Gå til innhold
Hundesonen.no

Høyt kolesterol hos hund


Siri

Recommended Posts

Skrevet

Jeg fikk nettopp høre at hunden til en venn av meg har fått påvist for høyt kolesterol. Jeg har overhodet ingen erfaring med dette - jeg har vel aldri tenkt på at det er en lidelse hunder kan få - så jeg tenkte at Sonen kanskje har hørt om dette ? Er det noen som vet noe om behandling og prognoser for sånt ? Evt hvorfor det oppstår ?

EDIT: Diagnosen er vel da Hyperlipidemi.

Skrevet

Etter det jeg kunne finne på nettet så er det forrelatert, enten et dårlig tørrfor eller for mye 'dritt' i tilegg. Mye mosjon er helt sikkert ikke noe negativt iallefall og slutt med all mat som hunden ikke skal ha, fet mat, krydret mat, ja generelt menneskemat.. Sats heller på et godt hundefor og mye mosjon :rolleyes2:

Skrevet

Etter det jeg kunne finne på nettet så er det forrelatert, enten et dårlig tørrfor eller for mye 'dritt' i tilegg. Mye mosjon er helt sikkert ikke noe negativt iallefall og slutt med all mat som hunden ikke skal ha, fet mat, krydret mat, ja generelt menneskemat.. Sats heller på et godt hundefor og mye mosjon :rolleyes2:

Nei, det er nok ikke dårlig fôr som er årsaken, men det kan forverre tilstanden om man fôrer på for fet kost. Jeg fikk selvsagt også Googlet litt - og så vidt jeg kan forstå kan tilstanden skyldes pancreaseinsuffisiens eller kronisk betennelse i bukspyttkjertelen (hunden er ikke tilstrekkelig utredet ennå). Dvs hunden mangler evnen til å produsere enzymet som spalter fett. Fettfattig kost er vel en del av behandlingen - sammen med tilførsel av enzymer i kosten.

Skrevet

Når den ene tispen min hadde begynnelse til livmorbetennelse så hadde hun også forhøyet kolesterol, jeg fikk beskjed om at dette er vanlig. Denne tispen fikk antibiotika og da forsvant både betennelsen og kolesterolet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis det ikke er trygt for dem å være i bilen så er det bedre å la dem være hjemme. Du får grinder til bilvindu og lås til bagasjeromsluker som gjør at du kan ha dem åpne uten at folk får tilgang.
    • Redd noen da stjeler dem om jeg setter opp mere vindu enn 5 cm.
    • Trenger du å ha med hund til legen? Jeg ville jo heller latt den være hjemme. Men så lenge det ikke er direkte sollys på bilen går det helt fint. Om det er direkte sollys ville jeg prøvd å finne skygge eller satt opp vinduer litt og evt. bagasjerom med luftlåsing.
    • Skal til legen men det er 10 grader på det varmeste her. Tror du det går bra da?
    • Forumet har dalt i takt med Facebook, og veldig lite nyrekruttering. I tillegg litt uenighet om hva som er greit og ikke på forumet, og noen som mistrivdes og meldte seg ut. I tillegg har de "gamle" brukerene blitt eldre, opptatt av andre ting, eller bare ikke føler behov for nettsamfunnet lengre. For yngre som leter er det lettere å finne grupper på Facebook.  Jeg vet en håndfull titter innom nå og da, men det er jo litt slik at aktivitet skaper aktivitet, så når få poster blir det også mindre respons. Det har vært diskutert å legge ned forumet, men det blir en stund til ihvertfall.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...