Gå til innhold
Hundesonen.no

Mops?


Charlotte<3

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle sammen :ahappy:

Jeg lurte på om det er noen her som har erfaring med hunderasen mops?

for når jeg skal flytte for meg selv har jeg utrolig lyst på en! men jeg lurte da på om noen kunne fortelle meg litt om denne rasen? er det noen problemer jeg må være oppmerksom på? og er det noe dere likte/liker ekstremt godt med å ha en mops?

Skrevet

Heisann :ahappy:

Erfaring med rasen har jeg i massevis. Mops er en rase som finner på mye rart, det er en rase som ikke krever så altfor mye. Mopsen betegnes ofte som en "enmannshund", da den har lett for å knytte seg veldig til en person. (kanskje den som fôrer og går mest tur :ahappy: ).

Noen mopser kan vise tendenser til mat aggressivitet ovenfor hverandre, dette er noe jeg selv ser på våre mops (min søster og jeg har åtte stk tilsammen) men vi har for det meste greid å trene dette bort.

Det er noe hudproblemer og luftveisproblemer på rasen, samt patella. Her i Norge er det dessverre ingen krav på å helseskjekke mopsen før den går i avl, men om du velger en seriøs oppdretter vil jeg ikke tro dette blir noe problem.

Ellers så er mops en gøyal rase som jeg anbefaler alle som har lyst på en virkelig kosete hund med masse godlyder. (de grynter, snøfter og kan "prate" endel)

Jeg kommer nok alltid til å ha mops i mitt liv, da det er en fantastisk rase som sjarmerer flesteparten veldig lett på en eller annen måte.

Om du virkelig går videre med dette å skaffe deg mops anbefaler jeg deg å gå via : www.mopsen.no eller og PM meg (jeg er med som varameldlem i styret)

Mvh Synnøve :ahappy:

  • 4 weeks later...
Skrevet

Heisann :D

Erfaring med rasen har jeg i massevis. Mops er en rase som finner på mye rart, det er en rase som ikke krever så altfor mye. Mopsen betegnes ofte som en "enmannshund", da den har lett for å knytte seg veldig til en person. (kanskje den som fôrer og går mest tur :flowers: ).

Noen mopser kan vise tendenser til mat aggressivitet ovenfor hverandre, dette er noe jeg selv ser på våre mops (min søster og jeg har åtte stk tilsammen) men vi har for det meste greid å trene dette bort.

Det er noe hudproblemer og luftveisproblemer på rasen, samt patella. Her i Norge er det dessverre ingen krav på å helseskjekke mopsen før den går i avl, men om du velger en seriøs oppdretter vil jeg ikke tro dette blir noe problem.

Ellers så er mops en gøyal rase som jeg anbefaler alle som har lyst på en virkelig kosete hund med masse godlyder. (de grynter, snøfter og kan "prate" endel)

Jeg kommer nok alltid til å ha mops i mitt liv, da det er en fantastisk rase som sjarmerer flesteparten veldig lett på en eller annen måte.

Om du virkelig går videre med dette å skaffe deg mops anbefaler jeg deg å gå via : www.mopsen.no eller og PM meg (jeg er med som varameldlem i styret)

Mvh Synnøve :hyper:

Tusen hjertelig for svaret! Flotte tips! da skal jeg se mer p åden linken du ga meg :D

Skrevet

OT, men det hadde aldri falt meg inn å kalt gryntinga eller snøftinga til mopsen for en "godlyd". Også litt begrunnelse: senest i går hadde klassen min med seg hundene sine på skolen (går hundelinja på Natur), og hun ene har altså en mops. Vi gikk ca 10min bort til en gresslette, satt oss ned der (hundene lå i skyggen) og hadde én innkalling i løpet av en times tid. Så gikk vi 10min tilbake. De neste to skoletimene lå mopsen og gryntet og peste. Eier og venninnene hennes fniste av han, og kalte det noe sånt som nettopp godlyder. :flowers: Dette er visst nok en mops som er i god kondisjon og fint takler en lang tur over fjellet..

Ellers tviler jeg ikke et sekund på at mopsen er en flott rase med en uvanlig sjarmerende personlighet.

  • 3 weeks later...
Skrevet

Bestevenninnen min har 2 mopser, begge hannhunder. De har en fantastisk personlighet, det skal ingen ta fra dem. Begge går glimrende overens med alle andre hunder og mennesker. Den gryntinga som blir nevnt vil ikke jeg heller kalle godlyd.. Men det er nok en vanesak. De snorker skikkelig også. Men selv om vi kanskje synes det er forstyrrende, legger ikke eierne merke til det engang. Så man blir vel vant til det.

