Gå til innhold
Hundesonen.no

Væskefylte albuer


Recommended Posts

Skrevet

Storegutt her har det med å klaske rett ned på betongen når han skal legge seg. Ettersom det har blitt varmere i været foretrekker han å ligge i gangen vår hvor han ligger rett på den kjølige betongen. Nå har albuene hans begynt å fylles med væske (en kul på hver albue på størrelse med en golfball). Jeg forsøker la ham få hvile litt mykere, men er det noe mer jeg kan gjøre evt? Noen som vet?

Skrevet

Du kan prøve å massere vekk væsken, men dessverre er det veldig vanlig med vannkul på albuene på de store beista våre... Jeg vet av flere som rettogslett har tykk krokodillehud helt uten pels på albuene, fordi de insisterer på å ligge hardt...

Skrevet

Jeg tror jeg ville tatt ham med til veterinær og fått tømt ""golfballene", samt prøvd å legge en plate av tre evt gummimatte der han ligger.

Skrevet

hei!

Hunden din har nok fått veskeansamling på albuene, m,en tviler på at det gjør særlig vondt om hunden ønsker å ligge på steder med hardt underlag. Uansett høres golfballstore kuler stort ut! jeg ville gått til veterinæren.

Vanlig at tyngre raser har små veskefylte blærer der(ala gnagsårnlemme på folk) og det blir fortykket etter hvert( slik som vi får træler av håndarbeid) . Helt normalt.

men sjekk med dyrlegen for sikkerhets skyld.

lykke til!

Skrevet

Du kan prøve å massere vekk væsken, men dessverre er det veldig vanlig med vannkul på albuene på de store beista våre... Jeg vet av flere som rettogslett har tykk krokodillehud helt uten pels på albuene, fordi de insisterer på å ligge hardt...

Hmm, kan jo prøve på det da kanskje :wub:

Jeg tror jeg ville tatt ham med til veterinær og fått tømt ""golfballene", samt prøvd å legge en plate av tre evt gummimatte der han ligger.

Han har fått streng beskjed om å holde seg på puten sin, og døren til betonggangen er nå lukket.

hei!

Hunden din har nok fått veskeansamling på albuene, m,en tviler på at det gjør særlig vondt om hunden ønsker å ligge på steder med hardt underlag. Uansett høres golfballstore kuler stort ut! jeg ville gått til veterinæren.

Vanlig at tyngre raser har små veskefylte blærer der(ala gnagsårnlemme på folk) og det blir fortykket etter hvert( slik som vi får træler av håndarbeid) . Helt normalt.

men sjekk med dyrlegen for sikkerhets skyld.

lykke til!

Takk :)

Var til veterinæren i dag. Der fikk jeg beskjed om å sørge for at han fikk ligge mykt fremover. Det gikk eventuelt an å tømme kulene, men det ville være tungvint og kostbart... Så jeg ser det litt an, og begynner med å la ham ligge mykere :wub:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...