Gå til innhold
Hundesonen.no

Underkaster seg(?) for så å bli aggressiv(?)


Red Merle

Recommended Posts

Stort sett er Jatzy grei med andre hunder. Vel, hu er jo tispe, og oppfører seg stort sett veldig tispe. Hu kan leke veldig fint med noen, med andre kan hu være den bitcha. Hu er ei slik tispe som helst skal bestemme, og gjærne sloss litt også, om hu ikke får bestemme. Men hu lager skjelden bråk selv, men sier ikke akkurat nei takk til en diskusjon om en annen hund starter. Det er i grunn greit, hu er jo en hund med alt det det innebærer, og jeg forventer ikke at hun skal være bestevenn med alle. Også jeg er uansett påpasselig med hvem jeg lar henne være med uansett. Men det er en ting jeg klør meg litt i huet av.. Og det er litt vanskelig å beskrive så dette kan bli noe rotete!

Tar eksempel i noen som hendte er for leden. En bekjent av meg har en lita og arti langhåret Corgi sak. Den er litt over året, veldig leken og søt. Jeg har lenge visst at de hadde fått Corgi, men av div årsdaker har vi ikke hilst på de før her for leden. Så dette var det første møtet. De startet med å hilse fint, snuse, for så å invitere hverandre opp til lek. De lekte veldig fint sammen, nesten som to små valper hehe. Men plutselig, så drar Jatzy på seg et ganske ydmykt annsikts uttrykk, og lekker seg på ryggen og blotter magen. Hun ser vekk, og slikker seg rundt munnen, logrer svakt og ørene er svakt tilbakelagt..Underkaster hun seg?.. Mens hun lå slik på ryggen, tok den lille Corgien og fortsatte sin lek, og beit seg litt fast i pelsen til Jatzy og hoppet på henne, og ja, skulle fortsette leken. Plutselig, hiver Jatzy seg opp på alle fire, tar tak i Corgien, legger den i bakken, knurrer og holder den nede til den ble rolig. Så slapp hu taket, og leken begynte på nytt, men mye roligere denne gangen.

Begge hundene var i bånd.

Det jeg lurer på, er egentlig hva som foregår i hodet på Jatzy når dette skjer?

Virker som at hun underkaster seg, for så å bli forb***.. Kanskje hun følte seg presser av båndet? Dette er ikke noe som skjer ofte, men jeg vet jo at Jatzy er veldig usikker på hunder som er 'dominerende' og som presser henne, henger over henne, osv...Dette tror jeg kan ha noe med at hu har vært i noen situasjoner med eldre hunder som har vært veldig på henne. - Situasjoner jeg i ettertid har skjønt at jeg/vi burde ha stanset. Men Corgien virka ikke akkurat påtrengende, virka mer som at den ble så gira av leken at den ikke klarte å styre seg..

...Jaja, kanskje hunden min bare er litt sosialt tilbakestående..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hihi ja, er ikke Amiga jeg snakker om :) .. Jeg tror ikke Corgien i dette tilfellet er samme Corgi rase som Amiga, da den er mye mindre, og sikkelig langhåret! Er det ikke Fløff den pelstypen heter?

Fluff, uvanlig langhåret = utstillingsfeil. Kan være pembroke også da :whistle: fluff får du på begge rasene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å legge seg på rygg med blotta mage, er ikke usikkerhet hvertfall :whistle:

Og ikke nødvendigvis underkastelse.

Det tør man bare når man er trygg i situasjonen.

Kan være tispa di syns det ble litt mye fra unghunden, og prøvde dempe han.

Men siden det ikke fungerte, fikk han litt deng isteden. Da ble leken roligere, så han tok vel det bedre :P

Utifra det du forteller ville jeg bare tolket det som mye bra språk fra din hunds side :)Hun var tydelig, og ville vel ha det samme fra unghunden.

