Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvordan få førerorientert tispe til å leke med andre hunder?


ida

Recommended Posts

Jeg har jo vært veldig "flink" til å bruke leking som forsterker og i det hele tatt å lære Fibi at det er hos meg det er kult å være. Nå (ja ja, for to år siden, da. Tiden går, gitt) har vi jo fått en liten guttevofse som inviterer til sisten og brytekamp i et eneste kjør, men Fibi surrer bare rundt beina mine og vil bli sparka snø til, leke "finne musa" (jeg peker i snøfonna og hun stuper på hue uti), eller hun finner en kongle (man tager hva man haver) og legger den foran beina mine som en pinnegal BC. Jeg ser jo at det er aldeles selvforskyldt, men det blir jo kjedelig for Scilos.

Unntaket er når han finner en kompis å leke med. Da trår hun gjerne til og leker masse med ham. "Miiin bror. Ingen andre skal leke med ham, bare jeg, så!" Da er det jo egentlig ikke så viktig, for da har han jo noen å leke med.

Det er lenge siden jeg slutta å ha med ball, tauknute eller andre leker ut, annet enn når vi skal trene.

Jeg overser henne så godt jeg kan, uten å snuble i henne og roser når hun tar et jump etter ham (da bråsnur hun selvsagt, for "bra" kvalifiserer jo til godbit, ikke sant?) :lol:

Noen "leke med bruttern" tips?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmp,ikke lett dette!Hva om du løper litt(haha,for ett tips!) bisken min har blitt litt kjedelig og ikke så leken lengere.Løper jeg bitte litt blir hun helt gal og leker med den hunden som er i nærheten :lol:

Ellers kommer jeg ikke på noe smart.Kankje noen andre gjør det? :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hmp,ikke lett dette!Hva om du løper litt(haha,for ett tips!) bisken min har blitt litt kjedelig og ikke så leken lengere.Løper jeg bitte litt blir hun helt gal og leker med den hunden som er i nærheten :)

Ellers kommer jeg ikke på noe smart.Kankje noen andre gjør det? :)

Fordi hun hoppa og beit og ble tulling da vi prøvde å løpe da hun var ung, lærte vi jo selvsagt damen å løpe "fot". Da trener man nemlig og alle andre hunder kan bare pelle seg vekk... :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Lek med Scilos! Kan hende blir med på moroa da?

Du kan jo ikke tvinge henne til å leke hvis hun faktisk ikke vil, men du kommer langt med å ikke være morsom i det hele tatt. Bare vær drepende kjedelig den ene turen etter den andre, så finner hun nok på noe selv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hun vil gjerne være med å leke med meg når jeg leker med Scilos. Det er jo ikke det at hun ikke vil leke, men hun gidder skjelden å leke med han. Han fjoller og gjør seg til og hun tar to byks, kanskje og det er jo litt kjedelig for ham, da.

Jeg er kjempekjedelig, jeg. Bare går og går og ser hverken kongler, atferdstilbudstullogtøys eller noe. Men det blir jo fryktlig kjedelig i lengden, da. Det er jo morsomt å leke med henne, hun skulle bare lekt litt mer med Scilos, også. :icon_redface:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Kan hende det bare er jeg som er fullstendig glemsk her altså, men jeg var så sikker på jeg hadde laget en «min hund» tråd til Karma, men isåfall er den borte nå. 🙈  Kan dere se på «bakrommet» om tråder har eksistert og er blitt slettet av en eller annen grunn? Eller er den sporløst borte isåfall?  Vil jo gjerne unngå at det skjer igjen om det er en grunn til at den er borte og det ikke bare er jeg som innbiller meg at jeg laget den tråden. 😂
    • Om du får til å taime vekkerklokke og morgenrutine sånn at valpen sover når dere forlater bilen den første tiden, så får du mer tid til å trene den mer forsiktig og gradvis på å være alene.  Meninger om tyggesaker uten tilsyn er delte mellom teoretikere og praktikere. (Det meste KAN i verste fall drepe hunden ved kvelning eller blokkering av tarm, men barn kan brekke nakken av å falle skeivt ut av en høy seng også, og en bekjent snublet på en skogssti og døde momentant av å lande med hodet på en stein. Det er mye potensielt veldig farlig som veldig sjelden skjer.) Fra flere tiår med skadefri altmuligtyggere våger jeg banne i kirka og trosse de mest forsiktige ved å anbefale en fordøyelig tyggesak, f.eks. okse*****, eller en fryst Kong, så har valpen noe annet å fokusere på enn at den er forlatt alene. Beste er selvsagt om den sover i bilen i starten, så du får mer tid til å venne den til å være i buret alene.   
    • Ved henting tenker jeg at stoffburet er helt greit. Når dere kommer hjem ville jeg hatt transportburet inne, hjemme, med et mykt pledd og noen godbiter i. La valpen utforske buret og oppfordre den til å være der litt, uten å lukke. Så ville jeg prøvd å ta med buret i bilen allerede første dag, og kaste noen godbiter eller legge inn en god tyggeting de 10 minuttene du skal levere. Hvis valpen kommer fra en skikkelig oppdretter bør den har erfaring med bilkjøring fra før, selv om det ofte er med mor og/eller søsken. Hvis valpen IKKE er trygg alene de 10 minuttene så er den tryggere i et solid bilbur enn et stoffbur den kan tygge seg ut av... Hvis det viser seg å være et problem ville jeg fått noen til å sett etter den den korte tiden leveringen tar.
    • Jeg får valp imorgen. Vi er godt forberedt og skal ha fem uker fri.    Det jeg stresser med er at barnet mitt skal i barnehagen neste uke for å gi valpen litt mer ro den første uken. Det jeg bekymrer meg for er at jeg må ha den med i bilen når jeg leverer i barnehagen. Er det innafor å la den være i bilen de 10 minuttene det tar å levere barnet?    til vanlig skal jeg ha hunden i et transport bur bak i bilen, men tenker at den skal få være i et Stoffbur i passasjersetet ved siden av meg når jeg henter den imorgen og den første uken.  
    • Hadde nettopp en kjempefin tur uten noe tull, og masse pen lineføring. Ede var skikkelig på tilbudssiden og ikke engang utålmodig på godbitene. Det går virkelig fremover. Ordentlig godgutt i dag 🥰 Flink vaktbikkje også, for anledningen i Miljøpatruljen. Forsøpling tar vi alvorlig.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...