Gå til innhold
Hundesonen.no

Linking på min egen hjemmeside


SD

Recommended Posts

Skrevet

Lurte på om noen vet om man kan kan linke fra en side til en annen spesifikk tekst/bilde på en annen side. (på min egen hjemmeside da).

Hver gang jeg linker til en annen side så kommer man jo automatisk øverst på siden.

Anyone?

Skrevet

Om du bruker frontpage kan du gå inn på den siden som du skal ha linket noe spesielt til..

Si du skal linke spesiellt til et bilde at "Karl"

Merk bildet av Karl og velg sett inn --> Bokmerke (Ctrl + G)

Dermed kaller du Bokmerket til bildet av Karl for f.eks Karl

Så går du til den siden (f.eks nyhetssiden) som du vil at skal linke til det spesifikke bildet av Karl og merkerer teksten (hvor du f,eks har skrevet: har satt inn nytt bilde av Karl) og velger Hyperkopling og trykker en gang på den siden bildet av karl ligger (la oss si det ligger inne på vennesiden) derretter velger du bokmerke som står i menyen til høyre og velger da igjen teksten Karl..

Nå skal du komme til der bildet av karl er når du trykker på teksten "har satt inn nytt bilde av Karl"

Skjønner?

Skrevet
Om du bruker frontpage kan du gå inn på den siden som du skal ha linket noe spesielt til..

Si du skal linke spesiellt til et bilde at "Karl"

Merk bildet av Karl og velg sett inn --> Bokmerke (Ctrl + G)

Dermed kaller du Bokmerket til bildet av Karl for f.eks Karl

Så går du til den siden (f.eks nyhetssiden) som du vil at skal linke til det spesifikke bildet av Karl og merkerer teksten (hvor du f,eks har skrevet: har satt inn nytt bilde av Karl) og velger Hyperkopling og trykker en gang på den siden bildet av karl ligger (la oss si det ligger inne på vennesiden) derretter velger du bokmerke som står i menyen til høyre og velger da igjen teksten Karl..

Nå skal du komme til der bildet av karl er når du trykker på teksten "har satt inn nytt bilde av Karl"

Skjønner?

Ja, jeg bruker Frontpage.

Skal sjekke nå om jeg skjønte det.. Hvis ikke sier jeg ifra.. hehe :-)

Takk :lol:

Skrevet

Jeg har nå skjønt hvordan jeg gjør det, men har du en anelse om det går ann å fjerne underrstreking der det er linker?

Skrevet
Ja da' date=' du bare merkerer ordet som er understreket og trykker en gang på u (med understrek) oppe på verktøylinja) :lol:[/quote']

Ja, det vet jeg. Eneste problemet at jeg har ikke den "u'en" oppe i verktøyslinja. For å gjøre om evt skrift må jeg markere teksten og høyreklikke for så å velge "skrift". Vet du om det finnens noen måte å få frem de 3 skrifttypene i verktøyslinja?

Skrevet

Jada, det vet jeg :lol:

Helt i enden av verktøylinjen din er det en liten pil

Trykk på den en gang

Hold musepekeen over"legg til eller fjern knapper"

så holder du musepekeren over "formatering" og da ser du at det kommer en rad nedover med masse kommandoer på bla. F for fet u(med understrek) og k for kursiv

Skrevet
Ja da, det vet jeg :D

Helt i enden av verktøylinjen din er det en liten pil

Trykk på den en gang

Hold musepekeen over"legg til eller fjern knapper"

så holder du musepekeren over "formatering" og da ser du at det kommer en rad nedover med masse kommandoer på bla. F for fet u(med understrek) og k for kursiv

Takk, du er ekstremt flink. Litt sjalu her :-)

Tusen hjertlig takk for hjelpen :lol:

Skrevet

Jeg skal være helt ærlig og si at jeg ikke fikk det til. Fant ut hvordan komme til den der u'en. Men det fjerner ikke understrekingen på teksten som er en link til en annen plass...

