Gå til innhold
Hundesonen.no

Blodscreening for nedsatt lever- og nyrefunksjon - noe en bør gjøre?


SFX

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har fått påminnelse om revaksinering av X'en i posten, og i den sammenheng markedsfører klinikken en gunstig pris på blodscreening for nedsatt lever- og nyrefunksjon, diabetes, og tilsvarende sykdommer. Som de sier er dette en fordel å oppdage tidlig for videre behandling og prognose.

Har andre foretatt slik blodscreening? Er det noe som vil bli like rutine som parvovaksinen? Er det noe jeg er dum om jeg ikke gjør på X'en? Er det noen som har mer info? Hvor lenge er en blodscreening "gyldig"; hvor ofte bør den i så fall gjentas for å være trygg på hundens helsesituasjon?

Vil gjerne ha fleres mening, og ikke bare spørre klinikken som sikkert synes det er en lur test å ta :console:

Det hører med til historien at nyresvikt er noe bernere dør av, men jeg har aldri hørt om slik screening, så enten er det helt nytt eller totalt ubrukelig. Så jeg er nysgjerrig og vitebegjærlig.

Guest Gråtass
Skrevet

Da antar jeg at du bruker en stor klinikk med masse fancy utstyr og en relativt høy husleie å betale.. Det er ikke normalt å ta blodprøver "for sikkerhets skyld" hverken på mennesker eller dyr, det er kun ved mistanke om sykdom at det er relevant, syns nå jeg. Spar de pengene til da :console:

Skrevet

100 % enig med Gråtass jeg.. dog med forbehold for veldig gamle hunder - gammel hund ville jeg spandert litt "ekstra" på for å sikre meg at gamlingen fortsatt hadde det bra!

Skrevet

Da antar jeg at du bruker en stor klinikk med masse fancy utstyr og en relativt høy husleie å betale.. Det er ikke normalt å ta blodprøver "for sikkerhets skyld" hverken på mennesker eller dyr, det er kun ved mistanke om sykdom at det er relevant, syns nå jeg. Spar de pengene til da :blink:

Jeg har sett på klinikken som passe liten og edruelig, det er mange andre klinikker i Oslo jeg vil bedømme som mer fancy og høyoktan. Men de kan jo ha dyr husleie lell :aww:

Ja, for jeg tenker at selv om X'en ikke har nyresvikt nå, kan hun jo i teorien ha det om et halvt år, så hvor ofte skal en i så fall ta den screeningen for at det skal ha noen verdi?

Nå skal jeg ikke google symptomer på diabetes, nyresvikt, leversvikt, etc, for da finner jeg det sikkert på X'en - men jeg anser henne som med sunn og god allmenn helsetilstand, og hun er ikke noe sykere i dag enn før jeg fikk brevet om screeningen. Jeg er vel bare redd for å være dårlig hundeeier som ikke sjekker hunden sin :console: Og litt nysgjerrig på om andre har hørt om det.

Skrevet

Jeg har aldri fått noe lignende fra de veterinærene vi har vært hos, og ville neppe sjekket en relativt ung og tilsynelatende frisk hund med mindre jeg mistenkte at noe kunne være galt.

Som du vet skal jeg jo ta full blodprøve og røntgen av Orry snart, men det er jo fordi han er "eldre" og har hatt litt rusk og rask både i kropp og tidligere blodprøver :console:

Skrevet

Brått ble jeg en ekstremt dårlig hundeeier :console:

Talli har tatt 4 blodprøver hun, 3 i forbindelse med parring og en til Rabies.

Blaze har vel tatt det samme + en der jeg faktisk trodde det feilet henne noe etter keisersnitt m.m.

Hva skal man ta blodprøver for i hytt og gevær liksom? Det er også en viss risiko å faktisk ta blodprøven i seg selv (om man skal være vanskelig). Man stikker faktisk igjennom huden og setter noe rett i åren på hunden. En liten "basselusk" inn der og det kan få ganske ekle konsekvenser.

Nei som all annen medisinering og behandling: alt til sin tid, ikke unøvendig.

også lurer jeg litt på hvorfor de ikke tilbyr en urinprøve istedet? Der kan de jo sjekke opp mot flere av de tingene her og faktisk se om en blødprøve er nødvendig. Og man gjør ikke ett "inngrep". :blink:

Skrevet

Takk for svar!

Det er så lett når veterinærene tilbyr noe å tenke at det er sikkert lurt og nødvendig, godt å få litt finger i jorda av sonen :console:

Skrevet

Enig med flertallet. Spar de pengene! Du har andre ting å bruke de på nå rett og slett. Jeg er en av de som flyr og leker "føre var enn etter snar" leken, men det er grenser...

Skrevet

Må slenge meg på de andre her. Synes også det er litt merkelig at de tilbyr blodprøve for å sjekke nyreverdier. For når nyreverdiene slår ut på blodprøve har hunden allerede store problemer. De fleste eier vil merke at noe er galt lenge før nyreverdiene slår ut på en blodprøve.

På bullene er det noen nyresykdommer. Det vanlige der er å sjekke det gejnnom en urinprøve. Da vil man mye fortere se om det er antydninger til noe galt.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...