etterpå etc. Vanskelig å lande på om den skal amputeres eller om han skal få slippe.    På forhånd, takk for alle svar 😊
    • Det er ikke snakk om en av rasene som er overrepresentert. Det er ingen gentest eller test utenom individuel allergi testing for dette. Som sagt har ingen av besteforeldrene, søsknene og ingen av foreldrene det. Så for meg er det vanskelig å si om det er arvelig eller ikke. Derfor er det vanskelig å si at jeg burde ha vist at hunden ville utvikle denne sykdommen. Takk for tipset, jeg skal kontakte dem for råd.
    • Jeg kjenner ikke sykdommen nok til å vite, men om den er arvelig så kommer det jo an på om det er noe man burde visst om eller testet for. Jeg vil anbefale deg å kontakte NKK om dette, de har advokater med kunnskap om kjøp og salg av hund og konflikter rundt det.  Hundehelse.no sier: "Tilstanden er arvelig. Raser som er predisponert er Shar-Pei, Labrador retriver, Golden retriver, Dalmatiner, Boxer, Boston terrier, Fox terrier, Skotsk terrier, West Highland White terrier, Lhasa Apso og Shih Tzu. Tilstanden oppdages som regel når hunden er mellom 6 måneder og 3 år gammel."  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...