Gå til innhold
Hundesonen.no

Grunnferdighetskurs, canis


mokken

Recommended Posts

Det spørs jo helt hvor mye trening du har gjort med hunden tidligere.

Grunnkurs er som regel det "grunnleggende", altså sitt, dekk, bli, fot osv med andre hunder i nærheten. Det er som et "valpekurs", men med eldre hunder.

Legger med Oslo Hundeskole sin beskrivelse;

Grunnkurset er basert på hunder som er fra ca. 4 ½ mnd dersom hunden har gått valpekurs først, eller fra 6-7 mnd om den ikke har valpekurs fra før. Kurset passer for alle typer hunder og eiere; om du ønsker en familiehund, har lyst til å drive med hundesport, har en hund som er vanskelig eller om du bare ønsker å lære mer, er grunnkurset det første steget til mål.

På grunnkurset skal vi lære de meste elementære grunnleggende øvelsene som: kom, sitt, ligg, bli osv. Du vil lære å jobbe med positive forsterkningsmetoder, hvor samarbeid mellom hund og fører blir satt i fokus.

Så hvis du og hunden din allerede kan disse øvelsene, så er det nok litt bortkasta, men det er en god start hvis dere ikke har gått noen kurs tidligere. Jeg gikk grunnkurset med min første hund, var ikke det at hun ikke kunne sitte, men vi trengte rett og slett forstyrrelser rundt oss når vi trente av andre hunder, og da passet denne typen kurs perfekt...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Klippet fra Canis:

"Grunnferdigheter er "hundens ABC", og adferder som vi senere kan videreutvikle og bruke i forskjellige sammenhenger både innenfor lydighet, bruks, agility, hverdagslydighet osv.

På dette kurset lærer du å trene de viktigste grunnferdigheter som du vil ha stor nytte av både i hverdagen og ellers. Vi jobber bl.a. med fokus og kontakt, sitt, stå, dekk, bli øvelser, targeting m.m. "

@Reefer:

Er forsåvidt ikke ute etter et vanelig grunnkurs, sitt og dekk tar vi på egenhånd, men mer et kurs som fobredende til konkuranser senere og som passer for en valp/evnt unghund :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da kommer det igjen an på hvordan konkurranser :icon_redface:

Agility? Bruks? Utstilling?

En hundeskole i nærheten av hvor du bor har sikkert nybegynnerkurs i den retninger du ønsker å gå. Tviler på at du finner et kurs som inneholder både agility, bruks OG utstilling i et og samme kurs.

Som sagt, grunnkurset er "forberedende" i den grad du lærer å ha kontakt med hunden med forstyrrelser av andre hunder i nærheten, som det blir under konkurranser

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Da kommer det igjen an på hvordan konkurranser :icon_redface:

Agility? Bruks? Utstilling?

En hundeskole i nærheten av hvor du bor har sikkert nybegynnerkurs i den retninger du ønsker å gå. Tviler på at du finner et kurs som inneholder både agility, bruks OG utstilling i et og samme kurs.

Som sagt, grunnkurset er "forberedende" i den grad du lærer å ha kontakt med hunden med forstyrrelser av andre hunder i nærheten, som det blir under konkurranser

Hun har ikke spurt etter et kurs som inneholder både agility, bruks og utstilling. Men grunnferdighetskursene til Canis er faktisk ikke det samme som grunnkurs. Grunnkurs går mer på hverdagslydighet, mens disse grunnferdighetskursene fokuserer på en del grunnferdigheter (som target, oppsøking av figurant, stå-dekk-bli osv) som hunden skal tilby frivillig, og siden få under stimuluskontroll.

Har man disse grunnferdighetene, så har man lagt mye av grunnlaget for videre trening.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I følge Canis sine nettsider; På dette kurset lærer du å trene de viktigste grunnferdigheter som du vil ha stor nytte av både i hverdagen og ellers. Vi jobber bl.a. med fokus og kontakt, sitt, stå, dekk, bli øvelser, targeting m.m. som *mokken* skrev tidligere virker det ikke som det er det mest avanserte kurset.

Det er jo også i følge åpent for alle hunder, uansett alder og nivå Kurset går over 8 kvelder en gang i uken og er åpent for alle hunder, uansett alder. og da kommer det jo fort ann på hvilket nivå gruppa er i som avgjør hvor mye man går igjennom og får med seg på kurset. Er det mange "nybegynnere", førstegangseiere, eller rett å slett uoppdragne hunder kan jo kurset ligne på et grunnkurs rett og slett da mye av tia går nok med til det grunnleggende (sit, bli, dekk). Men dette blir jo mye what if's...

