Gå til innhold
Hundesonen.no

Hjelp til å lage et enkelt diagram?


SoppenCamilla

Recommended Posts

Jeg skjønner at jeg ikke må begi meg ut på noen andre programmer enn Word og Photoshop, ihvertfall!

Kan noen hjelpe meg med å lage et enkelt histogram? Jeg skjønner ikke en dritt av de programmene jeg har selv, tydeligvis.

Jeg trenger bare noe veldig enkelt, i retningen dette:

iw_histogram.gif

Verdiene jeg har er disse:

Vekt [a,b> | Frekvens

[2,4 , 2,8> | 6

[2,8 , 3,0> | 12

[3,0 , 3,2> | 30

[3,2 , 3,4> | 26

[3,4 , 3,6> | 14

[3,6 , 4,0> | 8

[4,0 , 5,0> | 4

Og hvis det går ann, så kanskje jeg kunne fått en Y-akse som begynner på 0 helt nederst på X-aksen, og fortsetter med 5 som første stopp, så 10, 15, 20 og helt opp til 35?

X-aksen vet jeg ikke helt åssen jeg skal gjøre det med, vekten på den minste babyen starter på 2,4 som du ser, og den største er oppimot 5kg. Så hvis du finner på noe lurt der, så blir jeg glad! Jeg vet hvordan man gjør det altså, jeg har histogrammet på papir, det var bare det at jeg må ha det på pc! Så jeg jukser ikke, faktisk. :wub:

Well, skjønte noen det? Og gidder noen å hjelpe meg? Værsåsnill?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg skjønner at jeg ikke må begi meg ut på noen andre programmer enn Word og Photoshop, ihvertfall!

Kan noen hjelpe meg med å lage et enkelt histogram? Jeg skjønner ikke en dritt av de programmene jeg har selv, tydeligvis.

Jeg trenger bare noe veldig enkelt, i retningen dette:

iw_histogram.gif

Verdiene jeg har er disse:

Vekt [a,b> | Frekvens

[2,4 , 2,8> | 6

[2,8 , 3,0> | 12

[3,0 , 3,2> | 30

[3,2 , 3,4> | 26

[3,4 , 3,6> | 14

[3,6 , 4,0> | 8

[4,0 , 5,0> | 4

Og hvis det går ann, så kanskje jeg kunne fått en Y-akse som begynner på 0 helt nederst på X-aksen, og fortsetter med 5 som første stopp, så 10, 15, 20 og helt opp til 35?

X-aksen vet jeg ikke helt åssen jeg skal gjøre det med, vekten på den minste babyen starter på 2,4 som du ser, og den største er oppimot 5kg. Så hvis du finner på noe lurt der, så blir jeg glad! Jeg vet hvordan man gjør det altså, jeg har histogrammet på papir, det var bare det at jeg må ha det på pc! Så jeg jukser ikke, faktisk. :wub:

Well, skjønte noen det? Og gidder noen å hjelpe meg? Værsåsnill?

Tabellen din skjønte jeg ikke helt, vekt [a,b> - er det er vekt intervall? Slik at det feks er 6 stk som veier mellom 2.4 og 2.8?

Bruker du excel? Kan fint lage grafen for deg jeg, men skal du ha den tilbake som en jpg eller som en excel-fil?

edit:

Og hvordan i huleste får jeg lagt den inn pent her.. Grrrr Kanskje sende den til deg på mail?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tusen takk Tonje! Men dessverre er det ikke helt sånn jeg så det for meg. Histogrammet skal ha søyler som ligger inntil hverandre, sånn som den over. Y-aksen har du fått til veldig bra, men X-aksen skulle gjerne hatt noen andre tall. Altså, hvis den begynte på 2, så 2,5 - 3 - 3,5 - 4 - 4,5 - 5, skjønner?

Det er liksom søylene selv som viser hvilken vektklasse de er i.

Og nei, Excel funker ikke ordentlig her, så jeg får ikke laget noen diagrammer, og OpenOffice vil ikke la meg skrive noen tall på X-aksen selv. :)

Jeg laget diagrammet i paint, så du kan se, men jeg vil veldig gjerne at det ser litt mer ordentlig ut. :)

Histogram_paint.jpg

Den røde kolonna er litt bred, for den går fra 2,4 - 2,8 kg. Det er seks stykker innenfor den vekta.

Gul, grønn, rosa og lilla er like store (det ser vel alle, med mine mad paint-skillz :P ), alle går 0.2 kg oppover (2,8 - 3, 3 - 3,2 osv).

