Gå til innhold
Hundesonen.no

sosialiseringstrening?


Enits

Recommended Posts

Skrevet

har nå hatt lille nala siden fredag. hun har funnet roen her hjemme men er veldig skeptisk ute. redd om det kommer mennesker eller dyr. hun er nå 10,5 uke gammel.

Kan vi begynne med sosialiseringstrening imorgen? eller er det for tidlig? er sosialiseringstreff i regi av hundeklubben vi har meldt oss inn i.

når kan jeg evt begynne å gå på det? og lydighetstrening?

Skrevet

Sosialisering gjør jeg så raskt som mulig. Sosialisering går jo ut på så si alt, om det er en tur til postkassen eller om det er en tur i parken.

Siden hun er skeptisk ville jeg tatt alt forsiktig, ting som lydighetstreningen og hundeklubben ville jeg bare oppsøkt uten å trene osv de første gangene.

Skrevet

Sosialisering gjør jeg så raskt som mulig. Sosialisering går jo ut på så si alt, om det er en tur til postkassen eller om det er en tur i parken.

Siden hun er skeptisk ville jeg tatt alt forsiktig, ting som lydighetstreningen og hundeklubben ville jeg bare oppsøkt uten å trene osv de første gangene.

men det vil være lurt av meg å dra dit med henne så hun kan se og snuse litt?

Skrevet

men det vil være lurt av meg å dra dit med henne så hun kan se og snuse litt?

Det vil jeg si, bare ta det litt rolig å se ann hunden :whistle:

Ellers er jo alt av nye steder, mennesker og hunder bra for valpen og oppleve ;)

Jeg har selv ikke tenkt så mye med minsten her, men han har vært med meg så å si over alt :D

Skrevet

Amiga ble sosialisert fra dag 1, vi bodde midt i byen, hun var med til butikken, i parken, til byen, på bussen, møtte hunder, møtte mennesker, var med meg i bag på eksamen :whistle: , var med tulip på møte, var med på kjøpesenter, var med inn i butikk etc. Videre ble det biltur i bur, flytte i nytt hus, reise på treff, reise på hundeklubben og observere, gå i byen, ta tog, kjøre fly etc. Hun er egentlig med overalt, fordi det er slik jeg ønsker det.

Med Foxi kan jeg ærlig si vi var litt slappere for 7 år siden, men jeg husker vi tok henne med til hundeklubben som pitteliten, for å se på de som trente og bare leke litt etc. Med førerhundvalpen var vi nødt til å reise masse på tog,buss kjøpesenter etc. Foxi ble derimot sosialert på båtferie, og jeg ser idag mange feil vi gjorde når hun var liten. fex det at hun var så pinglette og redd av seg,og da anbefalte de oss å leke med hunder som lot henne vinne etc, det har resultert i at hun lett blir aggressiv, skal alltid ha rett, styre og vinne. Fordi det var det hun lærte som liten.

Så for å summere det opp, bare å ta med valpen overalt, bare pass på mengden. Ofte kan det å sitte på et bussstopp å se bussen komme, ev gå på og av med en gang være nok for en dag, du må se ann hvordan valpen reagerer.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...