Du skriver:

De lekte veldig fint sammen, nesten som to små valper hehe. Men plutselig, så drar Jatzy på seg et ganske ydmykt annsikts uttrykk, og lekker seg på ryggen og blotter magen. Hun ser vekk, og slikker seg rundt munnen, logrer svakt og ørene er svakt tilbakelagt..Underkaster hun seg?.. Mens hun lå slik på ryggen, tok den lille Corgien og fortsatte sin lek, og beit seg litt fast i pelsen til Jatzy og hoppet på henne, og ja, skulle fortsette leken. Plutselig, hiver Jatzy seg opp på alle fire, tar tak i Corgien, legger den i bakken, knurrer og holder den nede til den ble rolig. Så slapp hu taket, og leken begynte på nytt, men mye roligere denne gangen.

Begge hundene var i bånd.

Corgien tok altså ikke dempinga først. Ikke rart hun tok han da :) Rive og slite i en hund som ligger slik er direkte uhøflig. Men da lærte han vel til neste gang :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veldig mange corgier leker veldig sånn, Amiga biter seg fast i Foxi. Direkte henger i henne og må regelrett bli slengt vekk. Men den lille corgi viljen gir skjeldent opp. Mange blir da litt svakere i lekingen, noen ikke.

Men så er det mange som også ikke har lært seg språk ol godt enda, den er litt over 1 år,så den burde, men det er jo avhengig av hvor mye den har blitt sosialisert og lekt med forskjellige hunder. Amiga tar språk veldig godt, men hun trengte jo å bli satt på plass noen ganger før hun forstod tegningen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er i grunn usikker på hvor godt Corgien er sosialisert. Sitter igrunn på et intrykk av at de har kjøpt den fordi de synes rasen er søt og pen, men ikke for å bruke den til noe. De virker som helt gjennomsnittelig hundeiere som ikke går mye kurs osv osv. Kan igrunn ikke uttale meg så mye på det, siden jeg ikke vet.

Aussier også har det med å leke voldsomt hehe, det kan fort se værre ut en det er. Men da kan jeg egentlig konkludere med at Jatzy har et generellt greit språk, men at hun gjærne skal bestemme hvor skapet skal stå... Og at hun synes rampete Corgi fjortisser er uopdragene, og må settes litt på plass.

Er det dette som er typisk tispete?

(Og det kommer fra en som har hatt tisper i 12 år, meeen, får unnskylde meg med at alle har vært vidt forskjellige hva personlighet angår)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det dette som er typisk tispete?

(Og det kommer fra en som har hatt tisper i 12 år, meeen, får unnskylde meg med at alle har vært vidt forskjellige hva personlighet angår)

Vår tispe hjemme har i alle år gjort akkurat det samme som du forklarer at din gjør, når vi har valper/unge hunder på besøk som er litt for tøffe for sitt eget beste. Hun gjør det med alle de tre hannhundene i familien, og de har ivertfall blitt godt oppdratt av henne:) Jeg har også sette det hos andre eldre tisper. Hun kan gjerne legge opp til lek, dra dem opp og tulle skikkelig, for så å legge seg på rygg, "lokke dem" til å gå over streken, og SÅ ta dem med en gang de går over streken. Det er helt klart at dette er en eller annen form for "oppdragelse" og avansert styring av leken, og helt riktig fra en eldre tispes side. Hun er iverfall ikke aggressiv, og så lenge hun ikke er FOR hard med valpen/unghunden, så har hun nok helt kontroll på at hun sier fra akkurat nok til at det merkes, men ikke så mye at det går for langt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Greit å få en oppklaring i det!

Hu tok ikke valpen/unghunden så den skrek og fikk vondt, hun bare kjeftet på den liksom, strengt ja, men ikke spesielt hardt (synes jeg, kan jo være Corgi eieren synes noe annet, har jo ikke spurt)... Uansett når Corgien var rolig, så var alt ok, og leken begynte på nytt. Ingen skade skjedd :wub:..

