Gå til innhold
Hundesonen.no

Chipping av hund


Theri

Recommended Posts

Skrevet

Hunden vår ble chippet av de vi kjøpte den av og vi skal nå registrere den inn i NKK. Hvordan fungerer det med å registrere eier og kontaktinfo på chippen? Er det NKK som gjør dette siden de skal ha koden på chippen? Eller må jeg kontakte noen andre? Eller er det vanlig at dette blir gjort når dyrene chippes (selv om det var i sverige)? Jeg har aldri vært borti dette med chipping av hund før, så da må jeg spørre før jeg sender inn papirene til NKK i morgen. :wub:

Skrevet

Sjekk chipnr på dyreidentiteten.no og så tror jeg det er dem du skal kontakte om ikke du står som eier :wub:

EDIT: Da beklager jeg, har ikke så mye erfaring med renrasede hunder enda :S

Skrevet

Hunden vår ble chippet av de vi kjøpte den av og vi skal nå registrere den inn i NKK. Hvordan fungerer det med å registrere eier og kontaktinfo på chippen? Er det NKK som gjør dette siden de skal ha koden på chippen? Eller må jeg kontakte noen andre? Eller er det vanlig at dette blir gjort når dyrene chippes (selv om det var i sverige)? Jeg har aldri vært borti dette med chipping av hund før, så da må jeg spørre før jeg sender inn papirene til NKK i morgen. :wub:

Jeg forstår det som at dette er en svensk renraset hund du skal ha omregistrert i Norsk Kennel Klub.

Svensk veterinær har ikke innrapportert hundens ID-nummer til norske Dyreidentitet.

For å få omregistrert hunden i NKK, må du sende inn original stamtavle (som du får i retur sammen med norsk stamtavle), kjøpsavtale eller annet dokument som bekrefter ditt eierskap, og hvis det er snakk om en staff er det også tilleggskrav om blodprøve tatt i Sverige.

I mange tilfeller er det svenske ID-nummeret markert på stamtavle eller kjøpskontrakt, enten håndskrevet eller et klistremerke med strekkode. Da vil NKK registrere dette samtidig, og da overføres også opplysningene til Dyreidentitet (som koordinerer og organiserer ID-merking av hunder og katter i Norge) samtidig, da de har et samarbeid om databaser.

Hvis ID-merkingen til hunden ikke står på stamtavle eller kjøpskontrakt, legger du ved annen dokumentasjon på dette.

Skrevet

Tusen takk. Det er en strekkode som står på det ene papiret jeg skal sende inn, så da tenker jeg NKK fikser biffen. :wub:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...