Gå til innhold
Hundesonen.no

Underkaster seg(?) for så å bli aggressiv(?)


Red Merle

Recommended Posts

Stort sett er Jatzy grei med andre hunder. Vel, hu er jo tispe, og oppfører seg stort sett veldig tispe. Hu kan leke veldig fint med noen, med andre kan hu være den bitcha. Hu er ei slik tispe som helst skal bestemme, og gjærne sloss litt også, om hu ikke får bestemme. Men hu lager skjelden bråk selv, men sier ikke akkurat nei takk til en diskusjon om en annen hund starter. Det er i grunn greit, hu er jo en hund med alt det det innebærer, og jeg forventer ikke at hun skal være bestevenn med alle. Også jeg er uansett påpasselig med hvem jeg lar henne være med uansett. Men det er en ting jeg klør meg litt i huet av.. Og det er litt vanskelig å beskrive så dette kan bli noe rotete!

Tar eksempel i noen som hendte er for leden. En bekjent av meg har en lita og arti langhåret Corgi sak. Den er litt over året, veldig leken og søt. Jeg har lenge visst at de hadde fått Corgi, men av div årsdaker har vi ikke hilst på de før her for leden. Så dette var det første møtet. De startet med å hilse fint, snuse, for så å invitere hverandre opp til lek. De lekte veldig fint sammen, nesten som to små valper hehe. Men plutselig, så drar Jatzy på seg et ganske ydmykt annsikts uttrykk, og lekker seg på ryggen og blotter magen. Hun ser vekk, og slikker seg rundt munnen, logrer svakt og ørene er svakt tilbakelagt..Underkaster hun seg?.. Mens hun lå slik på ryggen, tok den lille Corgien og fortsatte sin lek, og beit seg litt fast i pelsen til Jatzy og hoppet på henne, og ja, skulle fortsette leken. Plutselig, hiver Jatzy seg opp på alle fire, tar tak i Corgien, legger den i bakken, knurrer og holder den nede til den ble rolig. Så slapp hu taket, og leken begynte på nytt, men mye roligere denne gangen.

Begge hundene var i bånd.

Det jeg lurer på, er egentlig hva som foregår i hodet på Jatzy når dette skjer?

Virker som at hun underkaster seg, for så å bli forb***.. Kanskje hun følte seg presser av båndet? Dette er ikke noe som skjer ofte, men jeg vet jo at Jatzy er veldig usikker på hunder som er 'dominerende' og som presser henne, henger over henne, osv...Dette tror jeg kan ha noe med at hu har vært i noen situasjoner med eldre hunder som har vært veldig på henne. - Situasjoner jeg i ettertid har skjønt at jeg/vi burde ha stanset. Men Corgien virka ikke akkurat påtrengende, virka mer som at den ble så gira av leken at den ikke klarte å styre seg..

...Jaja, kanskje hunden min bare er litt sosialt tilbakestående..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hihi ja, er ikke Amiga jeg snakker om :) .. Jeg tror ikke Corgien i dette tilfellet er samme Corgi rase som Amiga, da den er mye mindre, og sikkelig langhåret! Er det ikke Fløff den pelstypen heter?

Fluff, uvanlig langhåret = utstillingsfeil. Kan være pembroke også da :whistle: fluff får du på begge rasene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å legge seg på rygg med blotta mage, er ikke usikkerhet hvertfall :whistle:

Og ikke nødvendigvis underkastelse.

Det tør man bare når man er trygg i situasjonen.

Kan være tispa di syns det ble litt mye fra unghunden, og prøvde dempe han.

Men siden det ikke fungerte, fikk han litt deng isteden. Da ble leken roligere, så han tok vel det bedre :P

Utifra det du forteller ville jeg bare tolket det som mye bra språk fra din hunds side :)Hun var tydelig, og ville vel ha det samme fra unghunden.

Du skriver:

De lekte veldig fint sammen, nesten som to små valper hehe. Men plutselig, så drar Jatzy på seg et ganske ydmykt annsikts uttrykk, og lekker seg på ryggen og blotter magen. Hun ser vekk, og slikker seg rundt munnen, logrer svakt og ørene er svakt tilbakelagt..Underkaster hun seg?.. Mens hun lå slik på ryggen, tok den lille Corgien og fortsatte sin lek, og beit seg litt fast i pelsen til Jatzy og hoppet på henne, og ja, skulle fortsette leken. Plutselig, hiver Jatzy seg opp på alle fire, tar tak i Corgien, legger den i bakken, knurrer og holder den nede til den ble rolig. Så slapp hu taket, og leken begynte på nytt, men mye roligere denne gangen.

Begge hundene var i bånd.

Corgien tok altså ikke dempinga først. Ikke rart hun tok han da :) Rive og slite i en hund som ligger slik er direkte uhøflig. Men da lærte han vel til neste gang :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Veldig mange corgier leker veldig sånn, Amiga biter seg fast i Foxi. Direkte henger i henne og må regelrett bli slengt vekk. Men den lille corgi viljen gir skjeldent opp. Mange blir da litt svakere i lekingen, noen ikke.

Men så er det mange som også ikke har lært seg språk ol godt enda, den er litt over 1 år,så den burde, men det er jo avhengig av hvor mye den har blitt sosialisert og lekt med forskjellige hunder. Amiga tar språk veldig godt, men hun trengte jo å bli satt på plass noen ganger før hun forstod tegningen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er i grunn usikker på hvor godt Corgien er sosialisert. Sitter igrunn på et intrykk av at de har kjøpt den fordi de synes rasen er søt og pen, men ikke for å bruke den til noe. De virker som helt gjennomsnittelig hundeiere som ikke går mye kurs osv osv. Kan igrunn ikke uttale meg så mye på det, siden jeg ikke vet.

