Gå til innhold
Hundesonen.no

Alternativer til Hills z/d


SuperMarvin

Recommended Posts

Hei!

hunden min har påvist allergier, og går derfor på allergifor. Men har hørt både og om foret. Han har gått på det en ukes tid nå, og avføring er blitt litt løsere enn tidligere, tillegg så er det dyrere enn andre for? (betalte 800kr for 12 kg)

Det ble nevnt en av typene til eukanuba som kunne brukes, men husker ikke hvilket. Noen som vet hvilke for som kan sammenlignes med Hills z/d?

hunden er allergisk mot kjøtt,svin,kylling,lam og and i tillegg til noe i huset som vi ikke har fått svar på enda.

Skriv gjerne erfaring om dere har det med forsjellige for=)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva mener du med kjøtt? All type? Eller bare f.eks. storfe?

Isåfall har AvoDerm et vegetarfór, har selv fóret hunden min på den "vanlige typen deres og var veldig fornøyd.

Ellers tror jeg Robur har et fór med elgekjøtt, finner ikke noe på nettet, men vet at tanten min har fóret på dette.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

kjøtt som i rødt kjøtt/storfe. (proteinet han er allergisk mot)

Hvordan er det med energikilder i vegetarfor? Før brukte vi høyenergifor, og bruker ganske mye energi pr. dag så har sett litt på tilleggsfor, for å kunne holde vekta under høy aktivitet også. ønsker ikke og minske på aktivitet så langt det lar seg gjøre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

kjøtt som i rødt kjøtt/storfe. (proteinet han er allergisk mot)

Hvordan er det med energikilder i vegetarfor? Før brukte vi høyenergifor, og bruker ganske mye energi pr. dag så har sett litt på tilleggsfor, for å kunne holde vekta under høy aktivitet også. ønsker ikke og minske på aktivitet så langt det lar seg gjøre.

Da hjelper det ikke noe om det er elgekjøtt nei :wub:

Her har du link til fóret. Jeg føler ikke at jeg kan nok om hundemat til å legge ut om dets energiverdier nemlig :wub:

Fant ikke noen norsk forhandler på siden deres nå, men jeg har kjøpt det i en dyrebutikk i Sandvika, Akershus, så det er mulig å få tak i i Norge.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Specific har allergifôr og saa er det kanskje Eukanuba Dermatosis FP du tenker paa? Ellers saa har man Royal Canin sitt hypoallergenic ogsaa. Det sistnevnte er i hvert fall et dyrt fôr da... Evt. raafôring av noe slag, selv om det hoeres vanskelig ut? Proeve seg frem systematisk for aa finne ut hva som fungerer?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

han tåler kalkun og fisk, så vi driver og ser litt i den rettningen(bruker det som godbiter nå), men tørrfor er jo veldig praktisk i lengden, spes med lite kjøleskap og en enda mindre fryser. Han er i tillegg ikke superglad i mat, og godbitene som faktisk fungerer er få i utgangspunktet, så et tørrfor er vell det jeg leter etter.

Hadde RC vetrinær gi30 til han før, som kostet 680kr eller noe for en sekk på 14kg. som er overkommelig.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

han tåler kalkun og fisk, så vi driver og ser litt i den rettningen(bruker det som godbiter nå), men tørrfor er jo veldig praktisk i lengden, spes med lite kjøleskap og en enda mindre fryser. Han er i tillegg ikke superglad i mat, og godbitene som faktisk fungerer er få i utgangspunktet, så et tørrfor er vell det jeg leter etter.

Hadde RC vetrinær gi30 til han før, som kostet 680kr eller noe for en sekk på 14kg. som er overkommelig.

Min hund er allergisk mot det aller meste,tålte ikke Hills z/d heller,men Eukanuba Dermatosis fungerer han veldig bra på :wub: Det inneholder ikke noe kjøtt,bare fisk :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Pro Plan har jo et sensitivfôr med laks og ris, det samme har Arion (usikker på om det er forhandlere der du bor og jeg har ingen erfaring med Arion personlig).

Det har jeg, og utrolig fornøyd med fóret. Problemet vi hadde var at størrelsen på knottene var akkurat sånn at Tinka, som tar hodet vekk fra skålen for å tygge, smulte veldig utover gulvet. Altså hadde jeg fremdeles fóret på det, om det ikke var for det :blink:

Ja, nå hørtes det ut som jeg har prøvd alt, men Avoderm måtte jeg kutte ut fordi jeg følte det var for vanskelig å få tak i, spesielt når hunden min ikke krever noe spesielt. Nå¨fórer vi på RC rett og slett fordi det er enkelt ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvilken pris betaler dere for det dere forer på?

tenkte å høre litt med vet om hva som han anbefaler også når vi får svar på de siste prøvene på inne-allergi i tillegg, men så lagt har jeg mange skrevet ned som skal sjekkes ivartfall, så vi finnet det som passer best :blink:

Har dere kuttet ut 100% det hundene er allergisk mot? hvilken grad av allergi har de evt av ting de får, selv om de har påvist allergi?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

hvilken pris betaler dere for det dere forer på?

tenkte å høre litt med vet om hva som han anbefaler også når vi får svar på de siste prøvene på inne-allergi i tillegg, men så lagt har jeg mange skrevet ned som skal sjekkes ivartfall, så vi finnet det som passer best :ahappy:

Har dere kuttet ut 100% det hundene er allergisk mot? hvilken grad av allergi har de evt av ting de får, selv om de har påvist allergi?

Jeg har en retriver med samme allergier som du henviser til, samt lager- og husstøvmidd. Vi er forhandler av V&H og får spesiallaget råfòr av kalkun og fisk. En uke etter at hunden ble tatt av alt annet, og ble fòret kun på dette - ja da var alle symptomer borte!

Som snacks og tygge"bein" får hunden kalkunhalser og tørrfisk.

Hun får kyllinggodbiter, men de har vært i fryseren først -sånn at all midd er borte.

Funker helt knall for oss!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hva med Orijen? 6 typer fisk, og ikkeno korn, ergo ikke lagermidd. Ellers hørtes jo Jaroshund sitt alternativ fantastisk ut! Tåler hunden vilt? Vilt er liksom ikke rødt kjøtt i mine øyne iallefall..

Midd går i fòret fordi om det ikke er korn i det! Skal det være middfritt - så oppbevar det i fryseren.

Retriveren her i huset er ikke testet på vilt, men vi forsøkte å gi henne ett hjortebein her under jakta... DET skulle vi aldri gjort :-( Da poppa sår og blemmer frem med en gang - så ikke noe mer viltbein her i gården!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Joda, noe midd er det i alt tørrfôr, men dess mer korn dess lengre holdbarhetsdato er det på fôret, og derav ennå mer midd. Orijen er vel noe av det ferskeste tørrfôret man får, og det er lite midd i det i forhold til de andre store komersielle. Sies det iflg mine kilder, jeg har ikke sett noen test på det. Men jeg vet av flere hunder som reagere på lagermidd, men eier vil ikke fôre rått, og Orijen fungerer veldig bra for disse. :ahappy:

Edit: Når lagermidd er problemet, så skulle vel allergifôret fra vet ha like mye midd som annet tørrfôr, og hva er da hensikten?? Jeg har aldri sett at vet har allergifôret i fryser..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

iforhold til inneallergien her, så skal han få en vaksine mot det, og er ikke den biten han reagerer værst på. Iforhold til foret så er vilt en dårlig kombinasjon her også.

snakket med Jaroshund nå, og skal prøve ut kalkunforet fra de =) og krysser fingrene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...