Gå til innhold
Hundesonen.no

Til dere som klikker..


tuppetroll

Recommended Posts

Skrevet

Jeg får noen ganger det problemet når jeg bruker klikkeren i innlæring, at innlæring av en ting visker vekk den andre. Eksempelvis klikket jeg inn stå under marsj til rekrutt klasse lp i høst, og da satte bikkja seg plutselig ikke på holdter lenger. Hva gjør jeg galt?

og, by the way, jeg er ingen klikkertrener, men jeg trener litt med klikker ;)

Skrevet

Kanskje hunden ikke har lært øvelsen godt nok? Da kan du senke kravene litt, og trene litt holdter for seg selv. Klikk hver gang hun sitter seg på holdten i begynnelsen, og øk så kravene til det normale igjen ;) Det kan hende du er kommet i en "testperiode". Dette er en periode mange går gjennom når de lærer hunden en atferd, og det er en del av læringen. Hunden vil "teste" om den kan få belønningen på andre måter (f.eks Cita stoppet ikke når jeg sa stå under stå under marsj, for å se om hun kunne få belønningen ved å fortsette fri ved foten). Du kan enten senke kravene, eller avbryte når hun gjør feil (men da må hun til vanlig ha gjort riktig 80% av tilfellene!!).

Husk at det er 4 regler for å bli en supertrener :wink:

1) Timing

2) Kriterier

3) Forsterkningskvalitet

4) Forsterkningsfrekvens

Skrevet
Jeg får noen ganger det problemet når jeg bruker klikkeren i innlæring, at innlæring av en ting visker vekk den andre. Eksempelvis klikket jeg inn stå under marsj til rekrutt klasse lp i høst, og da satte bikkja seg plutselig ikke på holdter lenger. Hva gjør jeg galt?

og, by the way, jeg er ingen klikkertrener, men jeg trener litt med klikker :D

Slapp av... Husk at det er filosofien bak klikkertreningen som er viktig. Når den brukes konsekvent, spiller det ingen rolle om du er klikkertrener eller trener med klikker. Den er faktisk ikke viktig i det hele tatt om man ikke liker å pirke på nitide små del-momenter. Gjør man det.. er den et fint redskap.

Men du gjør ikke noe galt. Det er nettopp prøving og feiling som er denne læringsfilosofien særtrekk så hva du beskriver er helt i tråd med den veien du må gå. Alle som trener slik opplever akkurat det du beskriver så bare fortsett å belønne de atferder du vil ha med av. De andre du vil ha mindre av dør ut når de ikke blir forsterket. Hva heter det så fint? habitueres? Husker ikke i farta :oops:

Skrevet
De andre du vil ha mindre av dør ut når de ikke blir forsterket. Hva heter det så fint? habitueres? Husker ikke i farta

Habituering ja :D

En ting jeg begynte å lure på ang atferd som dør ut. Sier man at atferden blir ekstingvert (var vel kanskje ikke slik det skrives?) i dette tilfellet, eller er det kun når atferd tidligere har blitt forsterket (men nå verken blir negativt eller positivt forsterket)? Går slik i surr :D

Skrevet

Det er veldig vanskelig å gi råd om du ikke klikkertrener. Om du bare bruker klikkeren som redskap, så har jo ikke det noe med klikkertrening og gjøre, og blir dermed en helt annen treningsform. :D

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...