Gå til innhold
Hundesonen.no

Høyt kolesterol hos hund


Siri

Recommended Posts

Skrevet

Jeg fikk nettopp høre at hunden til en venn av meg har fått påvist for høyt kolesterol. Jeg har overhodet ingen erfaring med dette - jeg har vel aldri tenkt på at det er en lidelse hunder kan få - så jeg tenkte at Sonen kanskje har hørt om dette ? Er det noen som vet noe om behandling og prognoser for sånt ? Evt hvorfor det oppstår ?

EDIT: Diagnosen er vel da Hyperlipidemi.

Skrevet

Etter det jeg kunne finne på nettet så er det forrelatert, enten et dårlig tørrfor eller for mye 'dritt' i tilegg. Mye mosjon er helt sikkert ikke noe negativt iallefall og slutt med all mat som hunden ikke skal ha, fet mat, krydret mat, ja generelt menneskemat.. Sats heller på et godt hundefor og mye mosjon :rolleyes2:

Skrevet

Etter det jeg kunne finne på nettet så er det forrelatert, enten et dårlig tørrfor eller for mye 'dritt' i tilegg. Mye mosjon er helt sikkert ikke noe negativt iallefall og slutt med all mat som hunden ikke skal ha, fet mat, krydret mat, ja generelt menneskemat.. Sats heller på et godt hundefor og mye mosjon :rolleyes2:

Nei, det er nok ikke dårlig fôr som er årsaken, men det kan forverre tilstanden om man fôrer på for fet kost. Jeg fikk selvsagt også Googlet litt - og så vidt jeg kan forstå kan tilstanden skyldes pancreaseinsuffisiens eller kronisk betennelse i bukspyttkjertelen (hunden er ikke tilstrekkelig utredet ennå). Dvs hunden mangler evnen til å produsere enzymet som spalter fett. Fettfattig kost er vel en del av behandlingen - sammen med tilførsel av enzymer i kosten.

Skrevet

Når den ene tispen min hadde begynnelse til livmorbetennelse så hadde hun også forhøyet kolesterol, jeg fikk beskjed om at dette er vanlig. Denne tispen fikk antibiotika og da forsvant både betennelsen og kolesterolet.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...