Hvis *mokken* har tenkt til å bare drive med f.eks agility, hadde kanskje et kurs med agility som hovedtema vært en tanke var det jeg prøvde å formidle men tydeligvis ikke fikk helt igjennom så seint på en lørdag. :icon_redface:

Jeg har dog aldri tatt dette kurset så kan ikke uttale meg mer enn hva jeg leser i.flg Canis sin beskrivelse, og da selfølgelig m.m kan jo bety så mangt... :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har gått grunnferdighetskurs hos Canis avd Oslo, og jeg var meget fornøyd. Som kurset tilsier, så går man jo igjennom grunnferdighetene (og det virker som om noen burde google grunnferdigheter....), som er litt annet enn bare sitt, dekk og bli. Og det var hverken uoppdratte hunder der, uoppdratte eiere eller noe. Men konkurranse/treningsivrige folk med mål og mening med treningen sin, bl.a. NRH og agility.

Jeg stilte da med en hund som hadde konkurrert et par år allerede, uten at dette var "problematisk". Instruktøren var flink til å legge opp treningene og gi oss hjelp på det nivået vi var selv, både hund og eier.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har samme erfaringen som Nirm :icon_redface: Veldig kjekt kurs med dyktig instruktør. Vi var (og er fortsatt) ganske uerfaren med hundetrening, men vi lærte å trene inn alle grunnferdigheter man behøver at hunden tilbyr for å trene lydighet. (Vi konsentrerte oss om grunnferdigheter til lydighet fordi det var det vi deltagerne var interesserte i)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tar gjerne i mot deres beste tips/erfaringer med å forebygge varsling/vokting! Da tenker jeg på det å bjeffe om fulle folk roper i gaten om natten, om det smeller i bildører utfor huset, om naboen går nært husveggen og liknende. Har lest litt om temaet, men finner ulike teknikker og vet ikke helt hva som er best. Begrense hunden/valpens muligheter til å se og høre det som skjer utenfor? Eller tvert i mot, la vindu stå på gløtt så den blir vant med at det er masse lyder utenfor? La den se hva som skjer ute? Belønne når den ikke varsler, eller belønne når den varsler kort, så den forstår at jobben er gjort og det holder med ett bjeff? HVordan reagerer man om hunden bjeffer masse på en lyd utenfor? Skal man si ting som "hysj" "gå og legg deg", avlede og liknende når den varsler, eller vil det forsterke hundens oppfattelse av at det er viktig å varsle?  Mange tanker her - åpen for alle innspill! Vil være konsekvent fra valpen er liten, så jeg vet hvordan jeg skal løse problemet når det kommer.
    • Støtdempende innleggssåler i potesko er et alternativ for å redusere belastningen på leddene. Om du finner sokker eller sko som sitter godt og får til å feste sålene så de ikke sklir inni. Ulike materialer har ulik komfort å løpe på. Noen typer materialer absorberer all energi uten å gi noen bounce back. Gir en bedre treningsøkt, men er sikkert vanskeligere å få hunden til å akseptere fordi det føles rart og er mye tyngre å løpe med. Jeg kan lage såler av det beste som er av shock absorption per måleenhet, men for egen business vil jeg ikke si hva materialet er. Yttersålene fra to par gode maraton racingsko kan også forvandles til gode løpesko for hund, med litt kreativitet og fingernemhet. Lunar Lite såler fra Nike var en personlig favoritt å løpe på. Tynne, passe harde, perfekt balanse mellom støtdemping og feedback energi. ..for meg med min kroppsvekt. En må sikkert ta hensyn til at hunden legger mindre vekt i hvert steg. Racingsko for barn er kanskje et bedre alternativ for et upcycling prosjekt. 
    • Vi har hatt noen fine dager. Av bra ting kan nevnes flere lykketreff i sosialisering og miljøtrening, bl.a. en slags flashmob av studenter med ski og snowboard og bager i former og farger, med ulike språklyder, som plutselig rundet hjørnet og befolket bussholdeplassen med et tett kaos. Det var helt kewlt, men å entre støyete rushtidsbuss med sterke lukter av parfymer fra kælvete unge voksne i en læringsfase, det var han mer skeptisk til, og måtte bæres ombord for logistic flow. Der inne, mellom føtter og ski og bager og skrålete skrål av både lyd og lukt og visuelle inntrykk - en intens stank - der tok det nesten et halvt minutt før han ville ha mat igjen, etter å ha forsøkt redde oss to ut derfra da døren åpnet seg på neste holdeplass. Et whiff av frisk luft var den forsikringen han trengte for å slappe av med viten om at denne situasjonen ikke var evig, og snack tray åpnet seg for påfyll. Mange røy ut på en holdeplass et par minutter senere og vi benyttet anledningen til å bevege oss gjennom