Gå til innhold
Hundesonen.no

Tran- farlig eller ikke!?!


Zeagle

Recommended Posts

Skrevet

Nå har jeg hørt så mye forskjellig.. Noen anbefaler tran, mens andre sier der er FARLIG!!! Hva mener dere og har dere noen steder jeg kan lese om noe slikt?? Og noen sier selolje og andre sier fiskeolje.... HJELP!! :lol: Hva er best for hunden??

Skrevet

der må du nokk prøve deg frem og se hva som funker best for din hund, men jeg vil nokk annbefale deg i å bruke ting som er beregnet på dyr.

folk annbefaler så mye forskjellig, snakket med huhn som vi har lånt hannhund av på de to siste valpekullene våres og hun har prøvd noe som hun kallte blodpulver, selv har jeg aldri hørt om det men hun sa at det virket bedre en de forskjellige oljene hun hadde prøvd til sine hunder.

det blir visst nokk solgt i dyrebutikker og hos dyreleger.

Skrevet

Det som er cluet er at tran har ikke en spesiell ingrediens som hunden trenger, husker selvfølgelig ikke hva det heter.

Jeg hadde heller kjøpt olje beregnet til hund eller selolje, tran blir også dyrt i lengden. :wink:

Skrevet

Jeg har brukt tran på mine tidligere hunder. Snakket en gang med vet. om tran fordi jeg fikk beskjed om at det ikke var bra for hunder. Grunner er at hunden ikke klarer å skille det ut av kroppen og lagrer det. Men det kommer jo ann på mengden og. eg gav dei tran 3 dager i uken, 1 ts. pr. gang.

Olje for hund eller selolje er nå ikke noe særlig billigere enn tran forresten.... :lol:

  • 5 months later...
Skrevet

Ja de fettløselige vitaminene A D E kan ikke skilles ut slik som vannløselige vitaminer kan, og over tid kan det bli en slags "overdosering" av dem, som er skadelig. (for mennesker også hvis man får i seg for mye). A vitamin er direkte farlig i store "mengder" . :D Og det blir fort mer enn kroppen trenger som da uansett blir en belastning på organene.

Hørte noen snakke om at det kunne være kvikksølv i tran nå, men det kan jo fort være en myte.. :? :roll:

Ville ha brukt fiskeoljer, eller kaldpressede vegetabilske oljer

Skrevet
Ja de fettløselige vitaminene A D E kan ikke skilles ut slik som vannløselige vitaminer kan, og over tid kan det bli en slags "overdosering" av dem, som er skadelig. (for mennesker også hvis man får i seg for mye). A vitamin er direkte farlig i store "mengder" . :D  Og det blir fort mer enn kroppen trenger som da uansett blir en belastning på organene.

Korrekt.!

Skrevet
snakket med huhn som vi har lånt hannhund av på de to siste valpekullene våres og hun har prøvd noe som hun kallte blodpulver, selv har jeg aldri hørt om det men hun sa at det virket bedre en de forskjellige oljene hun hadde prøvd til sine hunder.

det blir visst nokk solgt i dyrebutikker og hos dyreleger.

Stemmer dette! Blodpulver er godt for hunder det, men ikke så lett å få fatt i, da det er så få som bruker det pga at man er gått mer og mer over til fiskeolje/selolje.

Skrevet
Nå har jeg hørt så mye forskjellig.. Noen anbefaler tran, mens andre sier der er FARLIG!!! Hva mener dere og har dere noen steder jeg kan lese om noe slikt?? Og noen sier selolje og andre sier fiskeolje.... HJELP!! :D  Hva er best for hunden??

Det beste for hunden din er enten fiskeolje, eller selolje. Begge disse har de rette omega 3/omega 6 fettsyrer,og hunden klarer å oppta dem i tarmen.

Hva du så skal velge av disse to, må bli opp til deg. selv bruker jeg Dr Baddakys fiskeolje og er fornøyd.

Skrevet

Var og hørte på en av landets profilerte vetrinærer, hvor han sa at selolje ikke er og anbefale på grunn av tungmetaller som selen får i seg gjennom næringskjeden ....da dette lagres i fettet og lar seg ikke skille ut avkroppen.... anbefalte han fiskeolje eller lakseolje som er den reneste oljen til dyr (salmopet).

Skrevet

hmm, det kan jeg godt forstå ja, virker riktig det. Både sel og isbjørn får jo i seg tungmetaller så det holder for tida. *grr* *sint på menneskene*

  • 2 weeks later...
Skrevet
man må vel prøve sg fram. og se hva som funker for sin hund.

Korrekt det og. Men da prøver man de oljene som er til hund og katt. Ikke tran til mennesker.

:wink:

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...