Blågrå er enda litt bredere igjen, for den går fra 3,6 - 4.

Den brune er tykkest, for den går fra 4-5kg.

Hvis du hadde giddet å prøve å lage et på nytt, så hadde jeg blitt kjempeglad! :P

Du kan sende det på mail hvis du vil, camilla(at)bulleboxer.net :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Skal se om det ikke er måte å "lure systemet på" jeg, men ikke ikveld (skal snart drikke vin og da blir det fort at systemet lurer meg isteden..). OK om du får imorgen? (Og håpe at det blir OK..)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hei, altså dette er egentlig ikke noe problem bare et visst familiemedlem holder ham inne om morgenen. Ellers har han program han, masse trim - får han mer så hadde han kunnet risikere belastningsskader så jeg har kuttet litt ned på det, bilturer, lek osv, her er det full rulle nesten til leggetid og utenom en tid på dagen jeg ofte trener. Han har luke og kan gå ut i hundegården som han vil når døra ut er låst (han åpner dører selv), men det er mest for å ligge der og glane eller tisse. Om han ikke har 50-100 meter å løpe på så er det nesten ingen vits med gjerde for den typen hund, en hundegård er bare en startgrop for ham. Men på det nye stedet vi flytter vil han få det sånn, med 1.5 meter høyt gjerde. Og det har vi bestemt uavhengig av dere akuratt pga denne uvanen hans med å stikke av (flytte skulle vi uansett). Før har det gått hunder fritt her i alle år, de har åpnet dørne på huset selv og gått inn og ut som de ville, og det har aldri vært noe problem, men nå har det blitt det.
    • Ikke ta ting personlig. Opplysning om gjeldende lovverk er ikke et angrep på deg. Det er mange gæmliser her som har hatt hund før det var lover mot å la hundene løpe løse. Jeg (vi) kan relatere og forstår deg. Tror ikke du er et dårlig menneske. De lovene er forholdsvis nye, de er i konflikt med tradisjonelt hundehold på bygda og de står ikke på forsiden av avisene hver dag, en må søke etter dem eller få informasjon fra andre. Det er langt mellom lovverket og gjengs oppfatning av hva som er ok blant folk flest, utenfor typiske hundemiljøer. Folk flest bare har hund og gjør som alle andre rundt som også bare har hund. Slipper dem løse overalt fordi de synes de trenger å få løpe fra seg, helt uvitende om at det ikke er lov. ..men det er altså forbudt ved lov og kan medføre bøter ved overtredelse, selv om hunden ikke lager problemer for noen. Får dere til å sette opp en god løpestreng med retractable line som reduserer faren for at hunden vikler seg inn? Om det er folk hjemme som kan høre om hunden bjeffer, i tilfelle noe skjer, så kunne en sånn kanskje vært en løsning på morgenen, om ingen har tid til å lufte hunden godt nok. (Tror jeg. Den er ikke under FULL kontroll for den KAN vikle seg ut av selen eller noe kan løsne, men.. 🤷🏼‍♀️ Bedre enn å bare slippe den løs da) Så lenge opplegget holder hunden er den under kontroll.   
    • Nå har han hundegård da, men det er litt for lite for ham, så han får gå løs når vi har oversikt. Dit vi flytter om et år er det 4 mål tomt som vi planlegger å gjerde inn, det blir noe annet. Men dette synes jeg begynner blir tåpelig. Skal jeg fortelle hele livshistorien min mens vi holder på eller skrive en roman om livet og hunden min? Høres ut som mange her ville kjøpt den boken.
    • "Det gjelder ikke min hund" er dessverre en alt for vanlig unnskyldning. Helt til den dagen det gjør det. Gjerde inn tomta, problemet løst. Selv kunne jeg aldri tenkt meg å bo uten trygg inngjerding for hund rundt boligen.
    • Dette vet jeg og hadde det vært tilfelle så hadde det vært noe helt annet, men for å repetere: det som er greia her er at et familiemedlem som ikke altid er helt enkelt å forholde seg til slipper ut bikkja om morgenen - uten tilsyn - mens jeg og et annet familiemedlem har sagt ifra om akuratt dette her flere ganger, men det går inn ene øret og ut det andre.  Og bikkja jager ikke vilt, han går og snuser i veikanten fordi andre hunder har gått der, dette begynte han med seint i vinter, det var ikke noe problem før da.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...