Skrevet

Skal du fjerne understrekinga på linker må du i hvertfall sette en annen farge på dem, slik at de skiller seg ut.

Du kan løse dette ved hjelp av CSS (Cascading Style Sheets).

Se nærmere på denne koden:

<style type="text/css">


<!--


.link {


	text-decoration: none;


	color: #0000FF;


}


-->


</style>


</head>




<body>


Dette er en test av <a href="http://www.vg.no" target="_blank" class="link">link til VG</a> uten understreking ved hjelp av css. 


</body>


</html>


target="_blank" - betyr at det du linker til vil åpnes i et helt nytt vindu... class="link" Denne forteller at teksten skal være uten noen form for "pynt", dvs. understreking, og den skal ha blå farge (#0000FF) Dersom du limer denne koden direkte inn i en blank html-side vil du få en tekst med link som ser sånn ut: "Dette er en test av link til VG uten understreking ved hjelp av css." Det ovenfor fungerer helt greit dersom du har én eller to sider som du driver og endrer på, men, dersom du har mange sider er det mye enklere å lage et sånt "Style Sheet" for seg selv, som ALLE sidene dine sjekker før de vises i nettleseren til den som besøker hjemmesiden din. Dersom du på et eller annet tidspunkt ønsker å endre layout på sidene dine, f.eks. skifte til en annen skrifttype/farge eller endre bakgrunn, gjør du dette veldig enkelt KUN i Style Sheet'et. Og vips, så er plutselig ALLE sidene dine oppdaterte på et blunk. Du kan f.eks. starte med en helt blank side med denne koden:
.link {


	color: #0000FF;


	text-decoration: none;


}


.bakgrunn {


	background-color: #FFFF99;


}.hovedtekst {


	font-family: Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif;


	color: #000000;


	font-size: 10px;


	line-height: 12px;


}
I mitt eksempel har jeg lagret denne siden med navnet "test.css" Denne forteller hvordan de ulik elementene på sidene dine skal se ut. Videre har jeg laget en enkel liten html-side kalt "Css_Test.htm" Koden i denne ser slik ut:
<html>


<head>


<title>Testside</title>


<link href="test.css" rel="stylesheet" type="text/css">


</head>


<body class="bakgrunn">


<p class="hovedtekst">Dette er en test av <a href="http://www.vg.no" target="_blank">link til VG</a> uten understreking ved hjelp av css.


</p>


</body>


</html>


Hemmeligheten her er at linjen med link href="test.css" rel="stylesheet" type="text/css" må være med langt opp i alle sidene dine. Denne linjen forteller at informasjon om formatering skal hentes fra filen som heter "test.css". Videre må du også angi HVA som skal formateres.

Resultatet av denne vil nå se sånn ut:

css_test.jpg

Studerer du disse to siste kodesnuttene vil du sikkert oppdage sammenhengen mellom dem, og det vil sannsynligvis gjøre arbeidet med endringer i layout langt lettere for deg.

Lykke til :D

Skrevet

Takk, du er ekstremt flink. Litt sjalu her :-)

Tusen hjertlig takk for hjelpen :P

Jeg skal være helt ærlig og si at jeg ikke fikk det til. Fant ut hvordan komme til den der u'en. Men det fjerner ikke understrekingen på

teksten som er en link til en annen plass...

Ojojoj :D Er ikke hver dag man får slike komplementer :oops: ;)

Tusen takk skal du ha selv :P

Hmmm, på det frontpageprogrammet jeg har kan jeg bare markere det ordet som det er link i (ved å holde venstre musepeker inne mens jeg drar bortover til jeg ser at hele ordet er markert med svart) og trykke på u (med understrek) og så forsvinner understrekingen.

Hmm, men du kan jo prøve som Terje foreslår her (sånne koder har ikke Jeg peil på :P)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...