Gå til innhold
Hundesonen.no

Trenger snill, voksen hund.


SAGA

Recommended Posts

Skrevet

Heisan :wub:

Jeg lurer på om det er noen som har en voksen, snill hund som kunne tenkt seg å hilse litt på valpisen min?

Han er nok både litt usikker og litt type tøff i trynet og kunne trengt å lære seg litt regler av en som kan det. Dette er en papillonvalp, så det er kanskje greit om han treffer en som ikke er kjempediger med mindre den er rolig. Han har truffet noen hunder, men den han er mest sammen med er ikke fullt et år enda, så den klarer ikke helt å sette ham på plass. Den andre, som er en stor hund, bryr seg null og niks om ham så der lærer han heller ikke så mye.

Så hvis du er trygg på at hunden din er en fin og stødig type, kunne jeg gjerne tenkt meg å møtt deg/dere :wub:

Jeg bor forresten i Lier.

Skrevet

Jeg vil jo gjerne at dyret skal lære seg de "sosiale" kodene. Jeg har intet ønske om å treffe mest mulig hunder eller noe sånt, rett og slett bare la ham få litt lærdom. Er mulig det bare er jeg som er overhysterisk. Min forrige hund var aggresiv mot alt av andre hunder. Der vet jeg at jeg gjorde en bommert da han var liten. Han traff så å si aldri andre hunder og da han kom i puberteten og møtte sin første "motstander" tok jeg ham vekk fra situasjonen så han fikk ikke lært at "sånn gjøre vi ikke" av den andre hunden. Og så blei det til at han var tøff i trynet, var stadig i klammeri, jeg ble nervøs og dette ballet på deg. Så gikk jeg der da, med en snerrende pelsball i andre enden av båndet hver gang vi så en hund. Og de vi møtte reagerte jo på samme måte i og med at han bruste seg opp lenge før de passerte hverandre og så torde jeg vel aldri helt å bare la det "stå til" og se om han kanskje fikk seg ei lekse.

Denne gangen er jeg så livredd for å gjøre noe feil. Jeg vil så gjerne ha en sosial og grei hund som kan være med overalt. Han er jo allerede med overalt, da og er glad og lykkelig mot alle han møter og enser ikke bråk og støy rundt deg. Han virker ganske så :wub: .

Mulig det er dumt av meg å stresse slik. Kanskje jeg lager problemer istedenfor :wub: Det mest fornuftige er kanskje å bare ta ting som det kommer, eller?

Skrevet

Scilos her er voksen og trygg. Han har et godt språk og valpen din må gjerne få hilse på ham. Men mine hunder får ikke lov til å "sette på plass" små valper, så den jobben forslår jeg at du gjør selv.

Skrevet

Jeg har også ei tispe som er glad i alt og alle så han må gjerne få hilse på oss,men hvor i landet bor du?

Jeg bor i Lier, så det er jo ikke lange svippen. Kanskje møtes etterhvert da, for litt sosial omgang? :wub:

Skrevet

Synes det er en smart idê og la valpen din få sosialisert med en snill voksen hund! Hunder lærer jo trås alt mye fortere av andre hunder . :lol: Jeg kjenner en voksen snill hund, men jeg bor i Kristiansund, så det blir nok alt for langt unna. :( Lykke til

Skrevet

Bra at du ønsker å sosialisere valpen din. Men jeg ville nå sosialisert han med alt av hunder (som ikke er ustabile av noe slag selvsagt)

Lykke til! :lol:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...