Men... De sliter veldig når det er varmt. Skal ikke gå mange meterne før de sliter veldig med pusten. Og så er det jo en del sykdommer man må være klar over da. Blant annet hud (neserynken må holdes tørr og ren) og øyne er vel ekstra utsatt.

Men de er absolutt herlige hunder :blink:

Skrevet

OT, men det hadde aldri falt meg inn å kalt gryntinga eller snøftinga til mopsen for en "godlyd". Også litt begrunnelse: senest i går hadde klassen min med seg hundene sine på skolen (går hundelinja på Natur), og hun ene har altså en mops. Vi gikk ca 10min bort til en gresslette, satt oss ned der (hundene lå i skyggen) og hadde én innkalling i løpet av en times tid. Så gikk vi 10min tilbake. De neste to skoletimene lå mopsen og gryntet og peste. Eier og venninnene hennes fniste av han, og kalte det noe sånt som nettopp godlyder. :blink: Dette er visst nok en mops som er i god kondisjon og fint takler en lang tur over fjellet..

Ellers tviler jeg ikke et sekund på at mopsen er en flott rase med en uvanlig sjarmerende personlighet.

Nå er denne gryntingen svært varierende fra hund til hund, har selv en mops som grynter, snøfter og peser VELDIG lett,e mens jeg også har hunder som kun lager disse lydene når de er svært oppspilte og boffer og grynter litt.

Så kondisjon og avl spiller litt inn på dette.

Skrevet

Jeg har absolutt inntrykket av de aller fleste mopser er trivelige hunder med godt gemytt, men det skal ikke stikkes under et stol at mange sliter med å få puste, spesielt i varmt vær. Jeg har selv vært på tur med en rimelig veltrent mops og fra turens første oppoverbakke hørtes det ut som den hadde et alvorlig astmaanfall som varte hele turen. Det var ille å høre på. Turstien gikk i opp og nedover bakker, noen bratte og noen slake på en fin sommerdag i skogen. Med på turen var det en annen brakykefalisk rase med lengre snute og den hadde ikke pusteproblemer.. Det finnes raser som er friskere, mer funksjonelle og er like søte som mops.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
    • Hei! Jeg er ei jente på 23 år. Jeg og min samboer planlegger å flytte hjem igjen til bygda jeg opprinnelig kommer fra. Det er veldig landlig og utrolig fine fjell og skogsturer. Jeg er selv et friluftsmenneske og elsker alt av hengekøyeturer, teltturer, fisketurer og fjellturer. Samboeren min kommer til å være i jobb når vi flytter hjem og jeg skal starte lærerutdanningen min over nett. Vi har derfor snakket om å kanskje skaffe oss en valp til høsten. Vi har særlig sett på golden retriever som et alternativ for oss. Jeg kommer til å få hjemme og kunne ærlig trengt de rutinene som kommer med å ha valp. Samboeren min har ikke hatt egen hund før, men jeg er vokst opp med hund (Schiller støver, finsk støver, mops, malteser, sibirsk husky) jeg har selv vært med på å oppdra disse hundene (særlig huskyen da jeg var litt eldre når vi fikk henne) men sammen med familie. Jeg synes det er vanskelig å skulle vente på riktig timing. Jeg er selv i arbeid akuratt nå og sparer aktivt for å kunne ha råd til en hund i fremtiden. Vil jo såklart ikke gå til anskaffelse av en valp uten å ha nok oppsparte midler til forsikring og uforutsette avgifter. Vi har allerede en katt fra før som har astma som trenger oppfølging og behandling. Det er ikke slik at vi drar så mye på ferier, og om vi gjør det så har det vært hjem til bygda eller på Norgesferie, og da er pus med (han ble vandt til med reising fra ung alder), og det skulle hunden også fått være. Men er det riktig tidspunkt? Det er dette jeg sliter litt med å bestemme. Hvor lenge skal vi vente før vi evt anskaffer oss hund? Bare vet vi når det er tid for ett nytt familiemedlem? Jeg har egentlig allerede ventet tålmodig i 4 år, men det har aldri vært den rette tiden for ett så stort ansvar. 
    • Er det SÅ lett for dem å bytte ut en kjøper da? Som de forhåpentligvis har hatt et par møter med, snakket med og "godkjent"?   De kan faktisk heller ikke bare trekke kjøpet der og da, isåfall kan du anmelde dem for svindel. I motsetning til en del andre lovbrudd i "hundebransjen" mistenker jeg at det også vil bli tatt mer på alvor siden det er et økonomisk lovbrudd og ikke dyrevelferdsmessig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...