Gå til innhold
Hundesonen.no

Tisser seg ut i søvne


Kaja

Recommended Posts

Ja, nå ligger jeg og Cosmo i senga. Cosmo sover jeg jeg ser film. Så plutselig tisser han, en HEL dam i senga.. mens han sover. Han våkna ikke etterpå heller. ;)

Det mistenker at dette har skjedd før i senga hans på dagtid, da det er tiss der med jevne mellomrom, og han sier ALLTID i fra når han må ut. Det er ingen uhell på gulvet, og det har ikke vært det på hvertfall 2 uker, med mindre når han har vært alene hjemme.

Er dette vanlig? At de tisser seg ut i søvne? Det er ca 3 timer siden han var ute siste gang før vi la oss i senga, og han har sovet hele tiden.

Jeg holdt også på å sovne, men nå har jeg ingen dyner eller seng, og en bikkje full av tiss som ligger og snorker.. Vel, dusjen. Her kommer vi ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg vet ikke om det er vanlig, men opplevde det flere ganger med tispa mi da hun var yngre (omtrent 7mnd rundt der).

Dette var jo utrolig frustrende, spesielt siden jeg hadde henne sovende i min seng, og da jeg strakte ut føttene ble jeg plutselig klissvåt! av tiss!

Her vokste det faktisk av etter en liten stund, var vel en måned med noen sånne tilfeller :S

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Akkurat det du skriver her opplevde jeg med tispa mi også. Veldig frustrerende, og hun ble sjekket opp og ned i mente uten at veterinæren fant noe. Jeg mistenkte jo først UVI eller noe sånt, for hun var litt rar sånn ellers også. Tissa unormalt mye, virket ikke som hun klarte å holde seg særlig lenge. Men hun tisset altså i søvne, og hun virket like sjokkert som meg når vi oppdaget det. Hun var vel ca 1, 1 1/2 år når det sto på. Og det gikk faktisk over flere måneder. Kom og gikk. Men heldigvis sluttet det, og det er nå sikkert 1 år siden det har hendt. Men jeg kan ikke gi deg ett svar på hva det kan være. Men nå er vel din valp uansett, min var jo godt voksen når det sto på.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Kan det være at de sover så hardt at de ikke merker det? :icon_redface: De er jo valper/unghunder, og nå skal jeg ikke sammeligne mennesker og hunder her, men mange barn tisser jo på seg om natta rett og slett fordi de sover alt for tungt til å merke at de må på do

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Snaffa: Ja, han her også virka helt forskrekka da han våkna og forsto at han lå i en dam med tiss. Han liker ikke å være våt. Han satt seg ned å så på meg og bare "mff" :icon_redface:

Han sov ihvertfall resten av natta uten videre uhell, så håper det er siste gang jeg må opp midt på natta for å dusje hund :innocent:

Får bare følge med å se om det er noe som gjentar seg og eventuelt ringe vet. å høre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Eldste tispen min hadde problemer med å holde seg som ung og kunne tisse på seg i søvne. Det gav seg på henne når hun var rundt 7-8.mnd.

Hun ble også kontrollert opp og ned og i mente. Sjekket for uvi, urin krystaller, ultralyd av div .

Konklusjonen var tilslutt at hun rett og slett var dårlig utviklet på det området og at det ville bli bedre etterhvert som hun ble eldre. Og det ble det gradvis :icon_redface:

Men jeg hadde nok uansett sjekket for å utelukke andre ting om dette viser seg å gjenta seg.

(Ikke for å sammenligne, men også barn på to ben utvikler seg litt forskjellig på det punktet som heter "holde seg")

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg satt min i senga her om dagen, å da satt han oppå dyna mi å spruten sto bare rett ut, å det virket heller ikke som at han merket noe selv, bare satt der å så dum ut mens det bare fosset, men jeg greide å løfte han opp å da stoppet han til jeg fikk båret han ut:) jeg begynte å lure litt selv da kan du si, for jeg har aldri sett noen gjøre noe lignende, men har ikke gjort det verken før eller siden, så tror bare han var skikkelig sliten etter vi hadde vært på kurs så han ikke skjønte han måte knipe igjen røret :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vi tok hunden vår med til vett etter at hun tisset i sengen mens hun sov og tydelig drømte. Vetten sa da at urinen hennes hadde for høy ph-verdi. Her har jeg fått noen tips til hvordan man kan gjøre urinen surere: http://hundesonen.no/forum/index.php?showtopic=50820

Vi har ikke hatt noen uhell etter dette, men har begynt å gi litt tranebærtabletter og c-vitamin forebyggende, og for at hunden skal ha riktig ph-verdi på urinen.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan jeg spørre hvilken medisin hun gikk på? Har selv en hund på 3 år som allerede har fått påvist alvorlig grad av HD. Gått fast på Previcox hittil, men synes virkningen kan diskuteres. Ønsker gjerne innspill på smertestillende - ev injeksjonsbehandlinger som gir tilstrekkelig med lindring uten noe særlig bivirkninger. Vet en del av smertestillende som blir forskrevet i behandling HD og artrose blant annet er  NSAIDS som igjen gir ofte belastning på lever, og nyre over tid. Synes det er vanskelig å finne rette behandlingen da hunden er relativt ung.
    • Du kan nok ta det helt med ro ang. rosa nese.  Jeg har hatt flere valper med rosa nese og de har blitt fullpigmentert fram mot leveringstid, noen litt senere, men sorte har de blitt.
    • Da er han jo ung, på godt og vondt, og kan formes mye. Kurs er uansett gøy og lærerikt.
    • Har litt erfaring med Japansk spisshund. Pelsstell: De 2 første jeg hadde slapp pels 2 ganger i året, hvor mesteparten av pelsen kom ut på veldig kort tid. Endel børsting da, men lite pelsstell ellers. Han jeg har nå gjør ikke det, men har de vanlige røytepriodene vår og høst.  Han krever ikke veldig mye pelsstell utenom røyteperiodene, pleier å børste ham når den blir badet. Anbefaler en hundeblåser for å lette pelsstellet og greit å få tørket dem når de har blitt dusjet.   Aktivitetsnivå: De er med på det meste men mine har egentlig ikke krevd mye. Stort sett fornøyd bare de får en god tur hver dag. Mine har også drevet med alt fra ID-spor til agility og kost seg med det. Lydnivå: Veldig induvidielt, men spisshunder er jo kjent for å ha litt lyd. Mine 2 siste har varslet når det kommer noen, noen ganger men ikke så ofte når noen har gått forbi, men jeg har flere hunder, bla en sheltie som bjeffer for alt så hvor mye lyd det ville vært uten ham vet jeg ikke. Første min bjeffet bare når noen ringte på. Min er stort sett rolig på hotell, når det bare er ham eller med den andre roligere sheltien min. Sjelden de bjeffer hele tiden, har bodd på motell med mange andre japanske spisshunder og ingen av de står å bjeffer hele døgnet. Vet det er flere i JS miljøet som har med sine på båt uten problemer.  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...