Gå til innhold
Hundesonen.no

Hva skjer under TV-debatter?


SoppenCamilla

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg skal til å skrive et essay, om en av tre selvvalgte oppgaver. Det er en oppgave som er litt mer tiltalende enn de to andre, og den lyder:

Skriv et essay hvor du tar utgangspunkt i Montaignes syn på samtalen (side 425) og bruk det til å reflektere over våre dagers TV-debatter.

Så til problemet mitt: Jeg har ikke TV! :P Jeg har selvsagt sett TV-debatter, som den som går på Tv2 hele tida, men jeg kunne trengt deres hjelp.

Hva er typisk for TV-debatter?

Hvordan kommuniserer og debatterer de?

Hva gjør de for å få frem sine egne meninger?

Hvordan foregår TV-debattene i det store og hele?

Evt andre innspill?

Det hadde vært supert med litt hjelp, jeg må jo se dette fra veldig mange forskjellige sider av saken. :getlost:

Edit: Rettet en trykkfeil.

Skrevet

Kan du ikke bare si noen, da? :getlost:

Deltakerne får skjelden tilstrekkelig tid til å komme med fullstendige resonnement, begrunnelser og forklaringer. Derfor er det ofte vesentlige argumenter som blir avbrutt eller som ikke kommer frem i det hele tatt. Kompliserte ting blir overforenklet, og den som har enkle argumenter "vinner" fremfor den som har mer nyanserte og gjennomtenkte argumenter. I noen debatter kan det virke som om producerne/programlederne nærmest legger opp til krangling og/eller utdriting fremfor konstruktiv og saklig debatt. Underholdningsverdi går ofte foran innhold og dybde.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...