Gå til innhold
Hundesonen.no

Løpetid... Eller?


Sanne

Recommended Posts

Skrevet

Ja som overskriften sier så har jo Shensi løpetid, eller ikke.. Blir så usikker her. Til dags dato har vi ikke sett en eneste dråpe blod. Hun har vært hoven i ca 14 dager. Sånn hvit/blank guffe har vært i minst 7 av de dagene. Kanskje mer. Skal ikke blodet komme før dette hvite/blanke? Blir nesten litt bekymret, siden det ikke har vært noe blod å spore what so ever.

Bamse (kastrert) er veldig interessert i henne da. Og spesielt i dag. Hunder på tur er også gira på henne. Og hun selv snuser og markerer verre enn noensinne, så alle tegnene der sier jo løpetid. Men hvor ble det av blodet?? :D hoppet hun bare over det da eller?

og det er hennes første løpetid. Hun er 9 mnd og almenntilstanden virker helt normal! Hun hopper å spretter rundt og er like vill og gæ'ærn som alltid. Dog noe mer sytete siste 14 dagene da. Jeg er sikker på at jeg bare er overreagerende hønemor nå, men greit å spørre allikevel. Har aldri opplevd løpetid på egen hund før, så da er jeg litt grønn på det :P

Skrevet

Haha, dette har absolutt ingenting med hva du spør om, men jeg må bare si det. Jeg ler hver gang jeg ser profilbildet ditt, ser jo ut som et "mugshot" av bikkja, utrolig festlig :P

Back to business. Det er ikke alle hunder som blør når de har løpetid (som vi får med oss), mange er veldig påpasselige med rensligheten sin når de har løpetid og dermed merkes det ikke alltid at de i det hele tatt har løpetid. Det varierer også fra hund til hund hvor mye de blør, og hvor lenge de blør.

Den første løpetiden er ikke alltid like lett å forstå seg på da ting virker som om hunder kaster alle symptomer i en hatt, rister litt rundt, og så trekker dem opp en etter en i ingen fast rekkefølge, men det retter seg (som regel) opp før de neste rundene begynner. :D

Min hund er akkurat ferdig, og hun begynte ikke å blø før de siste halvannen ukene av sin løpetid, var litt bekymra da jeg også fordi hun ikke blødde, men hadde alle symptomene på løpetid. Så du trenger nok ikke bekymre deg enda :P

"Står" hun? Altså, hvis du klør henne på rompa, trekker hun halen til en eller annen siden da? Eller har hun hatt en periode hvor hun gjorde dette?

Vasker/slikker hun seg selv mer enn normal i "the private area"?

Edit; Og det høres ut som din er på vei inn i løpetid...

Skrevet

Foxi hadde løpetid nå nettop, bare sett blod 2 dager, men hun har alle andre "symptomer" på løpetid, så ja, noen hunder blør lite, noen er flinke til å holde seg rene, andre er rene griser :D

Skrevet

Høres for meg ut som løpetiden fremdeles er i vente. Kommer gjerne utflod i forkant, og de hovner også opp i forkant.

Ok, men da er det ikke noe farlig da sikkert :P

Haha, dette har absolutt ingenting med hva du spør om, men jeg må bare si det. Jeg ler hver gang jeg ser profilbildet ditt, ser jo ut som et "mugshot" av bikkja, utrolig festlig :P

Back to business. Det er ikke alle hunder som blør når de har løpetid (som vi får med oss), mange er veldig påpasselige med rensligheten sin når de har løpetid og dermed merkes det ikke alltid at de i det hele tatt har løpetid. Det varierer også fra hund til hund hvor mye de blør, og hvor lenge de blør.

Den første løpetiden er ikke alltid like lett å forstå seg på da ting virker som om hunder kaster alle symptomer i en hatt, rister litt rundt, og så trekker dem opp en etter en i ingen fast rekkefølge, men det retter seg (som regel) opp før de neste rundene begynner.

Min hund er akkurat ferdig, og hun begynte ikke å blø før de siste halvannen ukene av sin løpetid, var litt bekymra da jeg også fordi hun ikke blødde, men hadde alle symptomene på løpetid. Så du trenger nok ikke bekymre deg enda :D

"Står" hun? Altså, hvis du klør henne på rompa, trekker hun halen til en eller annen siden da? Eller har hun hatt en periode hvor hun gjorde dette?

Takker for langt svar. Ang bildet; Haha, det har du jammen meg rett i! :P

Hun er fryktelig renslig, så ja det kan godt hende at vi rett og slett ikke har fått med oss noe blod siden hun hele tiden vasker seg!

Nei vet du, jeg skjønner ikke mye av dette jeg hvertfall *ler* Synes bare det har vært noen forvirrende uker *ler*

Nei hun gjør ikke det heller, altså legger halen til siden. Det har hun ikke gjort hittil heller. Den eneste forskjellen vi kan merke er på hannhunden. I dag har han vært en sann plage :P Godt han er lydig så vi slipper å fjerne han fra henne hele tiden, for fy søren han får ikke prøve seg på noe griseri, selv om han er kastrert :P Men ja, han har vært intens både i går og i dag, men litt ekstra i dag. Skal hele tiden snuse henne bak og piper og er masete.

Ih, da kan jeg senke skuldrene igjen :P

Guest Dratini
Skrevet

"Står" hun? Altså, hvis du klør henne på rompa, trekker hun halen til en eller annen siden da? Eller har hun hatt en periode hvor hun gjorde dette?

Blir litt OT dette, men om tispa legger halen til side har ingen ting med om den har stå-dagene eller ikke. Den eldste tispa vår gjør slikt fra dag en i løpetiden, men hun har stådagene fra ca dag 12. Dette så vi godt da hun skulle pares for 2 år siden (langt unna så vi tok fly), dro da hun var på dag 10, tispa er "ei billig sjøge" under hele løpetiden og byr seg frem til hannen med en gang. På kvelden på dag 11 ble hannen vesentlig mer interessert, mens de begge var "på styr" morningen etter.

Skrevet

Hann hunder blir da også svert lett en sann plage. Pålitlige kilder sier at en måned før løpetiden har de en periode hvor de lukter svert godt. Men hannhunder trenger bare være litt stresset for å sette igang :-)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...