Aussier også har det med å leke voldsomt hehe, det kan fort se værre ut en det er. Men da kan jeg egentlig konkludere med at Jatzy har et generellt greit språk, men at hun gjærne skal bestemme hvor skapet skal stå... Og at hun synes rampete Corgi fjortisser er uopdragene, og må settes litt på plass.

Er det dette som er typisk tispete?

(Og det kommer fra en som har hatt tisper i 12 år, meeen, får unnskylde meg med at alle har vært vidt forskjellige hva personlighet angår)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er det dette som er typisk tispete?

(Og det kommer fra en som har hatt tisper i 12 år, meeen, får unnskylde meg med at alle har vært vidt forskjellige hva personlighet angår)

Vår tispe hjemme har i alle år gjort akkurat det samme som du forklarer at din gjør, når vi har valper/unge hunder på besøk som er litt for tøffe for sitt eget beste. Hun gjør det med alle de tre hannhundene i familien, og de har ivertfall blitt godt oppdratt av henne:) Jeg har også sette det hos andre eldre tisper. Hun kan gjerne legge opp til lek, dra dem opp og tulle skikkelig, for så å legge seg på rygg, "lokke dem" til å gå over streken, og SÅ ta dem med en gang de går over streken. Det er helt klart at dette er en eller annen form for "oppdragelse" og avansert styring av leken, og helt riktig fra en eldre tispes side. Hun er iverfall ikke aggressiv, og så lenge hun ikke er FOR hard med valpen/unghunden, så har hun nok helt kontroll på at hun sier fra akkurat nok til at det merkes, men ikke så mye at det går for langt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Greit å få en oppklaring i det!

Hu tok ikke valpen/unghunden så den skrek og fikk vondt, hun bare kjeftet på den liksom, strengt ja, men ikke spesielt hardt (synes jeg, kan jo være Corgi eieren synes noe annet, har jo ikke spurt)... Uansett når Corgien var rolig, så var alt ok, og leken begynte på nytt. Ingen skade skjedd :wub:..

Så hun driver rett og slett og oppdrar andre hunder litt ja, det er jo kanskje logisk, for hun gjør jo ikke dette med hunder som er eldre enn seg selv. Min forrige tispe gjorde aldri dette, men den hadde et veldig sært gemytt og var forbanna på det meste på 4 bein. Tispa før det igjen er mer 'fri oppdragelse, klar deg selv' type tispe..Så må si jeg ble litt usikker.. Begynte jo å stusse litt hehe, når Jatzy liksom først underkaster/gir seg, og så skal hun plutslig være sjefen igjen alikevel.. Begynte jo nesten å lure på om hu i det heletatt var klar over hva hu drev med. Og det var hu jo, er jo JEG som ikke hadde noen anelse, hehehe :getlost: !

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Greit å få en oppklaring i det!

Hu tok ikke valpen/unghunden så den skrek og fikk vondt, hun bare kjeftet på den liksom, strengt ja, men ikke spesielt hardt (synes jeg, kan jo være Corgi eieren synes noe annet, har jo ikke spurt)... Uansett når Corgien var rolig, så var alt ok, og leken begynte på nytt. Ingen skade skjedd :wub:..

Så hun driver rett og slett og oppdrar andre hunder litt ja, det er jo kanskje logisk, for hun gjør jo ikke dette med hunder som er eldre enn seg selv. Min forrige tispe gjorde aldri dette, men den hadde et veldig sært gemytt og var forbanna på det meste på 4 bein. Tispa før det igjen er mer 'fri oppdragelse, klar deg selv' type tispe..Så må si jeg ble litt usikker.. Begynte jo å stusse litt hehe, når Jatzy liksom først underkaster/gir seg, og så skal hun plutslig være sjefen igjen alikevel.. Begynte jo nesten å lure på om hu i det heletatt var klar over hva hu drev med. Og det var hu jo, er jo JEG som ikke hadde noen anelse, hehehe :getlost: !

Ja, ikke sant, man blir litt usikker. Jeg trodde i begynnelsen (for 7-8 år siden da hun var ung) at vi hadde en veeeldig underdanig, usikker tispe, men det passet ikke helt med resten av fremtoningen. Så observerte jeg henne masse med andre hunder, og når jeg begynte å bli klar over hvordan de andre hundene reagerte og hvor bevisst hun egentlig var, så skjønte jeg plutselig hva hun drev med... Og hun har virkelig finpusset teknikken, og har stort sett stort hell med denne metoden;) Så tisper er nok forskjellige i tålmodighet og hvordan de takler ting, akkurat som mennesker. Zara har alltid vært veldig tålmodig, og rettferdig i møtet med unghunder, og denne metoden er veldig henne ("kom her, skal jeg vise deg hvordan man SKAL oppføre seg")... Men er unghunden utolmodig, vanskelig og trassig (som Linux, kooikern) blir hun tilsvarende streng og gir ikke ved dørene. Er unghunden derimot usikker og forsiktig (som Mayo, vorsthern) er hun veldig tålmodig, gir støtte og bruker nesten ikke denne "metoden" i det hele tatt...

Rett og slett er det ganske fasinerende:)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...