Gå til innhold
Hundesonen.no

Pelsstell på Dverg Schnauzer


86*modell

Recommended Posts

Heihei!

Har ei herlig lita frøken på snart 12 uker, hun er blandet av cocker spaniel og dv,schnauzer, men later til å ha arvet den strie schnauzerpelsen. Da lurer jeg på om noen kan "sette meg inn i" korrekt stell av denne typen pels??? Hun skal jo naturlig nok ikke stilles ut e.l. så det er hverdagsstellet jeg tenker på. Vet at det er mye pelsstell, men trenger en innføring i nøyaktig hva og hvordan :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For å få en nøyaktig innføring i dette anbefaler jeg deg å se på trimmelista på nsbk.org om det finnes noen som gjør dette i nærheten av deg og dra dit. Evt kontakt gruppe Hordaland og hør om de skal ha pelsstellkurs.

En nøyaktig innføring i dette er ikke mulig å lese seg til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt ærlig, så hadde jeg barbert hunden siden den er blanding og ikke skal stilles. Jeg har selv en hund jeg napper fordi hun er en utstillingshund. Men den dagen hun blir pensjonert kommer jeg til å barbere henne ned.. Ikke at nappingen i seg selv er så ille for henne nå som hun har fått så bra pels. Den slipper greit. Men om man ikke er flink på rullerende napping, så blir hunden fryktelig naken når man først napper den ned, og får lettere UVI og må kles på. Så selv om jeg mer en gjerne reklamerer for en rase jeg er veldig glad i, så må jeg nok si at jeg ville barbert ned en hund jeg ikke skulle ha stilt ut.... Men det er sant som Linkr sier at hunden vil få mere robust pels ved å nappe den ned regelmessig :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi begynte å klippe ned vår DS da han rundet 6-7 år, og angret virkelig på det. Anbefaler virkelig å nappe dersom pelsen er stri, det beholder vannavstøtende egenskaper, hunden holder lettere på varmen, de samler ikke opp alt mulig i pelsen, og det tover seg ikke overalt :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei skal man barbere så bør man nok passe på at pelsen holdes kortklipt hele tiden. for pelsen som gror ut blir helt bomullsaktig.. Så det er ingen tvil om at pelsen som kommer ut igjen etter at hun er nednappet er av MYE bedre kvalitet. Også fargemessig. Nedklippet DS blir ofte litt blass i pelsen :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...