Gå til innhold
Hundesonen.no

Klikkertrening!!


Heidi

Recommended Posts

Noen som driver med klikker i hverdagen? Hva syns dere om metoden??

Og har du gått på kurs eller sånn for og lære det??

Vi har prøvd det i en kort periode, men jeg syns ikke jeg fik det til, kanskje fordi jeg ikke helt vidste hvordan jeg skulle bruke den :? Kanskje noen kunne give et lite foredrag om klikker trening? Så kunne vi eventuelt legger den som priotert så folk kan gå ind og lese om dette klikkertrening :D:(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg bruger stort set kun klikker og jeg synes det er den bedste og sjoveste måde at lære mine hunde ting.

Det er ikke nemt i starten...langt fra, men efterhånden bliver man bedre til det.

Jeg har ikke gået på noget hold for at lære det...har derimod læst en masse bøger om emnet.

For Eksempel "Klikkertræning af hunde" af Karen Pryor og "Klickerträning för hund" af Morten Egtvedt og Cecilie Køste. Det er dem jeg synes var bedst.

Det er meget svært kort at forklare hvad klikkertræning går ud på og hvordan man præcis gør, så derfor synes jeg i skulle låne bøgerne på biblioteket.

Den største grundregel er altid at give en godbid når man har klikket. Og så gælder det om at klikke præcis når hunden gør det ønskede.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 3 weeks later...

Jeg driver med klikkertrening.

Hundene elsker det å lærer fort.

Utrolig givende måte å trene på.

Canis selger en utrolig flott bok om klikkertrening.

Å så gir det utrolig mye å lese ikke skyt hunden føe man begynner.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vært innom det meste av div metoder på å trene hund, fra det "strengeste" til det kjempe milde.. Jeg vil si at klikker er det BESTE jeg har vært borti!!!!!!! Hunden må tenke selv og det gir masse positiv stimuli til hunden. Selv gikk jeg på klikkerkurs hos en amerikaner, Neal Wallis, som til daglig trener førerhunder og servicehunder. Makan til dyktig fyr har jeg aldri vært bori verken før eller etter....!!!

Nå har jeg en ekstremt myk hund som jeg skjelden/aldri trenger å heve stemmen til. Hvis jeg hadde brukt Nordenstams metoder (snakker den "gamle" Nordenstam, han har myknet litt med årene..) så hadde jeg hatt et nervøst vrak av en hund idag. Første gang Tequila hørte en klikker lyd så så det ut som hun var på vei til å dø, så redd ble hun.. Med mye jobbing og leking så har jeg klart å snu det til at klikker er både julaften og bursdag på en gang! Med andre ord, det kuuuuleste som finnes på denne jord!!!! :(:(:(

Klikker er bra!!! :(:(:(

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da er klikker kurset overstått. Veldig intressant synes jeg. Kommer til å prøve denne metoden med Aro. Så får vi se hvordan det går... Jeg syntes det var veldig givende å gå på kurs, hadde lest litt før men dette ble noe helt annet... Så jeg anbefaler dere som vil prøve klikking om å gå på kurs!!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg skal hente valp om 14 dager, og nå ser det ut som tispen min får løpetid svært snart. Har noen erfaring med å få en ny valp inn i familien samtidig med at den voksne hunden får løpetid? Bør jeg be om å utsette henting av valpen?
    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...