Gå til innhold
Hundesonen.no

Noen foto spørsmål


Djervekvinnen

Recommended Posts

Hva slags funksjoner må kameraet ha for å ta bilder av månen feks? Jeg prøver å ta bilde, men det blir bare en lite lys flekk på bildet. Er umulig å ta bilder generellt når det er mørk, selv når man har en såkalt night scenery. Det blir bare skurr alt og ingenting vises. Månen forsvinner nesten.

Og så har jeg også sett hos noen at bakgrunnen forstørres mye, feks fjell, og fremstår som mye nærmere på bilder enn i virkeligheten. Hvorfor blir det sånn, og hvilke innstillinger/kamera kan ta slike bilder? Jeg syns alt blir forminsket på mitt kamera og blir lengere borte enn i virkeligheten..

Enn å få uklar bakgrunn og klart motiv?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nå vet jeg ikke noe om hvilket utstyr du har?

Men om du kun vil ta bilde av kun månen så lønner det seg med et teleobjektiv. Jeg bruker mitt 70-300 mm når jeg tar månebilder, og zoomer helt inn på månen.

Jeg setter kameraet på stativ, stiller iso på det laveste (på mitt er det 100), blender og lukker må du nesten prøve deg frem.. Men en blender på rundt 8 - 10 er som regel det jeg bruker tror jeg. Lukkertid? Husker jeg faktisk ikke.. Så kjapp som mulig :whistle:

Er en stund siden sist, så husker ikke helt hva jeg gjorde :wub:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vanlig lite kompaktkamera. hehe.

Så jeg lurte litt på om hvilke kamera som kan ta slike bilder. Så slik jeg forstår, er det kun speilrefleks som kan ta slike bilder? Kan man ta slike bilder med et hva som helst slags speilrefleks, eller må man ha ekstrautsyr?(utenom stativ)

Tror ikke jeg har noe lukkertid på mitt kamera.. ihvertfall ikke stillbart. Laveste ISO er 400..

Enn hva med de som tar bilder med forstørret bakgrunn? Hva gjør de med innstillingene?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har vanlig lite kompaktkamera. hehe.

Så jeg lurte litt på om hvilke kamera som kan ta slike bilder. Så slik jeg forstår, er det kun speilrefleks som kan ta slike bilder? Kan man ta slike bilder med et hva som helst slags speilrefleks, eller må man ha ekstrautsyr?(utenom stativ)

Tror ikke jeg har noe lukkertid på mitt kamera.. ihvertfall ikke stillbart. Laveste ISO er 400..

Enn hva med de som tar bilder med forstørret bakgrunn? Hva gjør de med innstillingene?

Tenker du på mer blurry bakgrunn? I så fall må du ha lavt tall på blenderen. Jo høyere tall, desto mer dybdeskarphet, jo lavere tall, desto mer uskarp bakgrunn.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...