midtgangen til en annen dør med mer kaos. Avslappet og ok med det da, etter å ha blitt desensitivert for den sterke multi sensory stanken av unge homo sapiens i den mest intenste delen av parringssesongen. Hva de homoene ruller seg i for å frastøte potensielle partnere så de får studere i fred, det er en effektiv repellant ikke bare mot unge sapiens hunkjønn, men også mot Canis lupus familiaris. Den initielle aversjonen mot stanken ble allikevel overdøvet av glupskhet. Minner meg om et gammelt amerikansk visdomsord: — If Hitler had coke, there'd be jews in the bathroom with him. (Dennis Leary) Vi fikk også jackpot mens vi varmet oss litt i gangen på kjøpesenteret etter å ha fryst ute sammen med valpepasser mens muttern handlet mat. Der i den deilige varmen kom det en speedfreak (=amfetamin, med lukten av høyt adrenalin og mye bevegelse) som ville prate (mye og fort) og hilse på fysisk, og som plutselig kom tilbake inn døren med en diger, vilter og enda mer energisk rottweiler i puberteten, som kom rett opp i ansiktet på Ede for å snuse og sniffe og synes han var såååå nuskesnusk. I wow you ører og det 😍 blikket mens han sniffet og sniffet og sniffet seg høy på valpelukten av den lille krabaten som liknet hans tidligere og forsvunnede riesen bestekompis. Rottisen hadde adoptert Ede på flekken om han kunne. Ede var mer skeptisk. Den merkelige og utenfor normalområdet høye energien fra både hund og eier, plutselig inn i intimsonene - en helt ny og sterk opplevelse, den var gull å få for første gang nå, og ikke senere.  Ellers er pelsstell en interessekonflikt. Her må bare trenes og trenes og trenes om han ikke vil se ut som en forvokst labradoodle med samme lengde maskinklipp over det hele. Har ennå ikke vært oppi ansiktet hans med saks. Maskin på kinnet var helt i grenseland for han ville tolerere mens han gomlet. Veien til å kunne bruke begge hender mens han tålmodig står helt stille for å få refill av snacktray, den veien er LANG. Kanskje klarer vi catwalk stylish frisyre for å supporte de terrorutsatte deltakerne i Pride i juni, men til ski-VM-arrangementene som kommer snart får han bare stille som labradoodle imposter.  Ellers tror jeg han har tjuvlyttet til diskusjoner om IGP og ringsport. Muttern mener nemlig at C-arbeidet i IGP er både for kjedelig, for lite omfattende og av feil karakter for sin egen smak. Ring kunne muttern derimot gjerne trent, fordi det er mer omfattende, mer variert og mindre kjedelig, og hunden lærer mer selvkontroll. Jeg har ytret at jeg ikke gidder trene IGP C-arbeid, men er ivrig med dersom ring blir lovlig i Norge. Helgekurs med biting i drakt i Sverige og Danmark er jeg derimot motstander av. Det er farlig om en ikke trener det grundig. Som å lade et våpen uten sikring. Å trene med bitepølse istedenfor drakt eller arm her i Norge er en mulighet. Oppe til vurdering dersom noen byr på en regelmessig treningsgruppe i dugnadsånd. Ede må ha overhørt DELER AV samtalene, for han har begynt trene biting i drakt med determination og stolthet. Ikke har han fått med seg at det er kriminelt. Ikke har han fått med seg at ringtrening i hovedsak handler om å IKKE bite. Han gikk rett på den delen av treningen han oppfattet som essensen i sporten, for å gjøre muttern stolt av ham. Fjällräven-buksene mine i rollen som ring figurant bitedrakt, med muttern inni.. Rumpa, leggene, lårene - og fordi ros uteble ved de dype, gode, fulle grepene som skulle medført anerkjennende nikk og refill av snacktray for pen utførelse  - den tynne huden på baksiden av knærne mellom fortennene. Stakkaren skjønner ikke hvorfor muttern brøler og blir sint på ham og avviser ham når han bare gjør sitt ytterste for å leve opp til forventninger og krav og i tillegg er kreativ og tilbyr nye og innovative adferder for klikkertrening. Oh well. Snart fulladet, så muttern må fylle tanken for å klare nye eventyr. 
    • Å løpe så mye på asfalt er ganske belastende på kroppen til hunden, så ville først av alt prøvd å ha større prosent av turene på mykere underlag.    For å ellers unngå skader og overtrening er det lurt med en hviledag innimellom hvor dere går kortere tur eller gjør noe annet. Også er det viktig med oppvarming, nedtrapping og å gå over kroppen i ny og ne og følge med på at han ikke blir stiv ol.  jeg har ikke så peil på opptrening av trekkhund, men ville kanskje tenkt hviledag hver 4. dag isch? 😊 er sikkert noen her inne som har mer peil på trekkhunder enn meg. 
    • Bunnpris på Lade,Sirkus shopping og Valentinlyst senteret.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...