Gå til innhold
Hundesonen.no

Strupe,farlig? Hjelp!


LilleZara

Recommended Posts

Jeg har en liten valp på 12uker.

Hun lå og koste seg og tygget på en strupe. Hun synes det er kjempegodt. Jeg så at mer og mer begynte å forsvinne ned i halsen,så jeg gikk bort for å ta den ut så hun ikke skulle sette den i halsen. Så bare svelget hun den slik at jeg ikke skulle ta den ifra henne! :) Altså,en hel strupe ligger nedi magen. :aww: Bør jeg bekymre meg?

Håper jeg ikke virker hysterisk nå,men er min første hund,så man blir jo litt redd når det skjer ting man er usikker på :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har en liten valp på 12uker.

Hun lå og koste seg og tygget på en strupe. Hun synes det er kjempegodt. Jeg så at mer og mer begynte å forsvinne ned i halsen,så jeg gikk bort for å ta den ut så hun ikke skulle sette den i halsen. Så bare svelget hun den slik at jeg ikke skulle ta den ifra henne! :) Altså,en hel strupe ligger nedi magen. :aww: Bør jeg bekymre meg?

Håper jeg ikke virker hysterisk nå,men er min første hund,så man blir jo litt redd når det skjer ting man er usikker på :lol:

Er det en strupe eller en oksepenis du tenker på? Min sheltie på 7 år skremte vettet av meg da hun svelget en hel oksepenis rett ned. Det skal egentlig ikke være mulig når man ser størrelsen på hunden kontra størrelsen på "dingsen", men det gikk heldigvis bra, og jeg tror at så lenge hunden fikk den ned og ikke satte den fast et sted så går det greit.

Men moralen er: La hunden ligge i fred når tyggetingen begynner å bli liten, for da kan de fort svelge den i panikk så ikke mamma kommer og tar den.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for svar!

Var en strupe,som er hul inni. Den har ikke satt seg fast,og hun oppfører seg normalt,viser ingen tegn til ubehag ihvertfall. :aww: Vi får bare holde et øye med henne og satse på at det går bra.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det kommer til å skje en av to ting: enten fordøyer hun den, og du vil ikke merke noe mer til den. Eller så kommer den opp igjen, at hun kaster den opp. Da kan hun finne på å tygge den litt mer før hun svelger den ned igjen. Hvis noen av mine har svelgt noe som er litt for stort, pleier det å komme opp med en gang (de rekker knapt å svelge før den er oppe igjen), og de kan sitte og prøve å svelge den ned, helt til den kommer opp og de tygger litt mer på den før de endelig får den ned. Eller så kommer den opp noen timer senere, da kommer den på gulvet (eller der de måtte befinne seg). Samme opplegget da også; de tygger på den og svelger den. Dobbel kos når man kan tygge to ganger på samme greie, tenker de sikkert! :lol::) Veldig lite å bekymre seg for i alle fall, men hvis du er typen til å like å bekymre deg, kan du jo passe på å følge med på at hun får gjort i fra seg flere ganger de neste to døgnene. :aww:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...