Gå til innhold
Hundesonen.no

Kosebiting?


Enits

Recommended Posts

Jeg har lagt merke til at Nala ofte småbiter eller napper når vi koser med henne. Og lurer litt på om dette er forsøk på å få til lek, eller om det rett og slett er kosebiting?

Hvordan kan man evt avlære hunden med det?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Idet hun er ferdig med tannfelling, kommer sannsynligvis 90% av all biting til å forsvinne. :ahappy: Å "trene" det vekk hadde jeg ikke vært så opptatt av. Forøvrig har Aiko (16 mnd) et spesielt hilserituale: Hun legger munnen rundt hendene våre, uten å bite. Jeg kjenner det igjen fra ulveatferd, hvor ulvene hilser på alfatispa og -hannen ved å legge munnen rundt kjevene deres, så jeg synes det er hyggelig, jeg. Dessuten gjør hun det bare på dem hun kjenner godt... :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Slenger meg på her jeg, for vi har ei lita frøken som også er litt bitete. Jeg har forsøkt å trene det litt vekk, for ungene blir så frustrerte når valpen biter dem. Det har gjort at hun ikke biter meg, men ungene er fortsatt fritt vilt. Hun er også ganske ekstrem til å hoppe og bite i klærne. Har bitt hull i mange klær og nye dunjakker. Det blir jo bare sånne småhull, men irriterende likevel.

Jeg er ganske avslappa da, for dette er vel normalt. Jeg er bare usikker på hvor mye tid vi skal bruke på det. Er det valpeadferd eller blir det verre etterhvert hvis vi ikke gjør noe nå på en måte?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg lar ikke Imouto herje på med meg, og når Aiko fikk helt raptus og beit vilt rundt seg i lifta, så bandt jeg henne fast i bokhylla til hun roa seg ned. Jeg trur det er viktig å skille på herjebiting og biting som valpene bare få ut, fordi det klør så vanvittig i tenna. Biting i klær så det blir hull, og biting i forbindelse med lek (sånn at det gjør vondt), hadde jeg forsøkt å roe ned, ved å fjerne valpen, si au, stryke rolig på dem til de roer seg osv.. Biting mens man koser eller idet de får tak i noe som ser digg ut, er bare normalt, og pleier etter min erfaring (som riktignok ikke er så stor) å gå over idet melketenna detter ut. :ahappy:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hva kan man forvente på en måte, av en valp. Vår er 17 uker i morgen. Det er jo selvsagt indivduelt, men kan man forvente at hun skal sitte pent når vi kommer hjem feks? Vi overser henne til hun roer seg, og etter en stund hører hun på oss når vi sier sitt også hilser vi. Men hun spretter jo fort ut av sitten når vi endelig hilser, så dette repeterer vi hundre millioner ganger. Hun blir jo helt overlykkelig når vi endelig kommer hjem. Og det er da hun er på sitt villeste mtp biting og hopping. Sånn ellers i hverdagen så hopperbiter hun ikke så mye, men hun mååå jo bare bite litt i buksebeina når vi traver fram og tilbake.

Og unger og valp liksom... barna står og vil klappe, hunden biter i hånda, barnet trekker til seg hånda, hunden hopper etter og tror det er lek, så prøver vi på nytt og samme skjer. Ja, så jeg skjønner jo valpen også, det er jo ikke bare enkelt når fingrene er så fristende.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Men hva kan man forvente på en måte, av en valp. Vår er 17 uker i morgen. Det er jo selvsagt indivduelt, men kan man forvente at hun skal sitte pent når vi kommer hjem feks? Vi overser henne til hun roer seg, og etter en stund hører hun på oss når vi sier sitt også hilser vi. Men hun spretter jo fort ut av sitten når vi endelig hilser, så dette repeterer vi hundre millioner ganger. Hun blir jo helt overlykkelig når vi endelig kommer hjem. Og det er da hun er på sitt villeste mtp biting og hopping. Sånn ellers i hverdagen så hopperbiter hun ikke så mye, men hun mååå jo bare bite litt i buksebeina når vi traver fram og tilbake.

Og unger og valp liksom... barna står og vil klappe, hunden biter i hånda, barnet trekker til seg hånda, hunden hopper etter og tror det er lek, så prøver vi på nytt og samme skjer. Ja, så jeg skjønner jo valpen også, det er jo ikke bare enkelt når fingrene er så fristende.