Så hun driver rett og slett og oppdrar andre hunder litt ja, det er jo kanskje logisk, for hun gjør jo ikke dette med hunder som er eldre enn seg selv. Min forrige tispe gjorde aldri dette, men den hadde et veldig sært gemytt og var forbanna på det meste på 4 bein. Tispa før det igjen er mer 'fri oppdragelse, klar deg selv' type tispe..Så må si jeg ble litt usikker.. Begynte jo å stusse litt hehe, når Jatzy liksom først underkaster/gir seg, og så skal hun plutslig være sjefen igjen alikevel.. Begynte jo nesten å lure på om hu i det heletatt var klar over hva hu drev med. Og det var hu jo, er jo JEG som ikke hadde noen anelse, hehehe :getlost: !

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Greit å få en oppklaring i det!

Hu tok ikke valpen/unghunden så den skrek og fikk vondt, hun bare kjeftet på den liksom, strengt ja, men ikke spesielt hardt (synes jeg, kan jo være Corgi eieren synes noe annet, har jo ikke spurt)... Uansett når Corgien var rolig, så var alt ok, og leken begynte på nytt. Ingen skade skjedd :wub:..

Så hun driver rett og slett og oppdrar andre hunder litt ja, det er jo kanskje logisk, for hun gjør jo ikke dette med hunder som er eldre enn seg selv. Min forrige tispe gjorde aldri dette, men den hadde et veldig sært gemytt og var forbanna på det meste på 4 bein. Tispa før det igjen er mer 'fri oppdragelse, klar deg selv' type tispe..Så må si jeg ble litt usikker.. Begynte jo å stusse litt hehe, når Jatzy liksom først underkaster/gir seg, og så skal hun plutslig være sjefen igjen alikevel.. Begynte jo nesten å lure på om hu i det heletatt var klar over hva hu drev med. Og det var hu jo, er jo JEG som ikke hadde noen anelse, hehehe :getlost: !

Ja, ikke sant, man blir litt usikker. Jeg trodde i begynnelsen (for 7-8 år siden da hun var ung) at vi hadde en veeeldig underdanig, usikker tispe, men det passet ikke helt med resten av fremtoningen. Så observerte jeg henne masse med andre hunder, og når jeg begynte å bli klar over hvordan de andre hundene reagerte og hvor bevisst hun egentlig var, så skjønte jeg plutselig hva hun drev med... Og hun har virkelig finpusset teknikken, og har stort sett stort hell med denne metoden;) Så tisper er nok forskjellige i tålmodighet og hvordan de takler ting, akkurat som mennesker. Zara har alltid vært veldig tålmodig, og rettferdig i møtet med unghunder, og denne metoden er veldig henne ("kom her, skal jeg vise deg hvordan man SKAL oppføre seg")... Men er unghunden utolmodig, vanskelig og trassig (som Linux, kooikern) blir hun tilsvarende streng og gir ikke ved dørene. Er unghunden derimot usikker og forsiktig (som Mayo, vorsthern) er hun veldig tålmodig, gir støtte og bruker nesten ikke denne "metoden" i det hele tatt...

