Gå til innhold
Hundesonen.no

Golden Retriever?


terese90

Recommended Posts

Hei!

Jeg er ei jente på 20 år som skal få valp av far og mor i gave. Jeg har bare vanskeligheter med å bestemme meg for raser, det er jo så mange flotte og herlige hunder der ute!

Rasen jeg har sterkt vurdert er Golden Retriever eller Berner Sennen...

Noen som har erfaring med disse rasene, og kan fortelle meg litt om hvordan hundene er? Det hadde vær kjempehyggelig! :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kanskje det vil være lettere å komme med forslag/innspill dersom du spesifiserer hvilke tanker du har rundt ditt fremtidige hundehold. Hva vil du bruke hunden til, hva kan du tilby den av aktivisering osv. Fortell om deg selv med andre ord. På et generelt grunnlag kan man jo si massevis om de to rasene uten at det er relevant for akkurat deg.

Eller?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville anbefalt deg først å finne ut hva du skal gjøre med hunden din. Hva ser du etter i en hund, kunne du tenkt deg en veldig aktiv hund, eller en mindre aktiv en. Har du planer om å konkurrere, eller hverdagslydighet. Agility? Spor? osv.

Hvor du skal gjøre det, hvor du skal bo, nå og i fremtiden (tror kanskje det er aktuelt for deg å finne ut, i og med du bare er 20 år). Det er ikke alle steder man kan ha hund, og alt blir betraktelig vanskeligere med hund. Har du fast jobb? Har du planer om å studere? Eller? Hunden skal også ta'es med i fremtidige planer i en god del år fremover, så tenk på det hvis ikke du vet at familien tar over hvis det dukker opp noe.

Hvordan det skal gjøres (i henhold til jobb, skole, div.). Hvem betaler utgifter til veterinær, ting & tang, dilldall, vaksiner, leker osv.

Er dette noe hele familien, mor og far er inneforstått med, vil de også ha hund, blir de med på å dele oppgavene? Eller er dette ditt prosjekt og de sponser startkostnaden?

Nå vet jo vi ingen ting om deg, og ditt, såklart du kan jo ha tenkt igjennom dette i mange år og allerede ha lagt opp et løp, hvis du har det, så beklager jeg. Jeg sier det heller ikke for å være slem, men å skaffe seg en hund er faktisk litt arbeid når man er relativt ung enda, uten egen bopæl, fast inntekt og en stabil hverdag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...