Det der er nok veldig individuelt.. Min på 13 uker hopper ikke på meg, og sitter pent å venter på meg når jeg kommer hjem. Riktignok er hun vilter fordi hun er veldig glad, men ikke noe mer enn forventet. Kanskje dere burde trene litt på "hjemkomstritualet"?

Min biter ikke, annet enn smånapping og kosebiting på en måte.. men det også kan jo skremme barn og slikt.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har måtte lære mine 2 eldste tantebarn hvordan de skal være med hundene. Når de kommer på besøk så holder jeg hundene adskildt til alle har fått av seg klær og kommet inn etc. Så får de hundene hilse. Hu eldste av tantebarna er fortsatt litt redd Amiga, hun synes hun er morsom etc, men hun krøller hendene inn mot brystet hyler og løper rundt og Amiga tar det som lek, så vi har lært henne at skal hun bort til hunden må hun heller vise hendene, så slikker Amiga på hendene hennes og hun kan klappe henne ol. Men å hyle og løpe avgårde resulterer i at Amiga løper etter.

Mitt neste eldste tantebarn forguuuder Amiga, hun blir direkte sur på meg om jeg ikke har henne med meg på besøk. Og hun er ikke redd henne lengre, hun ble redd første gangen fordi hun trodde den kom til å være mye mindre (type 8 uker valp,og hun møtte henne om 13ish). Men hun lærte fort å leke med henne. Og hun sitter på kjøkkenet og sier til Amiga (som er veldig tolmodig) DU LØPER ETTER BALLEN, NÅR JEG KASTER DEN! også må du kommeh it med den. Hun er iallefall ikke redd lengre, drar henne i halen, holder fast, har henne i senga, inni teltet. leker etc. Så det synes jeg er veldig koselig, og Amiga elsker jo barn så hun storkoser seg :(

Men jeg ser at Amiga fortsatt prøver å kosebite litt, når hun nest eldste går for å gjøre noe annet så vil Amiga være med og tar litt tak i henne, og samme med nese hoppe bite kosinga så må vi passe veldig på. Når vi setter oss på huk må vi passe på at hun ikke hopper på babyen etc, fordi hunv il jo bare nusse på den fordi den er så herlig :(

Eneste de ikke har forstått er at de ikke får lov til å røre Foxi, jeg skjønner det er vanskelig å skille mellom de to, men vi jobber med saken.

Jeg derimot synes kosebiting til Amiga er helt ok, for du har valget om at hun holder litt i genseren min, eller at du blir rundvasket :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hoho, vår Lotte beit heller ikke noe særlig de første ukene, men nå er hun nok i sin mest ekstreme periode, tenker jeg.

Lær barna å ikke mase på valpen. De kan sette seg på bakken og la Lotte søke kontakt sjøl. De må være passive, og absolutt ikke strekke fram hender for å klappe på hodet eller lignende. Idet Lotte blir rolig, kan de rolig stryke på henne, veldig rolig, og snakke beroligende til henne. Hvis Lotte begynner å herje, tar de vekk hender og er passive igjen, og kan gjerne fortsette å snakke rolig til henne. Hvis hun blir rolig igjen, kan det hele avsluttes ved at dere voksne roser henne rolig, mens barna går sin vei. Hele poenget er at barna må læres at det er de som forsterker atferden til Lotte ved å strekke fram hender som hun kan bite i (fordi dere ikke har vist henne en alternativ oppførsel). Lotte må ikke få rom til å oppføre seg "rabiat", samtidig som hun må få være valp. Dere må lære henne å være rolig. :(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

