Gå til innhold
Hundesonen.no

Valp som biter


Dusti

Recommended Posts

Vår 10 uker gamle Chow Chow valp er svært glad i å småbite i oss og klærna våre. Dette skjer i de fleste situasjoner, både når vi skal ha kosestund, leke, ut på tur.. det største problemet er allikevel når vi ikke gjør noe spesielt sammen med valpen men når vi gjør dagligdagse gjøremål i huset.

Noen som har noen tips? :frantics:

- Forslag med å gi henne en leke fungerer dårlig da alle i huset ikke går rundt med en leke konstant. Dessuten har vi en leke/biteleke er denne gøy i 10 sekunder så vil hun småbite på oss igjen.

- Vi aktiviserer henne mye både mentalt og fysisk

- Forslaget om å hyle som en kråke når hun biter er også forsøkt uten hell. Det går 10 sekunder så er det i gang igjen

- Ignorere henne er ikke alltid mulig da hun går "oppi" våre gjøremål

- Sperre henne inne på et rom er vi ikke interessert i å gjøre

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm... vad med att sprida runt godbitar som hon får leta efter om det är något speciellt ni behöver göra som ex. hänga upp rena kläder och behöver att hon håller sig lite undan?

Min chow chow är i alla fall ganska road av att få leta efter godbitar av alla dess slag :frantics: och det brukar jag låta honom göra om jag måste göra något som jag inte vill bli störd i.

Annars kanske det hjälper att pröva avleda henne att göra något annat, kanske få jobba med att få ut godis ur en toalett rulle som är tom på papper? Då bara lägger du godbitarna inne i rullen och antingen sätter tejp för öppningarna eller så kan du vika dem.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Å hyle fungerer ikke hvis ikke det finnes en konsekvens. Jeg ville gått ut av rommet. Altså, gitt meg selv en time-out. Ev. pipe/hyle først som en betinget straff (heter det det?). Hvis du absolutt ikke vil gå fra henne kan ha på henne halsbånd og valpesnor hele tiden og binde henne fast et sted hun ser dere for en liten stund hvis hun begynner.

Kjør på med fylt og fryst Kong, samt søk.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

halsbånd og valpesnor hele tiden og binde henne fast et sted hun ser dere for en liten stund hvis hun begynner.

Det var dette som fungerte for oss ved valpebitingen. Han responderte lite på andre metoder, f.eks hyle og ignorering (klarte ikke å ignorere skarpe valpetenner som satt fast på innsiden av lårene mine :frantics: ).

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Valper biter... End of story,,, Prøv å smøre dere med mange lag med tålmofighet, gi h*n noen annet å bite på, og bruk tykke sokker. Slapp av, dette er noen som går over etterhvert... Midas er esktrem på å bite. Han biter, og blir irritert når jeg gjor ting med han når han har behov for å bite. Jeg sier ikke nei til han eller sånt, jeg bare gir han noe annet å tygge på... Det går over...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for gode tips, dette med søk tror vi at kan være en lur ide. Blir prøvd ut i dag :frantics:

Vi er veldig klare over at dette med biting går over etterhvert, hadde bare vært greit med en begrensning på det de mnd det varer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Sarek har vi hatt litt i valpeslips som de så fint kalte det. Det fungerte fint for oss. Også har vi kjøpt en sånn ball av gummi til å ha godbiter/fòr i, som vi lar han trille rundt. Da er han fint opptatt i en fem minutters tid mens vi gjør det vi må.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei! Med straff mener jeg noe som avbryter og på sikt reduserer den uønskede adferden. Hva det er og hvor hard straffen er vil selvsagt avhenge av hund og situasjon. For mitt eget vedkommende er det i en del tilfeller nok med et bestemt "nei" for å avbryte stirringen. Men det er jo per def straff det også. Ja, leash-pop kan funke på noen hunder, men i slike situasjoner er min erfaring at man også bør være litt forsiktig med det, da leash-pop faktisk også kan trigge utagering.   Ja, enig i det du sier om å bruke metode som kan utvikle stress ved passering. Det er også noe av grunnen til at jeg bruker motbetinging når avstanden er stor nok. Jeg har forøvrig god erfaring med å benytte motbetinging på langt mindre avstand etter å ha straffet tidligere. Dermed unngår man også stress og at hunden assosierer motgående hunder med noe negativt.   PS! Veldig bra jobbet at det har funket for deg kun med motbetinging.
    • Jeg tenker det kommer an på hunden. ..og hva du mener med straff. Er det en innarbeidet lyd som indikerer avbryt, ellers..? Hva ellers?  Fra YouTube ser det ut som såkalt "leash pop" fungerer på mange hunder. Det finnes jo mange grader av det, det trenger ikke være så kraftig at det gjør vondt, og det kan fungere som Caesar Millans: "Tssscht!" for å få kontakt på en måte som ikke fungerer som belønningsmarkør, men advarsel om at nå blir jeg sur og det blir kjip stemning her? Mange hunder tar det til seg at fører er misfornøyd. Mer interessant å gjøre fører happy. Så er det andre hunder som ikke kunne brydd seg mindre om det.  Personlig er jeg skeptisk til å gjøre noe hunden kan utvikle stress ifbm passeringer av. Motbetinging har alltid fungert for meg, men det kan som du sier ta tid, og jeg vet om TO meget erfarne som ikke har lykkes med den metoden på sine hunder selv etter to år med konsekvent trening, så 🤷🏼‍♀️ Privattimer med erfaren instruktør?    Edit: Av alternativ adferd virker sitt litt kjedelig. Hvor mye begeistring og belønning er hunden vant med at en plain sitt utløser? Jobbe den opp litt om det har gått rutine i den?
    • Hei! Slik jeg ser det er det i hovedsak tre metoder hvis man har passeringsproblemer: 1) motbetinging/sladring, 2) alternativ adferd (f eks sitt eller fot), 3) straffe uønsket adferd (f eks straffe/avbryte stirring, da det gjerne er steget før utagering). 2) og 3) kan selvsagt overlappe, f eks om man vil kreve en alternativ adferd. Men så til spørsmålet: Er motbetinging uforenlig med å straffe uønsket adferd? I utgangspunktet skjønner jeg at man vil svare at metodene er helt uforenlige. Jeg mener at motbetinging i utgangspunktet er en fantastisk metode, uten risikoen for uønskede "bivirkninger" hvis det gjøres riktig. Problemet med motbetinging er at det tar lang tid å komme i mål og i hverdagen vil man gjerne, selvsagt litt avhengig av hvor man bor, møte en hund som er så nær at motbetinging ikke funker. I disse tilfellene vil jeg heller avbryte/straffe stirring for å være i forkant, og så kreve at hunden min følger meg forbi, og deretter belønne rett adferd når fokuset er på meg. Dette kan virke som nærmest det motsatte av motbetinging, men det er stor forskjell på å se/registrere den andre hunden og å stirre på den. Når avstanden er stor nok vil jeg imidlertid benytte motbetinging for å passere. Tenker dere at jeg kombinerer metoder som er uforenlige? Burde jeg heller bruke kun én av dem?
    • En han. Har merket meg at andelen testosteron på kurs og trening er påfallende mye lavere enn østrogen. Ofte er det eneste testosteronet til stede i følge med sin mykere halvdel, som har dratt dem dit. Resten av testosteronet kom ferdig utlært og er ute med hundene løse i parken, hilser på fremmede i bånd, og deler villig sin ekspertise med random damer som antakelig ikke kan like mye om hund som dem selv.  #notallmen men når den taggen føles nødvendig..
    • Jeg er ute og går tur med hunden min i belte. Det er mellom 2-3 m. langt og gjør at jeg har god kontroll på henne. Hun går stort sett fint og rolig ved siden av meg. Hun kan trekke litt i begynnelsen da hun har høy energi, men ellers rolig og fint kroppspråk.  Jeg ser en fyr som kjører sikk sakk i veien på skateboard med en bulldog/boxer. Hunden stopper opp og bjeffer på min. Som den ansvarlige hundeeieren jeg er går jeg inn en sidevei for å vente på at de passerer på hovedveien. "Er hun ikke gira?" "Er det tispe?" "Dette er gutt. Han er ikke farlig?" Han spør igjen to ganger om hun ikke er gira. Jeg har sagt at hundene har møtt hverandre før og det ikke er en god match og at avstand over greit.  Hundene er tydelig usikre på hverandre og viser det gjennom kroppsspråket sitt. Dette er ikke situasjonen for å hilse. Begge hundene er i bånd. Det var forøvrig flere mennesker rundt og en vei det også ferdes mye biler fra folkene som bor der. Hvorfor så vanskelig å lese situasjonen? Eller ser jeg flere som går tur og snakker i mobil, eller med headset som stenger ute lyd og er i egen verden. Det mest frustrerende er kanskje de som snakker i tlf. som stopper midt i veien (som forøvrig er trang) med hunden sin slik at du bare må vente på at de ser deg og dere blir enige på en eller annen klønete måte om hvordan passeringen blir.  For egen og andre sin del forsøker jeg å være oppmerksom på både egen hund og omgivelser på tur. Da blir det hyggeligere og enklere for alle andre.  Sånn, det var dagens utblåsing for egen del. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...