Rett og slett er det ganske fasinerende:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da fikk vi trent trapp og lykkes med det Ikke en adferd vi fikk etablert med pålitelighet, men den kommer. I tillegg har vi fått trene heis, tog, roterende dører, ståk og kaos med ski og bagasje og rullestol og sikkert mye jeg ikke tenkte over. Tisse på asfalt og drite på perrong fikk hver sin ✅ på lista de også, fordi han ikke kan drite på cue ennå. Vi har altså vært på Trondheim Lufthavn Værnes i dag. Ingen trenger stille spørsmål ved mutterns motivasjon for å dra med Ede dit. View fra togvinduet forklarer mer enn et avsnitt med ord.  Allerede rett etter å ha forsert det skumle underlaget med farge og knatter og en stor sprekk i, uten å ha blitt gitt tid til å undersøke det nærmere på tur ut av toget, så møtte vi første virkelige utfordring: Jeg vurderte ikke prøve engang. Han hadde allerede blånektet de få trinnene fra sentralstasjonens hall opp til spor 1, hvor han måtte bæres av tidsnød. Manøvrerer fint i folkemengde på perrongen, men er ikke noen follower og måtte bæres ombord i toget også, av tidsnød. Ikke en god start på bekjentskapet med tog, men alternativet var å bli stående igjen på perrongen. Må man så må man. Vel inne i toget var han ikke fornøyd. Sutret og klagde fordi det var kjedelig, menneskene der inne ignorerte ham, han fikk ikke roame rundt i vognen og undersøke som han ville, men måtte ligge trangt på gulvet. Godisautomaten var skikkelig kjip og rasjonerte middagen hans som kommunistregimet i Venezuela, mens han var skrubbsulten. Hadde sikkert hjulpet om han kunne fått se ut vinduet, men hunder er forvist til gulvet, og der er det dørgende kjedelig.  Han er en skikkelig good boy. Utover litt klaging og sutring på et akseptabelt volum, bare noen få høye bjeff - forståelig som sulten og rastløs lite barn i en dørgende kjedelig situasjon hvor det duftet fulle lommer - så var han på ingen måte vanskelig å ha med å gjøre. Muttern fikk ta bilder av utsikten og tenke over hvordan dette myke, jakt-, beite- og jordbruksvennlige landskapet rundt den fiskerike fjorden full av blåskjell var et bra sted for forfedre å slå seg ned, mens stakkars liten måtte finne seg i å ligge på gulvet og kjede seg fordi dumme muttern glemte ta med noe å tygge på.    Etter å ha hastet ut av toget uten å få undersøke underlaget i tråd med HMS retningslinjer (leverte avviksmelding på den), blitt båret opp rulletrappen fra perrongen, så gikk han nonchalant gjennom den første roterende døren og fikk tisse på gress. Den neste roterende døren var heller ikke en issue. Inne i den travle ankomsthallen var det mye å ta inn, men muttern hadde et mål basert på et falskt minne om en kaffebar foran sikkerhetskontrollen på øvre plan. Viste seg at lagersjefen i hjernen hennes hadde effektivisert litt i overkant ved å sause sammen minner fra Værnes med minner fra Gardermoen. — Same/same og tar mindre plass på lageret, forsvarte han seg med. Jeg har gitt opp å krangle med ham. Det var altså ingen kaffebar oppe, men vi fikk ihvertfall tatt heis to ganger og sett og luktet mye rart, bl.a. en renholder med vasketralle som tømte en diger søppelbøtte rett foran oss og tok samme heis. Det luktet sterkt av vaskemidler fra den rare og skranglete tralla og de formene da hun åpnet den svære boksen og byttet sekkene var også store inntrykk. Heisen med glassvegger var helt ny, og Ede ble forfjamset da den beveget seg oppover. Genuint forfjamset. Tidligere har han bare tatt lukket heis med speil i, som han har antatt var en ekte sci-fi portal, uten å synes det var merkelig på noen måte. Å se heisens bevegelse var en Eureka opplevelse for ham.  