Gå til innhold
Hundesonen.no

Tisser inne ved løpetid


Dusti

Recommended Posts

Skrevet

Hunden vår er snart 1. år og har sin andre løpetid. Hun har hatt løpetid i litt under 2 uker nå, og begynte plutselig tisse inne for noen dager siden. Det har ikke noe å si om hun akkurat har vært ute å tisset, hun kan allikevel sette seg ned rett foran oss og tisse bare 1 time etterpå. Hun har vært 100 % renslig i noen mnd nå, så det er veldig frustrende. Er dette vanlig ved løpetid eller kan det være noe annet galt? Hun var ikke slik ved sin første løpetid.

Skrevet

Noen tisper får et økt markeringsbehov i løpetiden, det kan jo være det. Eller kanskje hun har UVI. Vanskelig å si :icon_confused:

Bruker hun bleie inne? Noen syns jo det er ekkelt at det henger blod baki der, og vet ikke om de må tisse eller ikke...

Skrevet

Takk for svar. Hun bruker ikke bleie inne. Når hun tisser inne tisser hun veldig mye av gangen, ikke bare en liten svett. Men hun har også begynt å hoppe mye mot døra og vil ut ofte selv om hun ikke tisser når hun da kommer ut. Det er det vel og kanskje løpetiden som gjør..

Skrevet

Aïda har ihvertfall et større behov for å tisse virker det som når hun har løpetid. Kanskje gi henne et par tisseturer ekstra når hun løper :) Og hun vil sikkert ut for å finne seg en kjekkas :aww:

Skrevet

Ja, det er det nok sikkert bare det, bare å forberede seg på en liten periode med inne tissing igjen da. Ja, merker at hun er mer interessert i noen kjekkaser nå, så det er nok bare å holde døren godt lukket og låst :ahappy:

Skrevet

Norma tisset inne av og til på de første løpetidene, men dette ble borte etter hvert. Hun var forøvrig frisk og fin de gangene hun tisset inne.

Skrevet

Er det noen som har erfaring med første løpetid? Min 9 mnd gamle pom fikk løpetid og siste uken av løpetiden har hun hovne kjertler i jurene og er blitt blålig i samme området. Er dette normalt? Når går disse kjertlene tilbake til normal størrelse igjen?

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...