Gå til innhold
Hundesonen.no

Barne- og ungdomsarbeider


Matmora

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg endelig tatt det store skrittet og bestilt dette kurset hos NKS. Er det noen her på sonen som har erfaring med kurset og hvordan det er lagt opp?

Er eksamen så komplisert at det er veldig tøft for ei som ikke har sitte på skolebenken på over 20 år?

Er bare så innmari spent, hehe

Skrevet

Jeg har tatt barne og ungdomsarbeider på voksenopplæring, men siden jeg hadde så mye almenn fag fra før, så kunne jeg ta den tverrfaglige hovedeksamen pluss en eksamen i hvert fag.. Jeg har stått glatt på 3 eksamner og venter spent på resultatet til den 4'de :( Skal du studere helt på egenhånd, eller skal du gå på forelesninger? Mye å sette seg inn i på egenhånd..

Skrevet

Jeg skal lese på egenhånd, har ikke mulighet til å gå på noe kurs, har ikke råd til å ta fri uten lønn. Men, ved iherdig lesing og benytte meg av venner som har vært veileder for noen som har tatt fagbrev, så håper og tror jeg at det skal gå bra. En må bare ha veldig god selvdisiplin og lese og jobbe jevnt

Skrevet

Jeg tok ambulansefag gjennom NKI

Enkelt, nei :( Hehe.. Men det gikk nå :lol: Og jeg gikk ut med 5re og 6re :(

Jeg tror vel barne og omsorgsarbeider skal gå greit og ta som privatist. Men selvdisiplin må man selvfølgelig ha :D

Skrevet

Det som er med eksamen på barne og ungdomsarbeider er at du får caser og tenkte situasjoner som du da skal klare å flette inn fagsfoffet inn i. .Det er der den store utfordingen ligger.. Og når du forteller noe, så må du alltid begrunne det faglig, og støtte din uttalelse opp mot diverse modeller, systemer, psykologer og forskere.. men så sant du får hjelp til å trekke ut hovedelementene som du MÅ være innom på oppgaven din, så går det nok kjempefint :( Lykke til :(

Skrevet

Ser det som positivt at jeg må levere oppgaver underveis, det er vel mye av det samme der tenker jeg. Uansett, kan 19-20 åringer klare det så skal jaggu jeg på 41 klare det også. Har mange års erfaring med jobb med barn, det har jo ikke de.

Skrevet

Vil tro det går ganske så bra. Jeg tok fagbrevet i dette dog på vanlig måte med skole og læretid. Men det viktigste er å kunne knytte teori opp til dine meninger og det du skriver.

Din fordel er at du har mange knagger å henge fagstoffet du leser, og vil nok få det greit til fordi det er logisk og jeg vil gjette at det meste kan du som taus kunnskap. :blink:

Skrevet

Jeg tror ikke man bare må kunne knytte teorien opp mot erfaringer nei.. Det er myye fagstoff man er nødt til å begrunne for å stå på en eksamen.. Og jeg tenkte også slik som dere.. At om 17 åringer klarer dette, så skal pokker meg jeg også greie det.. men jaggu var det ikke så enkelt som jeg trodde nei :blink: Men bare du får med deg den røde tråden mellom fagstoff og praktiske handlinger, så skal det nok gå fint..

Huk av viktige ting når du får bøkene. Og disse pungtene bør du kunne på rams og kunne knytte de opp til realistiske handlinger:

Kari Lamers sosialiseringsmodell.

Urie Bronfenbrenners modell (meso systemet)

Didaktiske relasjonsmodellen

Maslows behovspyramide

Pluss at du bør bli god på hva lek er, lekens betydning for barns utvilking, språk, sosiale kompentanse og samspill.. og det samme med språkets betydning :D

Kan du det meste om disse pungtene, så klarer du alltid å ro deg i land.. Det er mye å lese på, men det gjelder å dra de viktigste røde trådene, hvor det bestandig vil være mulig å kunne dra oppgaven innpå og utvikle den videre :D

  • 4 weeks later...
Skrevet

Nå har jeg kommet i gang med kurset og syns det går forholdsvis bra. Fikk akkurat tilbake første innsending og der fikk jeg karakter 4. Hvis det er som i "gamle dager" så er vel ikke det så dårlig, spesielt med tanke på at det er gud-veit-hvor-mange-år-siden jeg gikk på noen form for skole/kurs.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...