Gå til innhold
Hundesonen.no

Blomster og Hage


Guest Jonna

Recommended Posts

Håpet er jo at våren en gang skal dukke opp. Og nå lurer jeg på om ikke jeg snart må begynne planlegge våren?

Jeg har masse tulipaner i kjelleren som ligger kaldt og mørkt. Jeg får de nok ikke i jorden i år, men det blir dumt å lagre de ett helt år til.

Så da håper jeg noen klokehoder kan hjelpe meg.

Når bør jeg plante de?

Har dere noen tips om billige kasser/alternativer man kan bruke for å sette de i jord? Evt hvor dyp må jorden være for en tulipanløk?

Planen er jo at disse løkene plantes i hagen når høsten kommer slik at de kommer av seg selv til neste år, så jeg vil ikke bruke masse penger på evt potter.

Kanskje noen flere også trenger tips/råd om noe? Sleng dere meg!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Løkene kan settes ut så fort faren for nattefrost er over. På høsten må den også settes før frosten, men ikke for tidlig for da kan den begynne å spire. Oktober er som regel en fin tid å sette løk.

Det er viktig og ha god drenering rundt løkene, så plant de gjerne i sand og dekk over med sandblandet jord. En gylden regel når det gjelder plantedybde er at løken settes dobbelt så dypt som den er høy.

Man får jo kjøpt løkkurver som man kan sette i jorden med løken i, de kan man ta opp på høsten og oppbevare løken i til neste år.

En annen ting man kan gjøre med løk er å sette noen opp ned, da får man forlenget blomstringstiden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Løkene skal plantes i dobbel dybde av sin høyde.

Jeg ville plantet dem nå jeg! Ha dem inne i kjelleren feks, når de spirer så må de opp i lyset. Så får de bare være krukketulipaner denne våren. Gi dem litt gjødsel etterhvert og la dem visne ned i krukkene før du tar opp løkene og tørker dem igjen (utover sommeren det). Så kan du sette dem på normalt vis til høsten!

Krukker og kar er gjerne dyre - vi kjøper gjerne en del billige bøtter på Europris, borrer hull i bunnen (og lecakuler i bunnen) fyller opp med jord og planter løk/tomater/agurk etc (sånne ting som må ha stor plass) i dem. Bøtter er jo ikke så vakre alltid men jeg synes det funker jeg. Ulempen er all jorda som går med. Jeg har pleid å ha 7 tulipan løk pr bøtte når jeg har måttet ha "krukke-tulipaner". Imidlertid er egentlig sånne 10 l bøtter for dype til tulipaner - det er litt overkill. Kanksje plantasjen har noen pene ikke-for-dyre alternativer?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 weeks later...
Guest Jonna

Da har tulipanene kommet i jord i noen plastkrukker fra Plantasjen. Ikke så alt for dyre de kostet vel 25-29 kr og var forholdsvis store.

Mulig litt overkill, men det ble litt mange tulipaner i hver krukke. De hadde begynnt å spire så jeg fant ut at det var best å få de i jorden.

Så nå står de i kjelleren sammen med en duftlilje og venter på våren.

Så nå lurer jeg egentlig på når jeg skal begynne å vanne de? :icon_confused:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvor lenge varer et Back on Track dekken? Når blir det slitt? Hvor mye vask tåler det? Mitt er vel 10 år gammelt, så vurdere å kjøpe nytt.  Men noen som har noen info om dette? Har sjekket BOT sin side, men finner ikke noe om akkurat dette.   
    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...