*noterer*

Vi snakket masse om hvordan vi ville ha hunden vår før vi hentet valpen og hvilke møbler den skulle få ligge i og hvor den ikke skal være og slikt. Og ungen er ganske flinke, men det er sikkert lurt å drille de litt på at de blir passiv når Lotte ikke gjør som vi vil. Det er jo ikke så enkelt, men vi får holde ut! Nå skal jeg lage en ny tråd, kjenner jeg.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Motviljen mot utgangsstilling fremstår som død, men puberteten truer i horisonten, så utsteder ingen dødsattest ennå. Livserfaring tilsier at Motviljen antakelig vil sprette opp av kista og flire: Trollollol! Å få utgangsstilling uten mat fremme, relativt stabilt, kun noe nøling akkompagnert av et oppgitt sukk før han kommer inn, når han vil jeg skal kaste en leke, det er hurtigere progresjon enn jeg forventet for noen uker siden.  Vi har en god periode ..så god at noe fokus nå er over på mindre viktige ting som sportsøvelser. Første sitt under innkalling serverte Eddis i forrigårs, på første forsøk. Det var et nydelig øyeblikk. Flere repetisjoner med stå under marsj, avstandskommando og sitt under innkalling var fine, i mine øyne. Verken han eller jeg er interesserte i hva en dommer synes om utførelsen vår, fordi mestringsfølelsen fra å tro vi er flinke er hva som driver oss. Mestringsfølelse og glede er superfood for motivasjonen. Fokus på hva som er feil medfører frustrasjoner, uteblivende mestring, dårlig stemning, dårlig samspill og ødelegger relasjonen - og hva er da poenget med å ha og trene hund?  Sitt begynte bli upålitelig. Hvorfor? Fordi jeg hadde glemt å være begeistret. Bare forventet å få sitt på cue og glemte bli genuint overrasket og takknemlig og begeistret av hvor flink gutt han er.  Av utfordringer vi nå har - skjønt det føles som et hån å bruke det ordet om vansker med øvelser til sport, da andre bruker det samme ordet om reelle problemer:  Spin - også kjent som snurr rundt.  Aner ikke lenger hva lyden betyr. Trenger håndsignal. Kommer konsekvent løpende inn for å gjøre det rett foran meg, hver gang jeg ber fra avstand. Bli-på-stedet håndsignal, som har vært en nøkkel til flere andre øvelser har foreløpig ikke hjulpet.   'Twirl' er et fullstendig ukjent begrep dersom ikke 'spin' kommer først. Verken ordet eller håndsignal gir ham noe forståelig hint. Her må det spinnes før det kan twirles. Sånn er loven.  Hva som må til for å få en lovendring - det blir spennende å finne ut av. Punkt 1 og 3 går seg sikkert til med mer trening, men på punkt 2 er jeg helt blank foreløpig. Ingen ideer om hvordan løse det der.  Heldigvis opplever Edeward en glede i øvelsene som ikke bare handler om belønningene. Han LIKER å spinne og twirle og rygge og gå mellom beina mine og sendes frem til target og sånt. Det er noe å gjøre. Arbeit macht frei. ..og det ser ut som utgangsstilling og gå fot også er i ferd med å kategoriseres som lystbetonte oppgaver en kan døyve eksistensiell angst og kjedsomhet med.  Bilde er vel obligatorisk. Relevans til konteksten mindre så. I denne tidsalderen er det ingen som leser en vegg av tekst uansett
    • Jeg ser ingen skam med å slite med å trene gå pent i bånd. Noe av det vanskeligste å få en hund stabil på. Ikke mål deg mot de som har fått det til eller la noen andre få demotivere deg med sammenligning. De har ikke din hund.  Du forteller ikke hvilken rase/blanding du har, men noen er virkelig vanskeligere/lettere enn andre. Av egen erfaring med veldig førerorientert hund, så hadde den standard stopp og snu metoden ingen effekt. Hunden tok det som en morsom lek. Det der var like interessant som å komme fremover.  Den jeg har nå kan ikke bare gå. Det er for kjedelig. Det som fungerer her er oppgaver, og de må gis fortløpende så han ikke rekker å kjede seg.  Belønning med lek er bedre enn mat på min. Energinivået er høyt, det blir mye stresshormoner når sterke forventninger til noe ikke umiddelbart blir innfridd og lek utløser endorfiner, som kontrer kortisol. Får ikke samme effekten av å belønne med mat, det risikerer jeg at stresset bare øker, dersom maten er av høy verdi. Min girer seg opp i forkant når han vet vi skal ut på tur, noe som resulterer i outbursts når vi kommer ut. Å leke litt før vi går avgårde, slippe ut litt damp på en kontrollert måte, det har en beroligende effekt.  At enkelte fnyser av verktøy som frontfestet sele og grime skal en ikke bry seg om. Det er mange profesjonelle som kritiserer disse verktøyene på sosiale medier, men de lever jo også av kunder som trenger hjelp med gå pent i bånd trening, så det gir mening, sant? Selv bruker jeg frontfestet sele heller enn halsbånd fordi min bykser impulsivt og ukontrollert. I tillegg til potensialet for skade på strupen er det sterkt ubehagelig for ham. En bykseraptus i halsbånd kan utvikle seg til et sinneutbrudd mot meg som holder båndet, noe som aldri skjer i selen.  