Ede er god på læx lineføring gjennom søndagstravel flyplass. Passe folksomt. La inn noen sitt-ligg-stå for å stoppe en konsert han ville beære publikum med mens jeg sjekket prisene på kafeen vs Narvesen. Vi endte selvsagt på Narvesen hvor muttern tok til takke med en kjip latte fra maskin, uten sirup eller krem eller noe, og Ede fikk en wienerpølse. Ikke en hel på en gang, men muttern ble nødt til å kjøpe NOE for å bøte på sin manglende evne til å porsjonere ut en stor middag over et kjent tidsrom. Det krever gode bestikkelser å manøvrere ansvarlig sikkerhetspersonell mellom hyllene på Narvesen uten å undersøke noe. Han har en iboende pliktfølelse til å undersøke alt for å kvalitetssikre mutterns vurderinger av HMS. Vi hadde fortsatt mye å gjøre og jeg hadde vært for raus med godbitene, så wienerpølse ble en venn i nøden. Heller for mye motivasjon og glede enn for lite. Høy haleføring på trygg og selvsikker kropp i sånne miljøer er ikke noe jeg tør ta for gitt. Matserveringen hjelper trygge meg i troen på å få en miljøsterk og trygg voksen hund. Vi fikk besøkt et trangt toalett med kø av damer og Edeward lærte at det er sjarmerende og søtt å titte nysgjerrig under veggen til den fornødne ved siden av:  ✅ "Tnååå, så søt!" Vi oppdaget plutselig at roterende dører var rart, begynte bæde på dem og nektet entre. En grundigere sikkerhetssjekk ble foretatt ved å sitte på utsiden og se på et par rotasjoner, for å kartlegge mønsteret i bevegelsen. Den merkelige portalen fikk security clearance og ble ført tilbake på lista over ok ting det ikke er nødvendig å stille flere spørsmål ved.  Det ble tid til å blåse ut med lek etter så mye fokus og inntrykk. Utrolig befriende og skikkelig glad for å få hoppe og sprette og jage og kampe litt etter så mye øving på well behaved big boy gentleman rollen. En riesenschnauzer er alltid på vakt, though. Her lagde noen en lyd: ..men det var ikke noe som krevde nærmere undersøkelser. Mer heis, gullstol i rulletrapp og på egne bein gjennom roterende dører for å tisse før vi dro tilbake til perrongen med enda en failure på å gå opp liten trapp, men vellykket gjennom roterende dører og heis.  Ede ikke var super happy med å plutselig trenge drite på perrongen. Han så seg fortvilet rundt etter et bedre egnet sted, men måtte akseptere et folketomt område mot enden. Sånn kan det gå når en ikke har lært å drite på kommando ennå. Stor lettelse for ham og kanskje noen Shitbreak (American Pie) nykker redusert for fremtiden. Muttern var mest glad for at det ikke var morgendagens suppe av wienerpølse, og noterte seg at den bør siktes inn på et egnet sted.  På toget hjem påstod konduktøren over høyttaler at det ikke var lov med bagasje i midtgangen. Ede som har plukket opp at muttern tenker påføre ham stående spike hanekam (med stivelse) i puberteten, sånn bare for å kommunisere tydelig for omverdenen hvor landet ligger for tiden — han bestemte seg for å begynne øve på den rollen som teenage bøllefrø og holdt en sivil ulydighet protestaksjon. Her har konduktøren nettopp passert i den retningen:  Vi mistet bussen hjem med et simpelt minutt og fikk en hel time på sentralstasjonen, med potesokker, fordi muttern er langt mer germophobe angående togpassasjerer enn flypassasjerer.  Med en hel time til rådighet klarte Ede overkomme sin lammende frykt for trapper flere ganger. Bykset opp flere trinn. Den deilige mestringen han utstrålte da det løsnet var en vidunderlig gave. ..bare for å fryse til av skrekk og skuffelse da vi rundet hjørnet etter den første trappen og ble møtt med dobbelt så mye trapp. Trengte hjelp, men ikke like lammet av angst som før. Dette går seg til med mer trening.  Sitt og bli sittende fungerer fint i mange lange sekunder mens muttern tråkker rundt synlig på noen meters avstand i hallen. Våget på en bli stående som gikk over forventning. Reiste seg fra ligg før markør flere ganger før han koblet at min retur ikke var markøren. Det gikk seg til. Han er så flink gutt 💕 Sa fra om at han måtte tisse også. Skjønner fint forskjellen på inne og ute, selv på fremmede sentralstasjonen. Tisset dog rett på asfalten noen meter fra døren da vi kom ut, etter at jeg i mitt stille sinn hadde konstantert at her var det ingen egnede steder å tisse. Som om vi hadde en mental connection om situasjonen der, før han tok en selvstendig avgjørelse. Å klare dele soner av utendørs asfalt inn i grader av publikums aksept for å tisse på - her eller der borte - det er for mye forlangt av en 14 uker liten valp.  Jevnt over eksemplarisk adferd hele dagen, fra å stå i ro for å få på potesokker og løpe til bussen på dem hjemmefra. Har han tenkt fortsette sånn vil det være en ære å få bære ham opp rulletrapper i fremtiden. Such a good boy jevnt over, han kan få ha noen nykker. 
    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...