Gå til innhold
Hundesonen.no

Mosjon av BC


Monika!

Recommended Posts

Jeg går ikke laaange turer med Eso hver eneste dag. Eneste jeg erfarer at jeg oppnår da, er en hund som blir stressa fordi den ikke får nok mosjon, og friker hvis den ikke får den faste lange turen sin en dag.

Jeg går en lang tur med Eso en dag, åsså holder jeg han forholdsvis rolig neste dag (Kun do turer og turer rundt boligfeltet)

Så lenge jeg er rolig, og ikke stresser med å mosjonere ham, så er han en stor sofagris selv de dagene vi ikke går langtur, no problemo :) Kanskje trener vi litt lydighet inne på stuegulvet bare for å ha noe å finne på istede.

Så selv om jeg har en Border Collie, så blir det ikke høy aktivitet av hjernetrim og turer hver eneste dag. Overstimulering er like skadelig som understimulering mener jeg.

Gjelder å finne en balanse som passer både for deg og hunden :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Helt enig med deg i at overstimulering er like skadelig som understimulering.

Jeg tror og at hunden vil nok kreve mer når han blir gamlere, så om han får faste turer hver dag nå allerede, så vil han ha mer når han har blitt voksen.

Tror ikke jeg har funnet den balansen ennå, virker som Lucas stresser, han roer seg ikke ned liksom, går å tramper hele tiden. jeg er redd han ikke får det han trenger. :?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fysisk mosjon er ikke så viktig for BC som for andre hunder.. at de får litt å bryne seg på er viktigere.. jeg mener at hvis du begynner å gå lange turer, og mosjonere en BC mye, så får du en hund som trenger masse mosjon. Jeg bytter på å ruel lange turer, la han løpe og leke med andre hunder, gå spor, la han søke opp gobiter/leker/dummy, lære han nye triks osv..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
    • Hadde nettopp et mareritt av en "treningsøkt". Hadde alle favorittingene hans og lommene fulle av snacks. Godt vær og stille og rolig feriestemning. Ede åpnet med å hoppe opp og bite og bjeffe og jukke og være teit. Jeg trodde vi skulle ha en fin økt med den energien der, men da jeg ba om utgangsstilling for TREDJE GANG, så gikk han sakte og satte seg seigt ned. ... Eneste lyspunkt var en fin innkalling da han mens jeg prøvde samle meg vimsete avgårde på egenhånd inn i en luftegård jeg ikke har gitt ham lov til å gå i. Da spratt han opp fra sniffingen og kom løpende inn med en gang. Supert! ..men det var det ENESTE han gjorde riktig på cue. Han dekket hver gang jeg ba om stå. Så dumt på meg når jeg ba om utgangsstilling. La repeatedly fra seg apporten en meter fra meg i forsøk på å innkassere uten å måtte gi den fra seg. Fant plutselig ut at det var kewlere å gå fra front mellom beina mine til utgangsstilling istedenfor å svinge bakparten inn, og gjentok den der flere ganger. Nektet gå fot uten lure i hånden. Den økende frustrasjonen min gjorde ikke ting bedre. Han begynte holde hard rock konsert. Hoppet og bet og jukket. SÅ kom jeg på at han ikke har fått skjønnhetssøvnen sin. Han hadde vært våken fra kl 07 i morges uten å blunde et blunk. Aha! All made sense. Tok ham med meg inn igjen, og det tok ikke engang et minutt før han brøt ut i full raptus og fløy villmann mellom veggene i toddler tantrum. Stoppet plutselig og begynte krafse og grave som en manisk gærning på gulvet, og falt så dønn om, som et slakt, rett i søvn. — Har De forsøkt skru maskinen av og på igjen? 
    • Det er nok definitivt en del av "spøkelsesalderen", men det er også viktig å ta på alvor så man ikke ved uhell forsterker adferden så den blir en uvane.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...