Jeg har begynt trene min på å gå med grime fordi han nærmer seg pubertet og er stor og sterk. Bedre føre var enn etter snar om han plutselig endrer personlighet overfor passerende hunder - men min er ulik i ulike miljøer. Grime kan brukes i bymiljø, hvor han ikke bykser, men så har vi andre typer omgivelser hvor jeg ikke tør bruke grime før byksing er en utslukket adferd, av samme grunn som jeg bruker sele istedenfor halsbånd.  Også: det er alltid lys i enden av tunnelen. Alderen din er i er verste perioden, synes jeg ihvertfall. Teflonbelegg på hjernen og lite mottakelig for ny læring, glemmer ting den kan, selektiv hørsel, lett distrahert, nysgjerrig søkende på omgivelsene, ... Mye blir bare bedre "av seg selv" senere, når mer moden. 
    • For det første høres det ut for meg som du trenger litt hjelp med båndtreningen. Er det noe kurs å finne i nærheten? Ihvertfall anbefaler jeg deg å søke opp tråder om båndtrening her på forumet. Hvis du har holdt på å snudd retning i evigheter ser det ikke ut til å fungere, og du må gjøre noe annerledes. En ting kan jobbe med inne er kontakt, og det å få hunden til å følge med på deg. Si kontaktord når du står foran hunden - gi godbit så fort hunden ser på deg,gjenta dette fem ganger. Ta et par-tre slike økter i løpet av dagen, beveg deg etterhvert litt lengre unna. Så kan du si "fot" og bruke enten godbiten eller håndtarget om du har det, til å få hunden til å følge ved siden av deg et par meter. Når dette sitter godt inne, kan du bruke det for å få inn hunden og holde seg ved deg litt ute. Generelt vil jeg heller anbefale å bruke en sele og langline og la hunden bevege seg slik den vil, og heller trene korte økter med kort bånd i løpet av turen. Da kan du gå uforstyrret til nærmeste grøntområdet eller parkeringsplass, og trene slik som beskrevet over. Det er ikke et mål at hunden skal gå fot hele turen, men at du kan få ham inn til deg og under kontroll ved behov, og forhåpentligvis sjekke inn med deg underveis på turen.  Antitrekkbånd er vanligvis ikke det samme som struphalsbånd, og jeg vil si at det er bare en positiv ting om folk bruker det ved behov. Men det vil ikke lære hunden å gå pent i bånd, det må du gjøre ved siden av. Hvis trekkingen er et stort problem går det an å bruke grime når du ikke vil trene på båndtreningen eller bruke langline.  Det finnes også seler med feste foran (noen "vanlige" seler har feste på ryggen og foran i tillegg, så det er enkelt å flytte mellom"), slik at hunden blir snudd mot deg når den trekker. Igjen må dette brukes sammen med trening, men det gjør det litt lettere. Ellers ville jeg ikke brydd meg så mye om hva andre tenker og mener så lenge du gjør det som er best for hunden. Lykke til!
    • Er redd noen skal tro jeg er slem med han. Har en på ett år og som fortsatt drar i begynnelsen av dagens første tur. Dermed må jeg snu rundt mye og få han til og fokusere på meg. Overhørte naboen si jeg hadde antidra bånd på hunden til andre og det syntes jeg var skikkelig ubehagelig. Jeg bytter til kort bånd vist han drar i stede får og gå rundt med langline så jeg får mer kontakt bare. Ikke noe anti dra bånd ( vet ikke hva det er men går ut i fra hun mener strammehalsbånd noe han ikke bruker men han bruker halsbånd vist han skal gå der det er vann får han elsker og bade så slepper jeg at lykta på selen skal bli ødelagt. Kan ikke akuratt trene på dette inne og jeg må trene han på det. 
    • Usikker på om massiv fremgang i hverdagslydighet skyldes endring av metode, økt mental modenhet med mer impulskontroll, "varmen" (ikke veldig), eller en kombinasjon, men vi koser oss. Ikke en lyd på verken bussen, Posten eller Felleskjøpet i dag. Ble helt rørt av hvor flink han var til å sitte pent og pyntelig og vente uten labber på disken eller konsert. Å manøvrere pent mellom hyller med leker og tygg og snacks var deilig nok. Måtte nesten klype meg i armen da han bare var lydig ved disken også, begge steder. Det kom noen raptusbyks da vi nærmet oss hjemme igjen, men kjapt under kontroll med cue på en øvelse og en leke, og da det i neste øyeblikk kom et helt heat av saftige skinker i kondomdress på hjul -  bakfra - bare en meter fra oss, så satt han bare pent og pyntelig og så på de fly forbi uten impulser til å jage etter for å bite noen i rumpa. Amazing!  Godgutten 🥰
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...