Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan kunne klare å holde en valp i ro etter operasjon?


Recommended Posts

Hei.

Jeg fikk den klare beskjeden i går, om at jeg måtte holde den lille italienske mynden i ro i 6 uker. Skulle kun gå når han ¨skulle gå på do.

Men, hvordan skal man klare dette? Han nekter å ligge stille, og med en gang jeg setter han i buret, så begynner han å skal leke i buret.

Har noen av dere vært i samme situasjon, og har dere noen tips? Han må da kunne belaste beinet litt de 6 ukene han skal ha bandasjen på?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en voksen hund med knekt fot nå som skal holdes i ro, og jeg vil tro dette er MYE enklere. Litt belastning vil det uansett bli, men det skal være så lite som mulig. Du kan jo trene hunden din, da blir jo den sliten. Lære hunden å bli f.eks, det er en rolig øvelse. Vi trener mye på dette om dagen. Du kan ta hun med på biltur om hun liker det. Har du en veske hun kan sitte oppi? Kanskje du kan ta henne med rundt i den. Kose mye med henne.

Ellers så syns jeg smertestillene gjorde hunden min mye roligere, regner med din får det også. Nå som hun sluttet på det så ble hun mye mer aktiv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er ikke lett å holde en liten valp i ro nei. Vi har ikke hatt hund som har brukket ben, men vi har hatt en hund på 12 mnd som fikk fire brudd i bekkenbenet som måtte skrus sammen med skruer og plater, samt en hund som ble operert for OCD i kneet 7 mnd gammel. Så ikke det samme, men lignende problemstilling.

Førstnevnte hund var dårlig ganske lenge og gjennomgikk fire operasjoner, så han var det forsåvidt lettere å holde i ro fordi han følte seg dårlig.

Sistnevnte var i full vigør etter rundt to dager. Haha. Nå kan ikke en OCD-operasjon sammenlignes helt med et brukket ben, men den forsiktige opptreningen med et par min tur om dagen gikk fløyten for å si det slik. :P Han ville så gjerne bevege seg!

Vi brukte ikke bur på noen av dem, men skilte tidvis hundene fra hverandre(hadde en eldre hund i tillegg i begge tilfeller, eldstehunden ble sendt ut på tur med andre i familien så ofte som mulig, hehe) fordi det begrenset lekingen inne. Ellers så ble det kjøpt inn solide lagre med tyggeben, griseører, tørket vom, tørrfisk osv. Rett og slett for å gi hundene noe å gjøre på når de kjedet seg og ville ha action. Kong fylt med hundemat og leverpostei var også fint tidsfordriv.

Men det finnes vel ingen vidunderkur for hvordan man holder en valp i ro, og det er jo litt urealistisk å forvente at en valp skal ligge stille i seks uker, og kun gå når den skal ut på do...

Lykke til i hvert fall! Det er ikke noen trivelig situasjon!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Han er lei alt av leker. Han er veldig kresen på det med leker. Struper og sånne ting bruker han litt tid på, men til slutt syntes han det er kjedelig og. Så jeg må vell bare smøre meg med tålmodighet og prøve å finne noe han virkelig liker! :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klikketrener du? Anbealer å trene med det, hunden min som brakk beinet ble i hvertfall veldig rolig av det. Sitt, ligg, bli, bli liggende (kan utvides i det uendelige!), target med snuten, nikke, vente på "vær så god", balansere godbit på snuten.. ja det mye du kan lære ham. Husk gode godbiter. :)

En annen øvelse, plasser en godbit inn i et av mange pappkrus, hunden skal da finne og velte den riktige. Jeg utvidet det til å la ham finne en tepose isteden for, så får han godbit av meg.

Mye sengekos er også å anbefale :) Lykke til videre!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har lyst at han skal sove i senga med meg, men jeg tørr bare ikke nå.

Det er vanskelig å drive med klikketrening, for fra 1 stund så blir han så gira, så når jeg sier ligg, så hopper han ned, og da legger han skikkelig brekk på beinet. Prøver noe litt frem og tilbake, men han blir for fort gira.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg hadde nylig operert valp som skulle være iro, det ble veldig utfordrende da han er en veldig aktiv hund. Jeg hadde han i valpegrind og det gikk mye tyggebein, frosset kong med leverpostei, hjernetrimleker osv, og jeg satt mye sammen med han å leste osv.

Desverre så var det vanskelig å holde gipsen på, den første holdt i 6 dager!! Men etter å ha bytteet 4 dager på rad uten at den holdt seg på plass så ga vi opp, men det gikk heldigvis bra.

Lykke til iallefall!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
    • Wow, det er så flott å se at de får selvtillit av arbeidet. Gratulerer med debuten!
    • I helgen deltok Lilje på sin aller første blodsporprøve, etter å ha gått to-tre treningsspor 😅 Her har vi virkelig skyhøye ambisjoner Vi deltok egentlig mest for turen sin del, hun er en utrolig usikker hund både når det gjelder fremmede mennesker og andre hunder, og jeg tenkte en sånn setting kunne være en fin trening for henne. Det jeg var mest redd for var at hun skulle utagere på dommer og sporlegger, men hun kunnen virkelig ikke brydd seg mindre. Når sporsela kommer på er hun på jobb, og å gå spor er tydeligvis morsommere enn usikkerheten på fremmede. Virkelig morsomt å se selvtilliten komme frem i sporet, og vanskelig terreng er heller ingen hindring, selv om hun er en ganske liten hund. Hun brøyter seg frem gjennom tette kratt og nærmest svømmer over myr for å få følge sporet 😅 Treningssporene har bare vært rundt en time gamle, 50-100 meter uten vinkel og opphold, så et prøvespor ble som forventet litt i vanskeligste laget for henne. Men super trening, og fine kritikker: Kritikk lørdag: "Trivelig hund med stor motor. Dessverre går ekvipasjen av sporet i blodoppholdet." Kritikk søndag: "Meget god start. Følger sporet godt frem til vinkel. Tempo fint innledende, men øker gradvis. Ekvipasjen brytes av dommer når de går av og ikke finner tilbake."  Så her er det absolutt noe å jobbe videre med  Søndag var det for så vidt ingen andre i åpen klasse som kom til sporslutt heller, så vi var i godt selskap 
    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...